Czym jest TRAUMA? To wydarzenie, na które nie jesteśmy gotowi. Wydarza się za bardzo, za dużo, za wcześnie – w takim momencie, w którym układ nerwowy człowieka nie może sobie z nim poradzić i w żaden sposób go nie przerobi i nie wypchnie na wierzch. Zamiast tego zamiata pod dywan i żyje sobie z tym doświadczeniem. Bolesnym i smutnym. Długoterminowo – krzywdzącym.
Traumy przytrafiają się nam wszystkim. Dlaczego więc niektórzy odczuwają je w codziennym życiu bardziej? Ponieważ jedni są silniejsi od innych i potrafią sobie z tą traumą poradzić samodzielnie. Inni… nie mają tej umiejętności.
„Konflikt między wolą zaprzeczania strasznym wydarzeniom a wolą głoszenia ich na głos jest centralną dialektyką traumy psychologicznej”. – Judith Lewis Herman
Tak, wszyscy mamy traumy!
Trauma jest odłączeniem od poczucia bezpieczeństwa. Wszystko, co się wydarza, co powoduje odłączenie się od siebie i własnej strefy komfortu, można nazwać traumą. Zaczynając od najdrobniejszych rzeczy, jak komentarze innych czy przypadkowe zdarzenia z dzieciństwa, a kończąc na wypadkach, klęskach żywiołowych czy wojnach. Traumą może być również rozwód, bieda, dysfunkcyjny styl życia rodziny. Ale trauma to także dobre rzeczy, które się powinny wydarzyć, a nigdy się nie wydarzyły.
Może cię również zainteresować artykuł: Oczekiwanie = rozczarowanie, czyli… jak odpuścić i lżej żyć?
Niektórzy szybciej odczuwają skutki stresu traumatycznego, inni mniej i z opóźnieniem. Ma to związek z relacją z rodzicami we wczesnym dzieciństwie oraz z relacjami i wsparciem z jakimi mierzymy się dzisiaj. Traumę nosi się w sobie – można ją przekazywać z pokolenia na pokolenie. Na szczęście (!) uzdrawianie urazów działa podobnie – uzdrawia przyszłe pokolenia.
Skutki traumy
Traumę odczuwamy fizycznie, emocjonalnie i duchowo. Leczenie traumy to podejście obejmujące holistycznie całą osobę i powinno rozpocząć się od akceptacji stanu faktycznego i zapewnieniu bezpieczeństwa swojemu ciału. Bo wydarzenie z przeszłości o wielkiej wadze dla ciebie obudziło w tobie ofiarę. Ciało poczuło się w niebezpieczeństwie i ucieka, ukrywa się. Wszystkie zasoby zostały przekierowane na walkę z zagrożeniem. Niewiele tego zostało na prawidłowe, codzienne funkcjonowanie. Nawet jeśli niebezpieczeństwo realnie minie, ciało jest w stałej gotowości i czeka, aż coś wybuchnie. W końcu musi!
Utknąłeś w emocjonalnym stanie przeszłości, a to niesie za sobą katastrofalne skutki dla twojego zdrowia.
Zaczynając od problemów trawiennych, przez problemy ze snem, brak pożądania i obniżone libido, lęki, ataki paniki, napięcia, natrętne myśli i zachowania, depresję, myśli samobójcze, złości, a na niepokojach i trudnościach z zaufaniem, kończąc.
Jak się uzdrowić?
Uzdrowienie traumy jest możliwe, ale trzeba mieć świadomość, że jest to długi i żmudny proces. Musimy w sobie odnaleźć odwagę, aby rozpocząć proces stawania się całością. Pomyśl o wszystkich swoich triggerach (wyzwalaczach) i spróbuj dojść do ich źródeł. To właśnie jest kwestia, którą masz do przepracowania i przerobienia. Czujesz, jak bardzo tego nie chcesz? To sygnał, że pora się samemu mocno przytulić.
Więcej na temat prawa przyciągania dowiesz się w szkoleniu:
Link do Webinaru: www.ekademia.pl/kurs/PrawoPrzyciagania2018
Co możesz jeszcze zrobić?
- Stwórz swoją bezpieczną przestrzeń. Zadbaj o siebie i wsłuchaj się w swoje potrzeby.
- Znajdź swój krąg. Poszukaj terapii grupowej lub indywidualnej. Skorzystaj z pomocy przyjaciela.
- Zaakceptuj swoje doświadczenia i pozwól sobie na wyrażenie ich. Miej dla siebie współczucie.
- Ćwicz wyznaczanie własnych granic.
- Bądź uważny i skup się na życiu w tu i teraz.
- Ćwicz świadomy oddech. To doskonały sposób na zrelaksowanie się!
- Uwolnij napięcia z ciała: masaż, joga, taniec, bieganie.
- Spożywaj dobre, wysokowibracyjne jedzenie.
- Rysuj, pisz, maluj, a wszystko po to, aby uwolnić nagromadzone napięcia.
- Otwórz się na miłość, radość i na kolejne doświadczenia.
- Podziękuj traumie za to, że możesz nad sobą popracować.
Kluczem do pomyślnego przepracowania stłumionej traumy jest oddzielenie się od jakiejkolwiek diagnozy i po prostu przepracowanie wszelkich objawów, których doświadczasz, z pozytywnym nastawieniem. Swoje objawy potraktuj jak znak drogowy prowadzący do celu. Nie stawaj się symptomem ani nie identyfikuj się z nim. Nie jesteś nim, to jest po prostu coś, co z łatwością możesz odkleić od swojej historii.
Droga do przepracowania, a tym samym uzdrowienia traumy jest dla każdego zupełnie inną drogą. I ty doskonale wiesz, czego ci trzeba, a jeśli nie wiesz, upewnij się, czego nie chcesz, a czego potrzebujesz w swoim życiu właśnie teraz. To jest odpowiedź.
Uzdrawiający Masaż Tantryczny
Uzdrawiający masaż tantryczny (<- kliknij, by przeczytaj więcej) to rodzaj manualnej pracy z ciałem fizycznym i energetycznym w celu uwolnienia energii seksualnej, która została zablokowana poprzez rutynę, traumy, nieuświadomione lęki i wstyd w postaci napięć w mięśniach szyi, pleców, ud, miednicy, yoni, lingama i rozety. W trakcie sesji pracuje się na tkankach głębokich, w których zapisują się wszystkie niewyrażone emocje, zranienia i traumy, tworzące swoistą „zbroję”, która uniemożliwia swobodny przepływ życiodajnej seksualnej energii, co skutkuje wieloma blokadami w wyrażaniu siebie, swoich uczuć oraz problemami w swobodnym i radosnym doświadczeniu, nie tylko seksualności, ale życia w ogóle. Natomiast na poziomie fizycznym skutkuje to chronicznymi napięciami prowadzącymi do wielu somatycznych dolegliwości. Rozpracowywanie tych zablokowanych miejsc pozwala krok po kroku rozpuścić „zbroję” poprzez uświadomienie sobie blokad oraz ich uwolnienie, co przywraca naturalny i swobodny przepływ energii.
Może cię również zainteresować artykuł: Czym jest Masaż Tantryczny? Poznaj moc dotyku uzdrawiającego seksualność
Nadine Lu