Każdej nocy zapadamy w sen. Jeśli się w nim obudzimy jest to Świadomy Sen. Możemy chodzić, biegać, wchodzić w interakcje z otoczeniem i je zmieniać. Jak się tego nauczyć? Jak podróżować po krainie własnych snów? Czy jest to bezpieczne? A co, jeśli czeka nas tam „drugie życie”?
Czym jest sen
Na początku warto wyjaśnić czym jest sen. Co się dzieje podczas zwykłego codziennego śnienia. Nie będę tu omawiać rodzajów snu, a raczej skupię się na tym, czym on naprawdę jest. Sen można definiować na różne sposoby, w zależności od tego jaka nauka przygląda się temu zjawisku. Ja osobiście doszłam to tego, że sen jest po prostu podróżą. Nasz umysł podróżuje po różnych światach alternatywnych. Niektóre są przyjemne, inne należy omijać. Można podczas wędrówki wdawać się w interakcje z otoczeniem i zamieszkującymi tam istotami. A to wszystko w nieświadomości! Wyobraź sobie jak wspaniale byłoby świadomie wpływać na rzeczywistość senną!
Świadomy Sen
Świadomy Sen jest wtedy, gdy nasza osobowość „obudzi się” we śnie. Jest to niezwykłe uczucie, którego nie da się z niczym innym pomylić. Panuje wiele faktów i mitów związanych ze świadomym śnieniem, więcej o nich dowiesz się na warsztatach „Sztuka Świadomego Śnienia: Odzyskaj świadomość we śnie”. Świadomy sen może pojawiać się spontanicznie, lub też być wypracowaną zdolnością. Warto wiedzieć, że jest on bezpieczny i możliwy do osiągnięcia dzięki systematycznym ćwiczeniom.
Jak sprawdzić czy śnimy – Przetestuj swoją rzeczywistość!
Śniąc, uznajemy rzeczywistość senną za prawdziwe życie. Bardzo trudno czasem jest rozróżnić realne życie od tego sennego. Wykorzystuje się do tego testy rzeczywistości.
Takie same testy wykonywał główny bohater w filmie „Incepcja”. Cobb grany przez Leonarda DiCaprio posługiwał się małym bączkiem. Jeśli kręcił się nieustannie, oznaczało to, że znajduje się we śnie.
W Twoim wypadku wystarczy obserwacja otoczenia. Jeśli na któreś z poniższych pytań odpowiedziałeś TAK, tzn, że śnisz:
- Spójrz dwa razy na swoją rękę, czy za drugim razem wygląda inaczej?
- Spróbuj przeczytać jakiś tekst, następnie odwróć wzrok i spróbuj przeczytać znów. Tekst brzmiał bezsensownie lub nie dało się go nawet odczytać?
- Spójrz dwa razy na zegarek. Czy godzina była inna niż za pierwszym razem?
Warto wykonywać jak najwięcej testów rzeczywistości na jawie, ponieważ będziesz o tym pamiętać podczas snu, a gdy go w nim zrobisz, uświadomisz sobie, że to sen i przebudzisz się w nim.
Metody wejścia w świadomy sen
Praktykowanych jest wiele metod osiągnięcia świadomego snu. Zacznij od prowadzenia dziennika snów. Możesz na początek zapisywać cokolwiek, co pamiętasz. Docelowo najlepiej jakbyś opisywał swoje sny bardzo szczegółowo. Pomoże to rozpoznać senną rzeczywistość i świadomie się w niej obudzić.
Dobierz odpowiednią metodę pod swoje preferencje. Ja podam tutaj tylko niektóre, więcej nauczysz się na warsztatach.
- Proponuję wystrzegać się metody początkowego bezruchu.
Leżysz w bezruchu i ignorujesz uczucie swędzenia czy przewrócenia się na bok. Robisz to dopóki twój mózg nie uzna, że twoje ciało zasnęło. Jeśli emanujesz zbyt niskie wibracje, wejdziesz w strefę strasznych stworów (Przeczytaj artykuł: 15 sposobów na podniesienie wibracji). Przed twoimi oczyma będziesz mógł zobaczyć różne przerażające stwory i słyszeć nieprzyjemne dźwięki. Jeśli jednak masz wystarczająco wysokie wibracje, osiągniesz stan świadomego snu:) - Przyjemniejszą techniką jest MILD (z angielskiego Mnemonic Initiated Lucid Dream):
1. Przypomnij sobie jeden ze swoich niedawnych snów i zapamiętaj symbol, który się w nim pojawił.
2. Idź spać. Podczas leżenia w łóżku recytuj zdanie wyrażające chęć rozpoznania snu, gdy się w takowym znajdziesz. Coś w stylu: Gdy zasnę, będę potrafił stwierdzić czy śnię. Musisz recytować to zdanie dopóki nie zaśniesz.
3. Wizualizuj sobie, że znów jesteś we śnie, który sobie przypomniałeś. Przeżyj go tak, jakbyś z powrotem go śnił. Tym razem jednak wyobraź sobie, że jesteś świadomy w tym śnie.
4. Teraz możesz powtórzyć ponownie dwa ostatnie punkty, lub spokojnie zasnąć i czekać na „magię”:)
Senne morze korzyści
Dzięki opanowaniu tej niezwykłej zdolności otwiera się dla nas możliwość funkcjonowania podczas snu! Podobno jeden sportowiec, wygrał mistrzostwa dlatego, że ćwiczył także podczas snu. Podczas, gdy jego oponenci smacznie i nieświadomie spali. Dzięki nauce świadomego śnienia stajemy się bardziej uważni na jawie. Jesteśmy „tu i teraz”, nie przeoczymy żadnej chwili z naszego życia. Najciekawszą korzyścią jest możliwość czerpania wiedzy od istot, które spotkamy podczas naszej sennej podróży.
Warsztaty Świadomego Śnienia
Jeśli chcesz nauczyć się Świadomego Śnienia pod okiem doświadczonych w nim praktyków, to zapraszamy na warsztaty, podczas których nauczysz się miedzy innymi jak świadomie śnić, jak robić testy rzeczywistości, jak ustalać silną i skuteczną intencję, i wiele innych. Szczegółowy opis warsztatów znajdziesz tutaj: Sztuka Świadomego – Odzyskaj Świadomość we Śnie
Świadomy sen jest niezwykłym darem, warto się go nauczyć, by już nigdy żadna noc nie była zwyczajnie przespana. Senne krainy czekają!
Sofia Pakulska
Źródła: Charlie Morley, Trening Świadomego Śnienia, Techniki mindfulness, joga snu i buddyjskie medytacje na uważne życie, wydanie I, Białystok 2015, wyd. Iluminatio
Grafika: pixabay.com