Sprawdzony sposób na lęk i stres wywodzący się z tradycyjnej medycyny chińskiej

sposób na lęk

Ta stara metoda zrodziła się około 2500 lat temu, w Chinach. Akupunktura, bo o niej mowa, nie zawsze łączy się z nakłuwaniem igłami specjalnych, energetycznych punktów w ciele. Czasem wystarczy zabieg uciskania (wtedy nazywa się to akupresurą) odpowiednich miejsc na ciele palcami! Poznaj punkt, którego stymulacja w domowym zaciszu ukoi lęk, stres, złagodzi depresję i wpłynie korzystnie na inne dolegliwości ciała i umysłu.  

Akupunktura jest jedną z najstarszych metod leczenia, już 4000 lat p.n.e. Chińczycy leczyli schorzenia poprzez nakłuwanie skóry chorych odłamkami skał. Tradycyjna medycyna chińska mówi nam, że w ciele człowieka znajdują się kanały energetyczne, meridiany. Są one odpowiedzialne za przepływ życiowej energii (QI) w naszym organizmie, zdrowie, dobre samopoczucie i witalne siły. Blokady w poszczególnych meridianach powodują różnego rodzaju choroby i zaburzenia. Przykładowo, obecna sytuacja na świecie, połączona z przymusowym siedzącym trybem życia i zwiększonym spożyciem, nie zawsze zdrowego jedzenia, może wywoływać u niektórych osób silny stres. I oto mamy prosty przepis prowadzący do zaburzeń w jelicie grubym, co w następstwie daje zastój energetyczny w tym miejscu. W efekcie źle trawimy i odkładamy część resztek pokarmu w jelicie grubym, czemu mogą towarzyszyć wzdęcia, bóle głowy, biegunki. Jak można zauważyć, do zapobiegania zastojom energetycznym, jest potrzebna nie tylko wiedza o akupunkturze, ale też zdrowy styl życia, w tym odpowiednia dawka ruchu i dieta. W celu stymulacji tych punktów i regulacji należy uciskać je lub wybrać się na profesjonalny zabieg akupunktury (lub akupresury, czyli zabiegu polegającego jedynie na uciskaniu punktów meridianowych), w którym specjalista w zależności od naszych problemów nakłuje odpowiednie punkty w ciele igłami.

Może cię również zainteresować artykuł: Żeby życie nie przerażało. 15 sposobów na to, by oswoić strach!

Wyróżniamy następujące meridiany:

  • 12 meridianów głównych, odpowiedzialnych za poszczególne narządy i powiązane z nimi systemy w organizmie;
  • 8 meridianów cudownych, odpowiedzialnych za energetykę organizmu i pozostałych meridian;
  • meridiany Luo podłużne i poprzeczne, odpowiedzialnych za harmonię między żeńską i męską energią (Ying i Yang) oraz lewą i prawą stronę ciała;
  • 12 meridian rozbieżnych, przechowujących w zależności od potrzeb kopie genów wirusa w stanie latencji, w którym przestają być produkowane nowe komórki, jest on nieszkodliwy, jednocześnie podatny na uaktywnienie w sprzyjających warunkach;
  • 12 meridian ścięgnisto-mięśniowych, powiązanych z meridianami głównymi, owocnych w leczeniu utajonych i niedoleczonych patologiach.

W tym artykule skupimy się nad jednym meridianem, punkcie serca, zwanym morzem ciszy. Znajduję się on na wysokości trzech kciuków od mostka w górę. To energetyczne epicentrum, przechowujące nasze emocje. Odpowiedzialne jest również za równowagę energetyczną Ying i Yang. Podczas stresu, zwłaszcza przewlekłego, to miejsce jest najbardziej narażone na zaburzenia, co w efekcie wywołuje dysharmonię w całym ciele. Jest to jednocześnie obszar, na wysokości którego znajduje się czwarta czakra, czakra serca.

Uciskanie tego miejsca daje natychmiastowe efekty poczucia pozytywnej energii. To jednak nie wszystko. Poza wspomnianym wyżej wpływem na równowagę energii męskiej i żeńskiej w ciele, praca z tym punktem korzystnie wpływa na nasz układ nerwowy, gospodarkę hormonalną, wzmacnia odporność, redukuje stres, pomaga przy zmęczeniu i wspomaga proces leczenia depresji. Czakra serca odpowiada za uczucie bezwarunkowej miłości, nasze relacje z innymi i z sobą, umiejętność wybaczania, otwartość na miłość i piękno, zdolność do empatii, harmonię uczuć, akceptację siebie. Stąd uciskanie tego punktu korzystnie wpływa również na te aspekty naszego życia.

A oto instrukcja, jak powinien przebiegać cały proces pracy z punktem serca:

  1. Usiądź w pozycji pionowej, zachowując prosty kręgosłup, jednocześnie utrzymując w stanie relaksu barki, ramiona, kark, szyję. Po prostu postaraj się nie spinać w trakcie ćwiczenia.
  2. Znajdź teraz punkt serca: trzy szerokości kciuka w górę od dołu mostka. Najlepiej jeśli będziesz szukać kciukiem w tej okolicy maleńkiego wgłębienia (tylko nie myl go z mostkiem, to już bardzo duże wgłębienie). Punkt znajduje się mniej więcej na przecięciu linii sutków.
  3. Teraz ustaw ręce w pozycji modlitewnej i z pomocą kciuków uciskaj to miejsce. Jak już dotkniesz odpowiedniego punktu, zamknij oczy.
  4. Czynność wykonuj przez 2 – 3 minuty.
  5. Oddychaj przy tym w normalny i regularny sposób.
  6. Ciesz się efektami!
  7. Dodatkowo jeśli masz problemy z zasypianiem, dotknij delikatnie opuszkami palców punkt serca przed snem.
  8. Ćwiczenie to można wykonywać wielokrotnie w ciągu dnia i za każdym razem, gdy czujesz się zestresowany lub niespokojny.

Tradycyjna medycyna chińska ma zwolenników i przeciwników. Jeśli jednak coś działało przez tysiące lat, dlaczego by tego nie spróbować? To konkretne ćwiczenie nic cię nie kosztuje, nie potrzebujesz specjalisty, ani żadnego sprzętu. Jeśli masz w sobie otwartość, po prostu je sprawdź na sobie.

Może cię również zainteresować artykuł: Mudry Jiro Murai dla osiągnięcia wyższego poziomu świadomości ciała i ducha

Arunika


Źródło:
medycyna-chinska.com/meridiany-sciegnisto-miesniowe/
pl.wikipedia.org/wiki/Latencja_wirus%C3%B3w
praktycznafizjoterapia.pl/artykul/teorie-meridianowe-w-tradycyjnej-medycynie-chinskiej
ktociewyleczy.pl/wiedza/leczenie/terapie-naturalne/5482-m-jak-meridiany
acupunctureproducts.com/acupuncture_meridian_cv.html
maszke.pl/2013/01/jak-pracowac-z-czakra-serca-manifestacja-bezwarunkowej-milosci/
consciousreminder.com/2017/07/13/press-hidden-button-body-relieve-stress-anxiety

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram