Uraza to nie to samo co gniew. Gniew jest bardziej reaktywną iskrą, która jest również szybka i gwałtowna. Z drugiej strony uraza jest jak stopniowe spalanie.
Ayanna Abrams, psycholog kliniczny i psychoterapeuta, podaje interesujący opis urazy. Mówi, że zwykle odczuwa się ją jak gniew o mniejszej intensywności i dłuższym czasie trwania.
Uczucie urazy jest zwykle reakcją na nierozwiązaną i trwającą niesprawiedliwość lub frustrację. Możesz czuć urazę do kogoś nie mając pojęcia o przyczynach tego uczucia. W tym artykule znajdziesz niektóre z możliwych przyczyn oraz wskazówki, jak się od niej uwolnić.
4 powody twojej urazy:
1. Twoja przyjaźń jest jednostronna
Tiana Leeds, terapeutka rodzin i małżeństw, uważa, że jednym z pewnych powodów tworzenia się urazy jest trwanie w jednokierunkowej przyjaźni.
Jeśli jesteś przyzwyczajony do poświęcania dużo czasu i uwagi swojemu przyjacielowi, który nie odwzajemnia tak dużego zainteresowania tobie i cię nie wspiera, to może doprowadzić do urazy wobec tej osoby.
Mogą mieć miejsce dwie typowe sytuacje. Albo myślisz, że ktoś cię wykorzystuje, albo wierzysz, że dana osoba przez jakiś czas po prostu była samolubna. Obie te rzeczy mogą prowadzić do urazy.
Może cię również zainteresować artykuł: Magia przebaczania, czyli jak i dlaczego warto przebaczać
2. Nie czujesz, że ktoś poświęca ci uwagę
Zdarzają się chwile, kiedy musimy lub potrzebujemy powiedzieć o rzeczach, które są dla nas ważne, trudne lub bolesne. Jednak osoba, z którą rozmawiasz, może ci przerwać, zbagatelizować lub całkowicie przestać słuchać, zmieniając temat lub po prostu odchodząc.
Może to być bardzo bolesne doświadczenie, gdy ktoś, komu chcesz się zwierzyć, nie wykazuje zainteresowania i empatii. Jeśli wielokrotnie jesteś ignorowany lub niewysłuchiwany, możesz zacząć czuć urazę do tej osoby.
3. Masz nierozwiązane konflikty lub kłótnie
Abrams mówi, że gniew jest jak reakcja w czasie rzeczywistym na niesprawiedliwe lub nieprzyjemne doświadczenie. Jednak uraza nie jest do końca reakcją. Lepiej jest traktować ją jako nagromadzenie wielu nierozwiązanych konfliktów lub przewinień.
Rozważ następującą sytuację: prosisz swojego partnera o pomoc w posprzątaniu mieszkania. Ten odpowiada, że zrobi to później, ponieważ teraz jest zajęty. „Później” jednak nigdy nie nadchodzi, a podobna rozmowa powtarza się wielokrotnie.
W końcu twój partner zacznie czuć do ciebie żal, ponieważ go dręczysz. Z drugiej strony ty zaczniesz czuć urazę, ponieważ nie lubisz powtarzać tego samego w kółko, możesz też czuć się ignorowana i nieważna. Spędzenie lat w relacji z takim sposobem komunikacji może prowadzić do poczucia beznadziejności, frustracji i niedoceniania.
4. Wielokrotnie jesteś obrażany
Bardzo popularna angielska rymowana, która jest używana jako obrona przed wyzwiskami i słownym znęcaniem się, mówi o tym, że kije i kamienie mogą połamać mi kości,
ale słowa nigdy mnie nie zranią (sticks and stones may break my bones
But words shall never hurt me). To zdanie ma niewątpliwie dobre intencje.
Jednak słowa bolą i taka jest prawda. Jeśli ktoś wielokrotnie cię obraża, rozkwitnie w tobie uraza. Tym bardziej, jeśli zależy ci na tym kimś.
Jak stawić czoła urazom?
Istnieje kilka sposobów radzenia sobie z tym uczuciem, jeśli przeszkadza ono w twoich związkach i dobrym samopoczuciu. Oto sugestie:
- Bądź szczery w swoich uczuciach. Przyznaj się do nich i okaż sobie współczucie, ponieważ uczuć nie da się kontrolować. Jeśli będziesz im zaprzeczać, opierać się im lub czuć niechęć do tego, co czujesz, tylko zwiększy to urazę.
- Nie zmuszaj się do szybkiego „odpuszczania” lub „przezwyciężania” urazy. Niech emocje nasilają się i słabną w swoim tempie.
- Pomyśl o wszystkim, co się wydarzyło. Zapytaj siebie, kto lub co prowadzi do tego uczucia. Możesz zobaczyć trend w tym, jak inni cię traktują i na odwrót – jak ty traktujesz innych.
- Naucz się rozmawiać o swoich potrzebach i oczekiwaniach z ludźmi wokół ciebie. Powinno to zapobiec powtórzeniu się takich rzeczy.
- Wreszcie terapia jest zawsze opcją. Podczas terapii możesz nauczyć się wyznaczać zdrowe granice, rozmawiając z urazami.
Twoja uraza może mieć uzasadnione powody. Jej przyczynami są zwykle niedoceniane, ignorowanie i bycie niesłyszanym. Ale to nie znaczy, że musisz się tego trzymać na zawsze. Masz prawo uwolnić się od wszystkiego, co ci nie służy.
Może cię również zainteresować artykuł: Zasady dobrej komunikacji w związku. Jak mówić, by być zrozumianym i wysłuchanym
Źródło: consciousreminder.com/2021/05/12/4-reasons-behind-feeling-resentment-and-how-to-fix-it
Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'twentytwelve_comment' not found or invalid function name in /wp-includes/class-walker-comment.php on line 184