Samoświadomość to nawyk zwracania uwagi na to, w jaki sposób myślimy, zachowujemy się, czy odczuwamy pewne kwestie. To nasz sposób rozumowania świata. Jeśli go opanujemy, nie straszne nam będą emocje, zmienne samopoczucie, nastroje. Wtedy zamiast uciekać od niewygodnych sytuacji, jesteśmy w stanie stawić im czoła i zrozumieć je. Jesteśmy zaciekawieni swoimi reakcjami i dochodzimy do momentu, w którym umiemy je sobie wytłumaczyć.
Samoświadomość odpowiada na pytania: jakie są nasze domyślne odpowiedzi, które praktykujemy? Jakie są nasze zwyczaje i tendencje? Poprzez samoświadomość dochodzimy do najgłębszego ja i poznajemy swoją własną psychologię – to bardzo cenne!
Może cię również zainteresować artykuł: 10 ćwiczeń na uważność. Wybierz jedno i przetestuj już dziś!
Co nam daje samoświadomość?
- Wartościowe relacje. Znając swoje potrzeby, jesteśmy w stanie przekazać partnerowi w jaki sposób ma nas kochać. I na odwrót, znając siebie, wiemy jak ważne jest respektowanie czyichś potrzeb.
- Świetny nastrój. Świadomi siebie jesteśmy w stanie regulować swój nastrój, bo nie poddajemy się huśtawkom emocjonalnym.
- Odwagę. Decyzje, które podejmujesz, nie są dla ciebie straszne. To po prostu kolejny element na drodze do celu, który poprowadzi za sobą pewne konsekwencje.
- Odróżniamy krótkoterminowe impulsy lub pragnienia od długoterminowych wartości i celów.
- Cenna produktywność. Przyczyną prokrastynacji nie jest brak włożonego wysiłku i zaangażowanie, ale ingerencja nas samych w działanie lub po prostu jego brak. Samoświadomość pomaga wyeliminować przeszkody, które tkwią w naszym wnętrzu.
- Tu i teraz. Życie jako świadoma jednostka pozwala cieszyć się teraźniejszością, bo w końcu wiemy, kim jesteśmy i czego chcemy.
- Znasz swoją wartość. Łatwiej jest uwolnić się od toksycznych ludzi, ponieważ wiesz, na co zasługujesz.
- Asertywność. Rozumiesz swoje granice i ograniczenia. Dlatego potrafisz mówić „nie”.
Co mogę zrobić, aby zwiększyć swoją samoświadomość?
- Zwróć uwagę na to, co przeszkadza ci w innych ludziach.
Zaskoczony? Okazuje się, że to, co irytuje nas w innych ludziach jest odzwierciedleniem tego, czego w sobie nie lubimy. Zaakceptuj te najczarniejsze i najsłabsze cechy w sobie, bo to jedyne, co możesz zrobić, aby żyć w nimi w zgodzie.
- Medytuj.
Nie medytujesz? Dlaczego? Przecież stać cię na ten luksus w życiu! Spróbuj medytacji uważności. Skupiaj swoją uwagę na oddechu i wrażeniach fizycznych. Codzienna praktyka pozwoli oczyścić głowę i dotrzeć do swoich głębokich potrzeb.
- Czytaj.
Pisarze są niezwykłymi obserwatorami, dlatego sprawdź, co siedzi w ich głowach, aby nauczyć się niezwykłego postrzegania świata i najmniejszych jego elementów. Czytaj! Czytanie to najpiękniejsza rozrywka połączona z relaksem. Dodatkowo, nauczysz się innej perspektywy i zapewne dowiesz się o sobie czegoś nowego.
- Znajdź źródło swojego złego samopoczucia.
Nie uciekaj, jak to ludzie mają w zwyczaju, od siebie samego, ale koniecznie przeanalizuj, co tak naprawdę jest źródłem twojego problemu. Często robimy wszystko, żeby uniknąć smutku. Nie przyznajemy się do niego, ukrywamy głęboko, a to poważny błąd.
- Narysuj oś czasu swojego życia.
Zrób oś swojego życia – zaznacz na kartce papieru ważne momenty do teraz. Mogą być zarówno pozytywne, jak i negatywne, ważne żeby były znaczące i wywarły na nas jakiś wpływ. Takie spojrzenie z punktu widzenia osoby trzeciej na swoje życie pozwoli dojść do sedna wielu problemów. Nie zwlekaj, tylko bierz się do roboty! Poukładana przeszłość to klarowna przyszłość.
- Zrób sobie samodzielną podróż.
Nawet niewielką – niech to będzie krótki, samotny wyjazd podczas którego będziesz zmuszony do wyjścia ze swojej strefy komfortu. Samotna podróż pozwala na poznanie samego siebie w różnych sytuacjach, pozwala na zrozumienie i dotarcie do najgłębszych zakamarków swojej duszy.
- Naucz się czegoś nowego.
Podobnie jak samotna podróż, nauka czegoś nowego zmusza nas do większej samoświadomości poprzez rzucanie nas na głęboką wodę. Zaangażowanie w naukę nowej umiejętności jest potężnym ćwiczeniem elastyczności umysłowej i samoświadomości.
Jeśli samoświadomość w dalszym ciągu brzmi dla ciebie mocno ezoterycznie, to musisz wiedzieć, że nie ma w tym nic skomplikowanego, nie jest to żaden głęboki proces okraszony magią, a cenna wskazówka do wdrożenia w życie. Zajrzyj głęboko w siebie. To niezwykle ważna umiejętność, którą możemy rozwijać, aby pomóc sobie w osobistej podróży rozwojowej. Warto ją posiąść.
Może cię również zainteresować artykuł: Zaakceptuj ZMIANĘ. Krótki poradnik dla poszukujących równowagi po turbulencjach
Nadine Lu
Źródła:
developgoodhabits.com/what-is-self-awareness/
nickwignall.com/self-awareness/
hbr.org/2015/02/5-ways-to-become-more-self-aware
blog.innerdrive.co.uk/6-ways-to-improve-self-awareness