W XXI wieku mamy poczucie bliskości z ludźmi bez względu na odległość. Internet daje nam możliwość rozmów z osobami oddalonymi od nas o setki kilometrów, czy okazję do nawiązywania coraz to nowszych relacji. Jednocześnie życie w dużych, anonimowych miastach, alienacja technologiczna i pośpiech wywołują wzrost liczby osób osamotnionych. Poznaj rodzaje osamotnienia, korzyści i wady płynące z samotności, oraz sposoby radzenia sobie z negatywnymi skutkami tego zjawiska.
Ludzie to gatunek stadny, który potrzebuje kontaktów z innymi do przetrwania, satysfakcji z życia i zdrowia emocjonalnego, oraz psychicznego. Każdy z nas jednak ma inny poziom zapotrzebowanie na kontakty towarzyskie. Warto uświadomić sobie swoje potrzeby i żyć w zgodzie ze sobą.
Samotność nie jest tym samym, co poczucie osamotnienia. Osamotnienie może wywołać uczucie pustki, rozdrażnienia, smutku, lęku. Wiążę się z łaknieniem bliskich kontaktów z innymi, czasem nawet kosztem siebie – osamotniony człowiek łatwiej wejdzie w toksyczne relacje, zrezygnuje ze swoich pasji, zignoruje swoje potrzeby na rzecz innych. Poczucie osamotnienia może też wynikać z naturalnych potrzeb ludzkich do bycia częścią wspólnot czy doświadczania głębokich więzi z innymi. Posiadanie wielu znajomych wcale nie oznacza, że mamy przyjaciół. Wierne grono przyjaciół nie zastąpi nam potrzeby bycia w intymnym związku. A satysfakcjonujący związek może i tak być niewystarczający, bo możemy mieć jeszcze potrzebę znalezienia bratnich dusz.
Poczucie osamotnienia nie musi wynikać z powodu fizycznej odległości od ludzi czy braku interakcji z nimi. Możesz być otoczony ludźmi, prowadzić bujne życie towarzyskie, a i tak odczuwać głód bliskich relacji, jeśli wszystkie twoje znajomości są powierzchowne. To brak autentycznego połączenia z ludźmi, wzajemnego inspirowania się i porozumienia, możliwości współdzielenia problemów i prowadzenia rozmów o wszystkim, w poczuciu akceptacji i szacunku do naszych wartości, potrzeb i doświadczeń, prowadzi do uczucia osamotnienia.
Może cię również zainteresować artykuł: Let it go! Czyli CO i JAK odpuścić, aby zyskać wolność
Oto trzy podstawowe rodzaje osamotnienia, które możemy odczuwać:
1. Społeczna lub relacyjna samotność.
Wynika z niezaspokojonej potrzeby posiadania bliskich, wysokojakościowych więzi – autentycznych przyjaciół, wsparcia, społecznego towarzystwa.
2. Intymna samotność.
Wynika z niespełnionej potrzeby posiadania bliskiej osoby do intymnego związku, z kim możemy dzielić nasze najgłębsze odczucia, pragnienia, potrzeby i plany. Najczęściej odpowiedzią na tę potrzebę jest bliski związek z ukochaną osobą.
3. Kolektywna samotność.
Bierze się z niezaspokojonej potrzeby przynależności do grupy, współdzielenia swoich pasji, zainteresowań i celów ze społecznością o podobnych wartościach do naszych.
Nie wszyscy muszą mieć przejawy tych trzech potrzeb. Jedni mogą nie potrzebować życiowego partnera, inni większej społeczności wokół. Każdy z nas jednak ma potrzebę autentycznych interakcji z drugim człowiekiem. Aby lepiej poznać siebie i otoczyć się ludźmi faktycznie odpowiadającymi naszym potrzebom, zainteresowaniom i życiowym misjom, warto najpierw zaprzyjaźnić się z samym sobą. Bez bliskiej relacji ze sobą nie odnajdziemy w życiu szczęścia i nie odczujemy satysfakcji w relacjach z innymi. Drogą wiodącą do tego może być paradoksalnie właśnie samotność.
Samotność może być czymś konstruktywnym, twórczym, odżywczym, doładowującym nasze akumulatory. To chwile tylko dla nas, okazja do lepszego poznania siebie, wczucia się w potrzeby ciała i duszy. To również najlepsza droga do wyleczenia swoich ran emocjonalnych, które do tej pory staraliśmy się ukryć, uciszyć lub zignorować. Z pewnością warto zaprzyjaźnić się z samotnością, polubić ją, poczuć się dobrze z samym sobą. Samotność to drzwi do uniknięcia wielu problemów, toksycznych relacji i odkrycia szczęścia, spełnienia i spokoju.
Więcej na temat prawa przyciągania dowiesz się w szkoleniu:
Link do Webinaru: www.ekademia.pl/kurs/PrawoPrzyciagania2018
Oto podstawowe korzyści, które warto odkryć i zrozumieć podczas świadomego wybierania samotności:
1. Samouzdrawianie i leczenie ran z przeszłości.
Poczucie osamotnienia lub świadoma samotność mogą być okazją do odkrycia emocjonalnych ran w sobie, które blokują nas przed szczęśliwym związkiem, miłością do samego siebie, samopoznaniem czy podążaniem za swoimi marzeniami. Takie rany są ciężarem, który spowalnia nas na życiowej drodze. Warto dać im swoją uwagę. Pozwól ciału przekazać ci ukryte emocje i bolące miejsca. Pytaj siebie: skąd wzięły się te emocje; co chce ci powiedzieć ból czy spięcie w konkretnym miejscu w ciele. Następnie pozwól sobie na przeżycie emocji, które uwalniają się podczas podróży w głąb siebie. Płacz, krzycz, w bezpieczny dla siebie i otoczenia sposób rozładowuj swoją złość (na przykład rzucając poduszką). Obserwuj swoje myśli i przechodzące przez umysł wspomnienia i obrazy. Spisuj swoje sny. I bądź dla siebie w tym wszystkim jak najlepszy przyjaciel – serdeczny, wyrozumiały, pełen troski i miłości.
2. Odkryj swoją wewnętrzną moc i poznaj siebie.
Podczas samotnych podróży w głąb siebie odkryjesz swoją wewnętrzną moc. Możesz zaskoczyć się skarbami, jakie w sobie nosisz. Być może przez wiele lat inni wmawiali ci, kim jesteś. Teraz jest pora na to, byś sam to odkrył – odnalazł prawdziwego siebie. Gdy wsłuchasz się w swoje lęki, problemy, historie i ból, podarujesz sobie też wszystko to, czego potrzebujesz. I sam zdecydujesz, czemu chcesz nadawać w życiu ważność, co robić, jak żyć i kim być.
3. Połącz się znów ze swoją duszą.
Niektórzy otaczają się wieloma ludźmi, są w związku pełnym miłości, mają rodzinę, a i tak czują się samotni. Dlaczego? Ponieważ porzucili siebie i zapomnieli o najważniejszym życiowym związku – związku z samym sobą. Samotność to doskonała okazja do poznania swojego wnętrza, swojej duszy, zaspokojenia swoich potrzeb, usłyszenia głosu intuicji, odkrycia swojej życiowej drogi, marzeń i celów. Pokochaj siebie i zaprzyjaźnij się ze sobą, a spotkasz właściwych ludzi na swej drodze. Zresztą wówczas nawet bycie samym przez dłuższy czas przestanie być udręką.
4. Spotkaj właściwych ludzi i zakończ relacje, które już ci nie służą.
Samotność to również świetna sposobność do przeanalizowania swoich relacji z innymi.
Możesz odkryć, które relacje już zupełnie nie są w harmonii z twoimi obecnymi wartościami czy życiowymi celami; zrozumieć, kto miał toksyczny wpływ na ciebie, a o które znajomości warto zadbać. To też moment na uświadomienie sobie, jakich ludzi chcesz mieć wokół siebie i przygotowanie miejsca na nowe wartościowe relacje. Dzięki koncentracji na tym, czego chcesz, w odpowiednim czasie spotkasz nowych ludzi i stworzysz relacje odpowiadające twoim potrzebom. Również podczas skupienia się na sobie, swoich pasjach, podróżach, rozwoju osobistym i duchowym zaczniesz spotykać zupełnie innych ludzi, będących w harmonii z twoją obecną drogą życiową. Pożegnaj, co stare i z ufnością otwórz się na nowe.
W życiu ważna jest równowaga. Warto dbać o relacje z ważnymi dla nas osobami, ale też mieć przestrzeń tylko dla siebie. Zaniedbywanie siebie powoduje pogarszanie się naszych relacji z innymi. Zaczynamy wtedy mieć wygórowane oczekiwania względem innych i coraz większy głód bliskości, której sami sobie nie potrafimy dać, a której nikt inny nie zaspokoi. Kiedy napełnimy siebie miłością, będziemy w stanie dzielić się sobą z innymi. Poza tym jedno w życiu jest pewne – ze sobą spędzimy każdą chwilę już do końca swych dni na Ziemi.
Może cię również zainteresować artykuł: Czujesz pustkę? Nazwij to uczucie! Samotność i o tym, jak ją ugłaskać
Arunika
Źródła:
enlightened-consciousness.com/there-are-three-types-of-loneliness-and-none-of-them-are-caused-by-being-alone
lifecoachcode.com/2017/08/13/loneliness-tells-you-5-things/
lifecoachcode.com/2019/04/26/ways-you-can-use-loneliness-to-your-advantage/