Szamański bęben

Bęben szamański to jeden z najstarszych instrumentów na świecie. Przypuszcza się, że ludzie używali go już 12 tysięcy lat przed Chrystusem. Obecny jest w tak wielu kulturach na całym świecie, że dziś trudno jednoznacznie stwierdzić, skąd pochodzi. Po co nam dziś bębny szamańskie? Jakie jest ich przeznaczenie i funkcja?

Bębny obręczowe, w tym bębny szamańskie to instrumenty, po które sięga obecnie coraz więcej osób. Tradycyjnie bęben szamański zbudowany jest z drewnianej obręczy, skórzanej membrany i naciągu ze sznurka lub rzemienia. Dziś spotkać można również bębny cruelty free, wegańskie, których membrana wykonana jest z wegańskiego wodoodpornego papieru, tzw. washpapa. Różnią się one oczywiście dźwiękiem od bębnów wykonanych ze skór zwierząt. Niektórzy twierdzą również, że taki bęben nie ma swojego „ducha”, w odróżnieniu od bębnów ze skóry jelenia, kozy czy krowy.

Czym różni się bęben szamański od bębna ramowego? Bębny szamańskie wykonane są zwykle z dość grubych skór. Gra się na nich przy pomocy pobijaka, czyli pałeczki, dołączonej najczęściej do bębna przez producenta. Bęben ramowy natomiast ma membranę nieco cieńszą, gra się na nim pałeczką, dłonią lub palcami. Im cieńsza i bardziej wrażliwa membrana, tym bardziej zróżnicowane brzmienie można uzyskać podczas gry. Np. uderzając w środek bębna uzyskamy zupełnie inny ton, niż kiedy uderzamy w membranę przy obręczy.

Tradycyjne bębny szamańskie również mogą zmieniać swój ton brzmienia. W zależności np. od temperatury czy poziomu wilgotności powietrza, skóra staje się bardziej lub mniej napięta i wówczas bęben gra nieco inaczej. Jeśli chcemy dostroić taki bęben i obniżyć jego ton, najczęściej wystarczy wówczas zwilżyć wewnętrzną stronę membrany wodą. Skóra odzyska swoje napięcie i ton bębna obniży się. Trochę inaczej ma się sprawa z bębnami ramowymi, które mają możliwość dostrojenia dołączonym do bębna kluczykiem. Taką możliwość mają np. bębny ramowe marki Thomann.

Szaman używał bębna po to, by wprowadzić w trans siebie oraz innych ludzi podczas różnego rodzaju ceremonii i tzw. podróży szamańskich. Rytmiczne, jednostajne uderzanie w bęben sprawia, że umysł zostaje wprowadzony w stan transu. W tym stanie szaman wchodził w stan głębokiej medytacji, czyli wyruszał w podróż szamańską, po to, by np. spotkać się ze zwierzęciem mocy, z duchami przodków lub przewodników duchowych i uzdrowić osobę, która przyszła do niego po pomoc lub uzyskać odpowiedzi na swoje pytania. Wierzono również, że podczas ceremonii szaman łapie w bęben złe duchy, które następnie odsyła w zaświaty.

Dziś przy dźwiękach bębna można tańczyć, śpiewać, medytować, wprowadzić się w stan głębokiej relaksacji i transu. Gra na bębnie harmonizuje energię i pozwala na połączenie się ze swoim wyższym Ja. Rytmiczne dźwięki bębna powodują, że mózg wchodzi w stan theta, czyli dokładnie ten stan głębokiego relaksu i medytacji, w którym pojawiają się wizje lub głębsze zrozumienie. Jest to rodzaj snu na jawie, kiedy logiczna część umysłu jest wyłączona, a jednak rejestrujemy świadomie wszystkie przychodzące do nas informacje – obrazy, postaci, słowa. Dzięki temu możemy uzyskać odpowiedzi na nasze pytania lub dotrzeć do takich informacji na swój własny temat, które w inny sposób byłyby bardzo trudne do otrzymania.

Wybierając bęben dla siebie należy zacząć od intencji, a następnie otworzyć się na przepływ. Ważne jest, żeby nasz instrument był dokładnie tym, który z nami rezonuje. Niektórzy decydują się na własnoręczne wykonanie bębna podczas tzw. ceremonii narodzin bębna, inni wolą kupić instrument, który jest już gotowy. Można również kupić gotowy bęben i nadać mu osobistą wibrację poprzez namalowanie na nim swoich symboli, zwierzęcia mocy lub mandali. ​

Jeśli chcesz zamówić swój osobisty bęben z mandalą – zapraszam do kontaktu przez stronę na facebooku: https://www.facebook.com/justynagalkaart lub mailowo: justynamandalaart@gmail.com

Justyna Gałka

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram