Sztuka Kreacji – boski atrybut w nas

Sztuka Kreacji

„Nie możemy rozwiązywać problemów używając takiego samego schematu myślowego, jakim posługiwaliśmy się w trakcie ich pojawienia się”. – A. Einstein

Twórczy umysł jest źródłem nietuzinkowych rozwiązań, odkryć i inspiracji. To cenny skarb, dzięki któremu możemy osiągnąć wiele, wydawać by się mogło, z pozoru nierealnych celów. Z tej perspektywy również świat wokół nas postrzegamy jako znacznie ciekawszy i piękniejszy. Ważne jest tutaj przyjęcie postawy ciągłego doskonalenia się w swej pomysłowości. Ponieważ niezależnie od tego, kim jesteśmy, czym się zajmujemy i jak dużo talentów w sobie nosimy, na pewno można zrobić jeszcze coś, aby myśleć bardziej kreatywnie i działać znacznie skuteczniej niż do tej pory.

Jak znaleźć się po aktywnej stronie działania? Najpierw spróbujmy w ogóle przybliżyć samo pojęcie kreatywności. Czym ona jest w swej istocie? Jeśli zrozumiemy na czym polega twórcze podejście do życia i stanie się ono naszą drogą, to tym samym wzrosną także nasze siły życiowe i motywacja do realizowania odważnych celów. Wyruszymy w podróż poprzez wszystkie nasze talenty bez żadnego limitu.

Kreatywność pochodzi od łacińskiego terminu creatus, czyli twórczy. Najprościej mówiąc, to zdolność do wytyczania nowych dróg. Jednocześnie jest ona wielowymiarowym procesem, który skutkuje powstaniem nowych idei i skojarzeń, a także powiązań pomiędzy koncepcjami już istniejącymi. Kreatywność odnosi się do wszelkich nowatorskich pomysłów poszerzających możliwości działania. Jest wyrazem naszej niepowtarzalności. To widzenie rzeczy w sposób indywidualny i tworzenie takich rozwiązań, których nikt inny nie dostrzegł. Wiąże się również z tym pojęciem uruchomienie ogromnych pokładów energii. Kiedy pozwalamy życiu po prostu płynąć, nie trzymamy niczego kurczowo, ani też nie zawężamy ścieżki po której kroczymy, odzyskujemy naszą moc. Mamy dostęp do siły wszystkich naszych talentów.

Budujące aspekty kreatywności:

  • wymaga zastosowania wyobraźni, stworzenia wizji oraz umiejętności wglądu w jej potencjalne manifestacje w świecie fizycznym –  daje to oryginalność i efektywność w działaniu;
  • kreatywne postępowanie jest celowym aktem woli, skierowanym na osiągnięcie rezultatu, przynosi ono potrzebę budowania frekwencji wydarzeń, tworzenia drogi krok po kroku;
  • wynikiem twórczego działania jest zawsze oryginalne dzieło, a jego efekt jest wartościowy pod wieloma względami (często przychodzące do nas natchnienie – jeśli mu zaufamy -prowadzi nas znacznie dalej niż bylibyśmy w stanie przypuszczać).

Jakie są cechy osoby kreatywnej? Co tak naprawdę wyróżnia spośród tłumu tych, którzy używają boskich atrybutów przypisanych twórcy? Przyjrzyjmy się im i poszukajmy ich w sobie.

  1. Odwaga. Ludzie ci podejmują się nowych zadań i mają gotowość podjąć ryzyko postępu. Ciekawość tego, co może się zdarzyć, przewyższa lęk przed nieznanym. Richard L.Weaver II, Profesor na Bowling Greek University wyraził to słowami: ”Kreatywność oznacza gotowość wkroczenia na nowy teren”.
  2. Siła przebicia. To brak obawy przed wyrażaniem swoich myśli i uczuć publicznie. Ludzie ci są gotowi być sobą i manifestować swój potencjał.
  3. Poczucie humoru – jest nieodłącznym komponentem kreatywności. Gdy zdarzy nam się nie dopasować umiejętnie elementów całości lub gdy zapuścimy wodze fantazji zbyt daleko – zawsze możemy ratować się humorem. Dziecięce, wolne od zbytecznego patosu podejście do spraw jest nieraz bardzo pomocne. Przez zabawę możemy dotrzeć do innych potencjałów naszego umysłu.
  4. Intuicja. Prawdziwi twórcy wiedzą, że intuicja jest ważną częścią składową ich osobowości. Wiedzą, że jest ona skomunikowana z ich prawą półkulą mózgu, która posiada kompetencje niedostępne dla lewej strony.
  5. Automotywacja. To siła i chęć do działania, która generuje się przez otrzymanie nowego zadania. Nie jest zależna od zewnętrznych gratyfikacji (pieniądze, tytuł czy uznanie).

Sztuka kreacji jest często skorelowana z działaniami artystycznymi. Podobnie jak one uruchamia potencjał drzemiący w prawej półkuli mózgu. Przybliża nas także do eksplorowania duchowych obszarów rzeczywistości, bo jest ona boskim atrybutem w nas.

„Oto czynię wszystko nowe” – tymi słowami w Piśmie Świętym jest wyrażana siła kreacji naszego Stwórcy i takiego przejawienia mocy nam wszystkim życzę.

Może cię również zainteresować artykuł: 10 sposobów na lepszą kreatywność

Magdalena Głowacka


Źródła:
neuropedagogika.org/kreatywnosc/kreatywnosc-definicje/
wolomfk.photomonth.com/2016/06/01/pomiedzy-projekcja-a-doswiadczeniem-psychotycznym-czyli-o-kreatywnosci-wspolodczuwaniu-i-duchowosci/

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram