Czy szukasz sekretnego sposobu na to, aby stworzyć trwałą, stabilną relację? Lub odświeżyć tą, w której aktualnie jesteś, a wydaje się, jakby zaszła kurzem? Tym sekretem jest inteligencja emocjonalna. To ona uświadamia nam zmiany, które nieustannie zachodzą, zarówno w nas, jak i innych osobach. Budując swoją inteligencję emocjonalną, budujesz tym samym wrażliwość, której każdy z nas w życiu szuka.
Marzenie? Odnaleźć miłość głęboką, elektryzującą intymność, życzliwość i wsparcie, a także zaangażowanie i troskę.
To wszystko jest możliwe, pod warunkiem, że samodzielnie rozwiniemy swoją inteligencję emocjonalną oraz znajdziemy partnera, który będzie rozwijał się na podobnym, emocjonalnym poziomie. Mamy potencjał. Co więc z nim zrobić, aby stworzyć, dobrą, wartościową relację z kimś, kogo już mamy w swoim życiu albo zbudować od podstaw z kimś świeżo poznanym?
Zauważ, że zgodne pary, które śmiało idą razem przez życie, to pary, które mają dobrze i na podobnym poziomie, rozwiniętą inteligencję emocjonalną. Inteligencja emocjonalna to zdolność do bycia osobą świadomą, kontrolującą wyrażanie własnych emocji w sposób zdrowy i nieszkodliwy dla otoczenia. To umiejętność bycia empatycznym w tym trudnym, nie empatycznym świecie i w skomplikowanych relacjach międzyludzkich. Czyli jako osoba o wysokiej inteligencji emocjonalnej, umiesz skomunikować się z własnymi emocjami oraz z emocjami partnera.
Może cię również zainteresować artykuł: 4 sposoby traktowania siebie i innych. Sprawdź, jaką postawą kierujesz się w życiu
W dużym uproszczeniu, inteligencja emocjonalna objawia się w ośmiu kluczowych obszarach w relacjach międzyludzkich:
Obszar pierwszy: przyjaźń.
Dobra relacja charakteryzuje się przyjaźnią. Pary o wysokiej inteligencji emocjonalnej są ze sobą w dobrych stosunkach, bo przede wszystkim są przyjaciółmi, a więc szczerze LUBIĄ osobę, z którą idą przez życie. Wspierają się, troszczą, dają sobie wolność i przestrzeń. Rozumieją się i znają na wylot.
Obszar drugi: szacunek.
Pary o wysokiej inteligencji emocjonalnej szanują się nawzajem i żywią wobec siebie uczucia podziwu. Szanują partnera, jego racje, jego potrzeby i pomysły. Myślą o sobie dobrze i doceniają się.
Obszar trzeci: komunikacja.
Bez komunikacji nie ma szans na rozwinięcie dobrze prosperującej relacji. Pary, które potrafią komunikować swoje myśli oraz zrozumieć komunikat nadawany przez partnera, to pary trwałe i stabilne. Przy wysokiej inteligencji emocjonalnej nie występuje ani krytyka, ani pogarda, ani lekceważenie.
Obszar czwarty: zarządzanie konfliktami.
Trwałe związki charakteryzują się tym, że pary wiedzą, jak radzić sobie z konfliktami, nieporozumieniami, różnicami, niedomówieniami. Mają swój sposób i styl. To nie tak, że nie mają sytuacji konfliktowych – oni po prostu wiedzą, jak je szybko i bezboleśnie rozwiązać.
Obszar piąty: wzajemny udział we wspólnym życiu.
Dobre pary dzielą się swoim życiem. Regularnie spędzają czas ze sobą i razem, za rękę idą przez codzienność. Oboje zdecydowali o tym, że chcą być w stałym kontakcie i zwracać się ku sobie. Ot, kwestia decyzji i solidnego trzymania się jej.
Obszar szósty: zdrowe granice.
Granice są nieodłączną częścią zdrowej, wartościowej relacji! Granice trzeba stawiać jako para, ale również jako pojedyncza osoba, aby w tej relacji pozostać sobą. Pary powinny tworzyć ścianę, która ochroni ich przed siłami zewnętrznymi, ale też powinny pamiętać o tym, że między nimi powinna powstać rabata z kwiatami, aby zachować indywidualność.
Obszar siódmy: relacja ponad wszystko.
Pary o wysokiej inteligencji emocjonalnej nie grożą sobie rozstaniem, nie uciekają poza związek, gdy napotkają problemy, a robią wszystko, aby zacieśnić relację. Tym samym zachęcają do związku poprzez zrozumienie ich tożsamości jako pary, oprócz ich tożsamości jako jednostek. Czują się pewnie w partnerstwie.
Obszar ósmy: świadomość znaczenia, wartości i celu.
Inteligentne emocjonalnie pary są świadome tego, co dla nich ma prawdziwe znaczenie w życiu. Każda z nich wie, co lubi jej partner czy partnerka, czego pragnie, czego się boi, co chce osiągnąć. Takie pary wspierają się wzajemnie w dążeniach, zarówno do indywidualnych celów, jak i celów związkowych.
A co, jeśli jest między wami dysproporcja emocjonalna?
Jak komunikować się z osobą, która jest na innym poziomie inteligencji emocjonalnej?
- Poświęć trochę czasu na rozważenie uczuć, emocji i słów, którymi chcesz się podzielić z partnerem. Jeśli nie masz jasności co do tego, czego chcesz, potrzebujesz, oczekujesz i dlaczego, twój przekaz może być niejasny i źle zrozumiany.
- Wybierz odpowiedni czas. Najlepiej taki, w którym oboje nie będziecie się spieszyć i zamartwiać. Wyjdźcie na spacer, zjedzcie wspólnie posiłek i dajcie sobie chwilę na długą i wartościową rozmowę. Uwaga, alkohol temu nie sprzyja!
- Opowiadaj o swoich potrzebach używając słowa “czuję”. Jeśli jakoś się “czujesz” albo coś “czujesz”, wtedy druga strona nie może dyskutować, bo odczucia nie podlegają argumentacji.
- Powtarzaj na głos obawy partnera. Takie podwójne wyjaśnienie, powtórzone na głos, pomaga oswoić sytuację i poczuć się wysłuchanym i zrozumianym, a dla ciebie – pozwoli ci wczuć się w sytuację partnera.
- Przede wszystkim: kochaj! Kieruj się sercem i miłością. Traktuj partnera dokładnie tak, jak sam chciałbyś być traktowany.
A na jakim poziomie inteligencji emocjonalnej ty jesteś? Jak to CZUJESZ?
Może cię również zainteresować artykuł: Rodzaje konfliktów w związku