„Oddychanie jest niezwykle praktyczne. To medytacja dla ludzi, którzy nie potrafią medytować”. – Belisa Vranich
Oddychanie. Czy wiesz, że mimo tego, że oddychamy automatycznie, nie zastanawiając się nad tym, najczęściej nasz oddech jest tak płytki, że nasze ciało w zasadzie jest niedotlenione? A przecież oddech to największy i najpotężniejszy lekarz, jakiego zna ludzkość!
Weź głęboki oddech, rozszerzając brzuch. Zrób pauzę. Wydychaj powietrze powoli, licząc do pięciu. Ćwiczenie powtórz cztery razy. Czy wiesz, że właśnie uspokoiłeś swój system nerwowy?
Oddech to całkowicie naturalne zjawisko, które łączy nas ze wszystkimi istotami żywymi. Stymuluje autonomiczny układ nerwowy i jednocześnie jest jedyną częścią autonomicznego układu nerwowego, którą możemy kontrolować. Oprócz tego, to czysta duchowa praktyka. Świadoma praca nad oddechem może zmieniać stan ciała i umysłu. Co więcej – wpływa również na nastrój! Pozwala wyłączyć gonitwę myśli i wejść w tryb spoczynku i regeneracji.
Sposoby na oddychanie do sprawdzenia w domu:
- Sposób pierwszy. Spójne oddychanie to oddychanie z szybkością pięciu oddechów na minutę, co rozkłada się na wdech i wydech liczone do sześciu. Jeśli sprawia ci problem doliczenie do 6, zaczynaj powoli; najpierw do trzech, a potem zwiększaj długość swoich wdechów i wydechów.
- Sposób drugi. Usiądź prosto lub połóż się na plecach. Połóż dłonie na brzuchu. Powoli oddychaj, rozszerzając brzuch i unosząc na nim dłonie. Licz do pięciu. Wstrzymaj oddech (zrób pauzę). Wydychaj powietrze powoli, licząc do sześciu. Daj sobie na to ćwiczenie od 10 do 20 minut.
- Sposób trzeci. Usiądź prosto na podłodze lub krześle. Połóż ręce na brzuchu. Podczas wdechu pochyl się do przodu rozszerzając brzuch. Podczas wydechu postaraj się wycisnąć wydech. W tym celu pochyl się do tyłu, aż całkowicie opróżnisz płuca. Powtórz 20 razy.
- Sposób czwarty. Aby się rozbudzić, gdy czujesz, że brakuje ci energii i spadają twoje obroty, wstań i zacznij szybko oddychać. Ta technika pobudzi nie tylko ciało, ale też umysł. Duża dawka powietrza dotleni organizm.
- Sposób piąty. Stań wyprostowany, z ugiętymi łokciami. Dłonie skieruj do góry. Podczas wdechu odciągnij łokcie do tyłu, dłonie nadal wskazują niebo. Następnie zrób szybki wydech, wyciągając przy tym dłonie do przodu. Obróć je w dół, wymawiając przy tym wyraźnie “Ha”. Ćwiczenie powtórz 10 razy.
Na co dzień nie zwracamy uwagi na techniki oddychania, ponieważ oddychamy automatycznie. Proces oddychania odbywa się poniekąd poza nami. A szkoda, bo gdybyśmy byli bardziej uważni, moglibyśmy wyciągnąć dla siebie wiele profitów.
Może cię również zainteresować artykuł: 3 medytacje, które możesz wykonać pod prysznicem, aby przywrócić utracony spokój i energię
Co się może zmienić, gdy zaczniesz świadomie oddychać pełną piersią?
1. Poprawi się twoja wydolność oddechowa i funkcjonowanie serca.
Serce i płuca powinniśmy traktować jak każdy inny mięsień w swoim ciele – trzeba go ćwiczyć! Głębokie oddychanie pozwala wzmocnić serce i poprawić wydolność oddechową. Kontroluj oddech poprzez wydłużanie czasu wdechu i wydechu. Wdychaj powietrze nosem i wydychaj ustami. Ćwicząc w ten sposób, można obniżyć ciśnienie krwi, zsynchronizować tętno z ruchem przepony oraz rozszerzyć pojemność płuc.
2. Dobry jakościowo sen.
Jeśli czujesz, że twój sen nie jest tak dobry jakościowo jak mógłby być, a spójrzmy prawdzie w oczy, nie śpimy zbyt wiele i zazwyczaj robimy to ‘“byle jak”, pora zainteresować się oddychaniem. Kontrolowany, świadomy oddech pomaga w rozwiązywaniu problemu kiepskiego snu. Świadomy oddech pomaga rozluźnić organizm, pomaga się zrelaksować. Głęboki oddech obniża ciśnienie krwi, w ciele pojawia się poczucie równowagi. Głęboki, uważny oddech pozwala oczyścić umysł i odpłynąć w objęcia morfeusza.
3. Panowanie nad stresem i stanami depresyjnymi.
Bez aktywności fizycznej, gdy nie mamy pola do tego, aby się rozładować, kumulujemy w sobie stres, złość i lęk. To wcale nie pomaga nam w równowadze i balansie na linii ciała i ducha. Łatwo popadamy w zły nastrój, a to prowadzi do stanów depresyjnych. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na niezastąpioną aktywność fizyczną (najlepiej dołóż oddychanie do aktywności fizycznej), poćwicz oddychanie. Uspokoi ono całe ciało, pozwoli się zrelaksować i odpuści napięcia w ciele. Jeśli nauczysz się kontrolować swoje emocje oddechem, będziesz potrafił zareagować w odpowiednim momencie na swój stan i poprawić go w ciągu kilku chwil.
4. Obranie punktu widzenia osoby trzeciej.
Bardzo często tak bardzo jesteśmy skupieni na sobie i na swojej porażce, że tracimy tak cenny dystans. Powolne, głębokie oddechy pomagają nam zmienić postrzeganie sytuacji, oddalić się trochę od tego, co uznaliśmy za centrum i przeanalizować sprawę z zupełnie innej perspektywy. Bardzo często sami kreujemy sytuacje, które mają prawo bytu jedynie w naszej głowie. Niestety, taki zabieg zabiera nam cenną energię i sprawia, że jesteśmy zestresowani i spodziewamy się najgorszego.
5. Płyniemy z życiem.
Kiedy umiemy wyregulować swoją emocjonalność, a możemy robić to przy pomocy oddechu, zaczynamy płynąć na fali życia, zamiast przedzierać się przez nie, łykając po drodze zbyt dużo wody. Takie nastawienie pozwala uniknąć oczekiwań, czyli największego wroga każdego człowieka, który prowadzi do frustracji i stanów depresyjnych. Wykonując ćwiczenia oddechowe pozbywamy się dręczących myśli i przestajemy oczekiwać. Zaczynamy natomiast dopasowywać się do życia i poruszać się w jego tempie, zupełnie tak, jakby ono prowadziło w tym tańcu.
Pomocna w walce z codziennymi stresami może okazać się energia kamienia czarnego onyksu, który można kupić w sklepie Akademii Ducha
6. Wysoki próg cierpliwości.
Doskonale wiemy, że nie wszystko jest do zrobienia czy osiągnięcia dokładnie tu i dokładnie w tym momencie. Niecierpliwimy się, stajemy się drażliwi i nerwowi gdy coś wymaga od nas czasu. Spokojny, wyregulowany oddech pozwala odzyskać tu i teraz, a wraz z nim prawdziwy sens tego, co robimy. Cierpliwość jest jak mięsień, trzeba ją ćwiczyć! Ćwiczenie oddychania poprawia i łagodzi desperackie poczucie pożądania. Pozwala również uzyskać jasny sposób myślenia i czystość umysłu.
7. Wyostrzenie zmysłów.
Kiedy zamkniesz oczy i zaczniesz głęboko oddychać napełniając powietrzem przeponę, poczujesz, że twoje wszystkie zmysły poza wzrokiem wyostrzają się. To ćwiczenie pozwala się zrelaksować, wyciszyć i poczuć w “tu i teraz”. To pewien rodzaj medytacji na uspokojenie. Weź głęboki oddech nosem, wstrzymaj powietrze na kilka sekund i powoli wypuszczaj je ustami. Powtarzaj je tak długo, aż poczujesz się zrelaksowany i odprężony.
8. Trening uważności.
Oddychanie jest nieodłącznym elementem treningu uważności. W ten sposób łączysz się z Wszechświatem i osiągasz równowagę wewnętrzną. Trening uważności otwiera głowę, sprawia, że inaczej doświadczamy świat, a docelowo, zmienia nas poprzez osiąganie balansu energetycznego.
9. Samoleczenie.
Kiedy pojawia się bodziec wywołujący ból, receptory czuciowe wysyłają informacje poprzez włókna nerwowe do rdzenia kręgowego i pnia mózgu, stamtąd trafiają do mózgu, który rejestruje uczucie bólu, przetwarza je i pozwala odczuć. Jeśli mamy umiejętność uspokajania się poprzez prawidłowe oddychanie, mamy możliwość pominięcia informacji, a więc ból nie wystąpi. Na tej samej zasadzie możemy pozbyć się bólu psychicznego, smutku, rozdarcia czy rozpaczy. Oddychanie to również umożliwienie organizmowi przejście przez proces samoleczenia. Dotleniając mózg, pozwalasz sobie odzyskać zdrowie.
10. Bogate życie seksualne.
Oddychanie dotlenia mięśnie, które biorą udział w akcie seksualnym. Dotlenione mięśnie lepiej pracują, a więc potęgują doznania. Jeśli umiesz zapanować nad swoim tętnem, możesz dopasować się do partnera. I wreszcie, prawidłowe oddychanie sprawia, że czujesz się swobodniej ze sobą, swoim życiem i swoim ciałem, a więc czujesz się pewniej w łóżku i możesz czerpać z tego niczym niezmąconą przyjemność.
Dlatego raz jeszcze – głęboki wdech, długi wydech i… możesz wracać do obowiązków.
Może cię również zainteresować artykuł: Oddech kości – starożytna metoda taoistyczna wzmacniająca kości, witalność i libido
Nadine Lu
Źródła:
analyze.life/the-importance-of-conscious-breathing/
bodywindow.com/conscious-breath.html
centralathlete.com/blog/the-four-benefits-of-conscious-breathing
nytimes.com/2016/11/09/well/mind/breathe-exhale-repeat-the-benefits-of-controlled-breathing.html
kripalu.org/resources/benefits-conscious-breathing-body-and-mind
gomonkeytravels.com/consciously-breathing/