Znowu się nie wyspałam!
Nie doceniamy snu tak, jak powinniśmy. Traktujemy go po macoszemu, ot tak, odrywając kolejne godziny od głównej puli i przeznaczając je na bezsensowne, mało efektywne i mało efektowne czynności. Jednak w rzeczywistości sen jest tak samo ważny jak zdrowe odżywianie i ćwiczenia.
Śpimy mniej niż w przeszłości, a sama jakość naszego snu znacznie się pogorszyła. Dlaczego warto przeorganizować swoje życie, aby dostarczyć sobie wystarczającej ilości odpoczynku i regeneracji? W końcu sen jest jak ładowarka dla twojego telefonu. Jeśli telefon ładujesz na 100%, dlaczego sam funkcjonujesz stale na 15%?
Uwaga! Czy wiesz, że…
- Niewystarczająca ilość snu to większa masa ciała. Osoby, które śpią niewiele, zwykle ważą więcej niż osoby, które dbają o odpowiednią długość odpoczynku. To najsilniejszy czynnik ryzyka otyłości! Natomiast osoby, które śpią dobrze i długo, zjadają znacznie mniejszą ilość kalorii. Brak snu zakłóca codzienne wahania apetytu, co sprawia, że zjadamy odpowiednio więcej niż wtedy, gdy jesteśmy wypoczęci.
- Dobry sen poprawia koncentrację i produktywność. Jest niezwykle ważny dla różnych aspektów funkcjonowania mózgu. Obejmuje: poznanie, koncentrację, produktywność i wydajność. Brak snu zaburza każde z nich.
- Lepsze wyniki sportowe. Dobry jakościowo sen poprawia wyniki sportowe: poprawia szybkość, dokładność, czas reakcji i samopoczucie psychiczne. Kiepski jakościowo sen jest natomiast związany z wolniejszym chodzeniem, słabszą siłą chwytu i trudnością w wykonywaniu codziennych czynności.
- Depresja jest silnie powiązana z niewielką ilością i słabą jakością snu. Osoby cierpiące na depresję zazwyczaj niewiele śpią, co nasila objawy choroby i spowalnia powrót do zdrowia psychicznego. I w drugą stronę – osoby wyspane mają lepszy nastrój i nie mają skłonności do stanów depresyjnych.
- Odpowiedni wypoczynek gwarantuje odpowiedni poziom cukru we krwi. Po kilku nocach, w których sen trwa mniej niż 4 godziny, pojawia się stan cukrzycowy, który ustępuje, gdy przez kolejny tydzień przedłużymy ilość snu i zmienimy jego jakość.
- Słaby sen to większe ryzyko chorób, w tym chorób serca i udaru. Czas trwania oraz jakość snu mają duży wpływ na wiele czynników ryzyka dla zdrowia. 7-8 godzin snu na dobę znacznie obniża ryzyko chorób.
- Sen wspomaga odporność organizmu. Gdy jest on wypoczęty i wyspany, wtedy może się lepiej bronić przed wirusami i drobnoustrojami. Jeśli więc często czujesz, że “coś cię bierze”, to znaczy, że musisz spać więcej.
- Kiepski sen wiąże się ze stanami zapalnymi w organizmie. Utrata snu aktywuje niepożądane zapalenia i uszkodzenia komórek. Zwłaszcza jelita, które reagują niemal od razu na deficyt snu, cierpiąc na tej praktyce.
- Odpowiednie przetwarzanie emocji. Podczas snu mózg regeneruje się i jest gotowy do przetwarzania emocji. Umysł potrzebuje czasu, aby te emocje rozpoznać i zareagować na nie we właściwy sposób. Kiedy skracasz sen, twoja reakcja opóźnia się, pojawia się więcej negatywnych reakcji emocjonalnych, a znacznie mniej pozytywnych, co prowadzi do zaburzeń nastroju.
- Dobry sen pomaga się zresetować – od razu dzień staje się lepszy, spojrzenie na życie się zmienia, wyzwania nie są tak przytłaczające, energetyka się poprawia. Generalnie przy regularnym trybie życia i odpowiednich dawkach snu, możemy góry przenosić!
Zapraszamy do naszego sklepu, w którym znajdziecie wiele artefaktów wspierających rozwój i dobrą energię, jak: biżuterię i talizmany wysokowibracyjną, minerały, kadzidła, świece, olejki, orgonity i wiele więcej…
Zrób eksperyment
Przez tydzień kładź się spać o godzinę wcześniej niż zazwyczaj. Zauważ, jak czujesz się tuż po przebudzeniu i jak funkcjonujesz przez cały dzień. Jeśli godzina “nie robi różnicy”, pójdź o krok dalej i dołóż kolejne pół lub kolejną godzinę.
Potrzeby organizmu różnią się w zależności od wieku. Nie mniej jednak, gdy organizm jest wykończony, musi się najpierw doprowadzić do stanu zerowego, a więc NADROBIĆ braki i odpowiednio wypocząć.
Ile powinien spać człowiek?
- Noworodki (0–3 miesiące) od 14 do 17 godzin
- Niemowlęta (4–12 miesięcy) od 12 do 16 godzin
- Maluch (1–2 lata) od 11 do 14 godzin
- Przedszkole (3–5 lat) od 10 do 13 godzin
- Wiek szkolny (6–12 lat) od 9 do 12 godzin
- Nastolatki (13–18 lat) od 8 do 10 godzin
- Dorośli (18–60 lat) ponad 7 godzin
- Dorośli (61–64 lata) od 7 do 9 godzin
- Dorośli (65+ lat) od 7 do 8 godzin
Oprócz długości snu, niezwykle ważna jest również jego jakość. O złej jakości snu mówimy wtedy, gdy budzimy się w środku nocy, nie czujemy się wypoczęci mimo przespanych 7 godzin, jesteśmy “połamani” i nam niewygodnie. W takich sytuacjach pomaga wieczorna i poranna rutyna, która przygotowuje organizm do spania i rozbudza go z samego rana. Kładź się spać o tej samej porze. Spędzaj czas na świeżym powietrzu, ogranicz wieczorne patrzenie w ekrany komputera, telewizora i komórki. Oczyść głowę, medytuj, pozwól swojemu ciału i swojej głowie odpocząć.
Spanie “zbyt długo” również nie jest najzdrowsze – powinieneś słuchać swojego organizmu i dać mu tyle odpoczynku, ile potrzebuje. Znajdź odpowiednią ilość snu dla siebie samego, ale zadbaj o to, aby nie było to mniej niż 6 godzin każdego dnia. Spróbuj przedłużać swój sen o 1,5 godzinne bloki czasowe, wtedy jest większa szansa na to, że obudzisz się wyspany i wypoczęty, bo wstaniesz w odpowiedniej fazie snu. Skąd masz wiedzieć, czy śpisz dobrze? Poczujesz to w swoim samopoczuciu w ciągu dnia i tym tuż po wstaniu z łóżka.
Dobry jakościowo i odpowiednio długi sen jest obok odżywiania i aktywności fizycznej jednym z filarów zdrowia i dobrego samopoczucia. Dbaj o siebie!
Może cię również zainteresować artykuł: 5-minutowe oczyszczanie energetyczne na błogi sen
Nadine Lu
Źródła:
healthline.com/nutrition/10-reasons-why-good-sleep-is-important#10.-Sleep-affects-emotions-and-social-interactions
medicalnewstoday.com/articles/325353#summary
nestmaven.com/sleep/importance-sleep/
webmd.com/sleep-disorders/benefits-sleep-more
sleepscore.com/all-about-sleep-why-is-it-important/
verywellhealth.com/top-health-benefits-of-a-good-nights-sleep-2223766