Triquetra to symbol, którego znaczenie jest różnorodne w zależności od tego, kto się nim posługiwał lub posługuje. Zacznijmy jednak od nazwy: Triquetra to z łaciny tri-trzy, quetrus-opanowany. Jest symbolem składającym się z trzech nieskończenie zapętlonych półkoli, co wzmacnia jego znaczenie poprzez wzajemne przenikanie.
W niektórych wersjach przedstawia się go wpisanego w okrąg, co oznacza nieskończoność i wieczność. Jest to tzw. Ringtriquetra. Jest to bardzo stary symbol, pojawił się już w pogaństwie, prawdopodobnie – ale nie ma pewności co do tego – na północnych terenach planety.
Triquetra występuje na przykład na kamieniach runicznych Funbo, zgromadzonych obecnie na Uniwersytecie w Uppsali, w Szwecji. Warto pamiętać, że kamienie runiczne powstawały głównie w latach 200 – 1100, tak więc symbol Triquetra uwieczniany był na pewno przed dwunastym wiekiem naszej ery.
Ma on wiele znaczeń przypisywanych przez różne religie. Dla Celtów mógł on oznaczać fazy księżyca lub słońca. Jest to tylko teoria, na prawdziwość której podaje się argument że Celtowie czcili Wielką Matkę, która była trójpersonifikacją jedności objawiającej się poprzez trzy fazy Księżyca.
Węzeł celtycki symbolizuje również doskonałość, nierozerwalną więź. Zawinięty kształt półkoli oznacza kręte ścieżki ludzkiego życia, potrójne zaś węzły wzmacniają miłość i przyjaźń. Można go nosić jako talizman ochronny przed kłamstwem na nasz temat, złudzeniami oraz zniewoleniem. Triquetra wykorzystywana jest tak często w religii neopogańskiej Wicca, że przez wielu uważana jest błędnie za jej symbol. Wiccanie obrazują nim zasadę, że „Cokolwiek zrobisz, wróci do ciebie z potrójną siłą.”
W religii chrześcijańskiej oznacza Trójcę Świętą.
Znaczenia Triquetry są przeróżne jak symbolika; ducha, ciała, umysłu bądź duszy, serca, umysłu; matki, ojca, dziecka; przeszłości, teraźniejszości, przyszłości; siły, intelektu, miłości; tworzenia, ochrony, niszczenia; myśli, uczuć, emocji.
Jednym słowem Triquetra obrazuje równowagę pomiędzy trzema odmiennymi siłami, zależnymi jednak od siebie i przenikającymi się.
Aleksander Westphal
fot. www.sacredmists.com
Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'twentytwelve_comment' not found or invalid function name in /wp-includes/class-walker-comment.php on line 184