Tak, to trauma! Co mogę z tym zrobić? 7 łatwych programów do wprowadzenia w życie już teraz

trauma

Trauma to uczucie, w którym masz wrażenie, że tracisz kontrolę. Nad sobą, swoim życiem, swoimi planami. Tym wszystkim, co miało być stałą i poczuciem bezpieczeństwa. Czujesz, że nie masz czego się chwycić, a wszystko to na czym budowałeś swoje życie do tej pory, było zwykłym kłamstwem.

Czy ostatnia historia, do której wszyscy zostaliśmy wrzuceni bez pytania o zgodę nie jest dla ciebie stresująca? Czy pandemia nie odbija się na twoim zdrowiu? Czy izolacja, która wynika z kwarantanny nie wpływa negatywnie na twoje samopoczucie? Czy to, co się aktualnie dzieje na świecie nie stanie się twoją… traumą?

Uczuciu traumy często towarzyszą fizyczne odczucia, takie jak odrętwienie i poczucie odłączenia od świata, smutek i poczucie beznadziei, niepokój, lęk, zdobycie kilku dodatkowych kilogramów, które mają być ochronną tarczą przed światem, szok, złość, drażliwość, poczucie winy i wstydu, wstręt do siebie, potrzeba wycofania się i spędzania czasu samotnie, przyjmowanie roli ofiary.

Czy wiesz, że…

Największą moc i siłę możemy czerpać z wnętrza. To my jesteśmy źródłem. Cokolwiek dzieje się poza nami, jest niczym w porównaniu z odwagą, jasnością i siłą, które znajdują się w Duszy, czyli w twoim rdzeniu. Traumę możesz pokonać, czerpiąc siłę i energię ze środka.  Co jest kluczem do rozwiązania traumy?

Współczucie.

Przepracowywanie traumy polega na dopuszczeniu do siebie uczucia… współczucia do siebie samego. Kiedy człowiek uzyska dostęp do współczucia, wtedy poczuje, że nie ma na świecie rzeczy, która może go skrzywdzić. A dzieje się tak, ponieważ w jego wnętrzu znajduje się boska siła, nietykalna moc, dusza, wewnętrzna jaźń. Prawda jest taka, że kiedy zdajesz sobie sprawę, że nic cię już nie skrzywdzi, czujesz w sobie odwagę do tego, aby poradzić sobie ze wszystkim, co pojawi się na twojej drodze.

Może cię również zainteresować artykuł: Strach ma wielkie oczy! Co na ten temat mówi Jezus i Budda?

Jak dotrzeć do wewnętrznego współczucia?

1. Podaruj sobie miłość.

Poczuj, że zasługujesz na miłość. Podaruj sobie to piękne uczucie, bo jeśli zasługujesz na miłość własną, to zasługujesz również na współczucie! Jeśli trzeba, zagadaj swojego wewnętrznego krytyka na śmierć, albo zaklej mu usta taśmą. Możesz go też potraktować jak małe dziecko i ukochać go: każdą negatywną myśli zwalczaj pozytywną. Powiedz mu, że masz prawo czuć się w ten sposób. Że kochasz go bez względu na wszystko. Że jesteś tu dla niego i przytulasz go bardzo mocno. Negatywny głos z twojej głowy powinien albo zmienić nastawienie albo kompletnie się wynieść. Ty o tym decydujesz.

Przeczytaj również: Miłość pełna akceptacji, obejmująca siebie w pełni – jak kochać w ten sposób?

2. Daj sobie szansę poczuć dogłębnie to, czego boisz się poczuć.

Przyczyną długotrwałego cierpienia jest tłumienie własnych uczuć. Bardzo często wypieramy coś, co jest dla nas krzywdzące, niewygodne. Przestajemy o tym pamiętać. Nie pozwalamy sobie poczuć krzywdy, jakiej doznaliśmy. Aby przepracować traumę, trzeba dogłębnie poczuć to, przed czym uciekamy. Doświadcz wszystkiego, co w tobie jest. Jeśli przegapimy moment wyzwolenia emocji, możemy wybuchnąć jak wulkan, co będzie opłakane w skutkach. Takie tłamszenie w sobie traum może również przekształcić się w choroby.

Przeczytaj również: 5 podstawowych kroków do emocjonalnego uzdrowienia

3. Sztuka oddychania.

W życiu codziennym nie oddychamy świadomie i głęboko. Robimy to mechanicznie, nie zwracając większej uwagi na to, że dochodzi do wentylacji całego ciała. W sytuacjach stresowych, a takimi są traumy, mamy tendencję do spłycania oddechu, co jeszcze bardziej pogłębia niepokój i zdenerwowanie. Aby przerwać pętle, trzeba zacząć głęboko i powoli oddychać. Rozluźnienie fizyczne pomaga w rozluźnieniu psychicznym.

Przeczytaj również: Wim Hof – naucz się jak opanować swój umysł i ciało

4. Wszystko mija, nawet najdłuższa żmija.

To jedno z zasłyszanych powiedzeń, które towarzyszyło mi w najtrudniejszych chwilach – zaczynania swojego życia na nowo. O czym ono mówi? Że bez względu na to, jak bardzo cierpisz teraz, to minie. Nic nie trwa wiecznie. Dzisiejszy problem przestanie być problemem w perspektywie kolejnych lat. Jeśli trzeba, powtarzaj to sobie na głos: wszystko mija, nawet najdłuższa żmija. Perspektywa braku “wieczności” jest w tym przypadku budująca.

5. Zwolnij.

Szybkie tempo życia zwiększa stres i zdenerwowanie, co może pogłębiać traumy. Zwolnij. Zacznij delektować się życiem. Zobacz – pandemia zatrzymała świat. Ktoś wcisnął pauzę. Wszyscy żyjemy, ale jesteśmy zmuszeni żyć wolniej. Wszystko inne nie ma znaczenia. Te wszystkie drobiazgi które nadawały pędu całemu życiu, są zupełnie nieważne. Zrób rachunek sumienia i zwolnij. Nabierz odpowiedniej perspektywy i przetasuj swoją hierarchię wartości.

6. Niech przeszłość będzie twoim wsparciem.

W trudnych chwilach, przypomnij sobie wydarzenie z przeszłości, które kiedyś wydawało ci się nie do przejścia. A jednak – wybrnąłeś. Niech to będzie twoim światełkiem w tunelu. Pamiętaj, Wszechświat nie daje ci wyzwań, które mogą przekraczać twoje możliwości. To, co dostajesz od życia, jest dokładnie tym, na co jesteś gotowy w danym momencie. Podwiń rękawy i do boju, jutro będziesz to mile wspominać, a kto wie, może w ogólnych rozrachunku wyjdzie ci to na dobre.

7. Znajdź czyste połączenie ze swoją duszą.

Dusza to twój rdzeń. To miejsce twojej iskry życia. To z tego miejsca pojawia się zrozumienie dla wszystkiego, co spotyka cię w tej inkarnacji. Z poziomu duszy jesteś w stanie odebrać to jako lekcję. Zadbaj o kontakt i czyste połączenie ze swoją duszą. To pozwoli ci odzyskać wewnętrzny spokój. Postaw przed sobą lustro. Popatrz w swoje oczy. Patrząc na siebie dowiesz się w jakiej relacji jesteś ze swoją wewnętrzną iskrą.

Jak czujesz się w obecnej sytuacji? Jak odbierasz kwarantannę? Czy masz swój nowy rytm i czy masz pewność, że nie zaważy on na twojej równowadze psychicznej? Czy dbasz o siebie i masz do siebie współczucie? Koniecznie zwróć uwagę na to, czy właśnie w twoim życiu nie tworzy się kolejna trauma.

Może cię również zainteresować artykuł: Żeby życie nie przerażało. 15 sposobów na to, by oswoić strach!

Nadine Lu


Źródła:
lonerwolf.com/inner-strength/
thiswayup.org.au/how-do-you-feel/traumatised/
helpguide.org/articles/ptsd-trauma/coping-with-emotional-and-psychological-trauma.htm
poradnikzdrowie.pl/psychologia/zdrowie-psychiczne/czlowiek-na-zakrecie-jak-przetrwac-trudne-chwile-i-poradzic-sobie-z-tr-aa-oqsQ-qY14-JsBM.html
emocje.pro/trauma-powrot-do-bezpieczenstwa/
swps.pl/strefa-psyche/blog/posty/16479-zmien-traume-na-dobre

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram