Aktywność fizyczna może pomóc obniżyć ogólny poziom stresu i poprawić jakość życia, zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Regularne ćwiczenia mogą mieć pozytywny wpływ na twój nastrój, łagodząc napięcie, niepokój, gniew i łagodną depresję, które często idą w parze ze stresem. Może również poprawić jakość snu, na który stres, depresja i lęk mogą mieć wpływ. Może również pomóc zwiększyć poziom pewności siebie. Poznaj kilka nieoczywistych metod pracy z ciałem, które skutecznie pomogą w łagodzeniu stresu i lęku.
Sport
Każdy wie, że uprawianie sportu ma wiele korzyści zdrowotnych, tych dla ciała, jak i umysłu. Nie każdy jednak rodzaj sportu jest odpowiedni dla osób, które chcą poradzić sobie z objawami stresu. Do tego celu najlepsze są sporty aerobowe, czyli takie, podczas których energia pobierana jest w procesach spalania tlenowego. Mowa o takich aktywnościach, jak fitness, pływanie, intensywna jazda na rowerze, bieganie itp. Bieganie szczególnie uważa się za dobrą do tego celu aktywność. Regularne uprawianie sportu wpływa na redukcję hormonów stresu, jednocześnie pobudza wydzielanie endorfin – hormonów szczęścia. Połączone z odpowiednim odżywianiem i suplementacją przynosi naprawdę dobre rezultaty w walce ze stresem i lękami.
Może cię również zainteresować artykuł: Kobieta tantryczna w świecie: Jak odkryć swoją Dzikość i Pewność Siebie
Trening autogenny
Neuromięśniowa technika relaksacyjna. Znana i popularna od wielu lat na całym świecie. Polega na wywoływaniu przez sugestię doznań cielesnych prowadzących do głębokiego rozluźnienia i relaksacji. Technika jest prosta do nauczenia i z łatwością można jej się nauczyć i stosować samemu w domu z jednej z książek łatwo dostępnych w Internecie. Nie zabiera wiele czasu, zaczyna się od kilku minut, a gdy dochodzi się do wprawy całość trwa do 20 minut. Oprócz właściwości relaksacyjnych dodaje także energii i przynosi ogólnie lepsze samopoczucie.
Ćwiczenia TRE
O ile trening autogenny rozluźnia i uwalnia napięcia poprzez autosugestię, o tyle ćwiczenia TRE (Trauma Releasing Exercices) uwalniają stres i inne negatywne emocje bezpośrednio z mięśni, w których zostały nagromadzone. Pierwotnie zostały stworzone i były (nadal są) wykorzystywane na potrzeby uwalniania traum zespołu stresu pourazowego żołnierzy wracających z wojny, dla których standardowe terapie psychologiczne nie przynosiły zamierzonych rezultatów. TRE okazał się nad wyraz skuteczną metodą i zaczął być używany nie tylko przy ciężkich stanach wywołanych traumatycznymi doświadczeniami wojennymi, ale także przy wielu innych problemach emocjonalnych – w tym lęku i codziennego stresu. W wielkim skrócie, ćwiczenia polegają na mimowolnym rozluźnianiu mięśni, które zaczynają wibrować i uwalniać ładunek elektryczny w nich zawarty. To przynosi wielką ulgę dla ciała, ale też, co ciekawe, dla umysłu. By nauczyć się tej metody można wybrać się na szkolenie lub do odpowiedniego terapeuty. Można też nauczyć się jej z książki i stosować w domu. Ćwiczenia są dosyć proste i każdy opanuje je bardzo szybko.
Pozycje siły
Za twoimi myślami i emocjami podąża twoje ciało. Jeśli się boisz lub stresujesz, twoje ciało zaczyna się garbić i zamykać, a oddech staje się płytki. Twoje ciało natomiast, jak sprzężenie zwrotne, przekazuje umysłowi informacje, że strach jest uzasadniony i wywołuje go jeszcze więcej wtrącając ciebie w błędne koło. Te koło można przerwać zmieniając postawę swojego ciała przyjmując jedną z tak zwanych POZYCJI SIŁY. Ogólnie rzecz biorąc pozycja siły charakteryzuje się otwartą, stabilną postawą obejmującą jak najwięcej przestrzeni. Przyjmowanie świadomie jednej z pozycji siły przez kilka minut, np. przed ważnym spotkaniem znacząco obniża poziom kortyzolu w organizmie i dodaje pewności siebie. Zdjęcia z pozycjami siły zobaczysz w artykule: Pozycje Siły – Pewność siebie w 2 minuty!
Przytulanie
Przytulać się (prawie) każdy lubi, ale nie każdy wie, że przytulanie się do drugiej osoby uwalnia w organizmie oksytocynę, zwaną eliksirem miłości, powodującą poczucie bliskości, bezpieczeństwa i więzi z drugim człowiekiem. Zmniejsza lęki, podwyższa poczucie wartości, redukuje depresję, smutek i zmniejsza stres. Uwalnia też dopaminę odpowiedzialną za dobry humor i motywację. Jeśli więc mamy do kogo, to przytulajmy się jak najczęściej i jak najdłużej. A jeśli nie masz do kogo się przytulić, a byś chciał, to na całym świecie (w Polsce zdobywające popularność) organizowane są tzw. cuddle party – warsztaty poprawy komunikacji, nie-seksualnego dotyku i przytulania w grupie kilku, kilkunastu osób.
Bransoletka z czarnym onyksem
Oddychanie
Szybki, płytki, nieregularny oddech jest powszechną reakcją na stres. Powolny, głęboki, regularny oddech jest oznaką relaksu. Możesz nauczyć się kontrolować swój oddech, aby naśladował relaksację; efekt w rzeczywistości będzie relaksujący.
Oto jak wygląda ćwiczenie głębokiego oddychania:
- Wdychaj powietrze powoli i głęboko, wypychając żołądek, aby maksymalnie wykorzystać przeponę.
- Na krótko wstrzymaj oddech.
- Wydychaj powoli, myśląc „odpręż się”.
- Powtórz całą sekwencję od 5 do 10 razy, koncentrując się na głębokim i powolnym oddychaniu.
Głębokie oddychanie jest łatwe do nauczenia. Możesz to zrobić w dowolnym czasie i miejscu. Możesz użyć głębokiego oddychania, aby rozproszyć stres, gdy się pojawia. Przećwicz rutynę z wyprzedzeniem, by móc użyć go wtedy, gdy najbardziej będziesz tego potrzebować. Jeśli uznasz to za pomocne, rozważ powtarzanie ćwiczenia cztery do sześciu razy dziennie – nawet w dobre dni.
Podsumowanie
Choć różnych metod fizycznych i technik radzenia sobie ze stresem jest nieskończona ilość, a wymiana ich wszystkich zajęłaby grube tomy, to te wymienione powyżej są szczególnie warte uwagi do samodzielnego stosowania, bez pomocy doświadczonego terapeuty.
A czy ty znasz jakieś inne sprawdzone metody radzenia sobie z objawami stresu i lęku, które świetnie sprawdzają się w twoim przypadku?
Może cię również zainteresować artykuł: Jak dieta wpływa na odczuwanie i intensywność lęku (i jak wybranie energii miłości wpływa na ciało)
Emar