Wosk pszczeli znany był już w Starożytnym Egipcie ze swych właściwości przeciwzapalnych i gojących rany.Cenił go także słynny lekarz arabski Avicenna. Zalecał on przyjmowanie wosku do wewnątrz, jako środka zwiększającego wytwarzanie mleka u karmiących kobiet, łagodzącego kaszel i wykazującego wykrztuśne działanie. Współcześnie także doceniamy ten wspaniały surowiec. Zauważyć można tendencję wzrostową do wykorzystania wosku pszczelego w dermatologii. Coraz więcej osób sięga po produkty z jego dodatkiem i chwali sobie ich działanie. Poznaj właściwości wosku pszczelego i dowiedz się, dlaczego warto używać kosmetyków, w których skład on wchodzi. Wypróbuj także polecane przez nas receptury na naturalne pszczele specyfiki.
Wosk pszczeli wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Można go spotkać pod dwoma postaciami: białej (wysoko oczyszczonej – Cera alba) lub żółtej (naturalnej – Cera flava). Korzystne dla organizmu ludzkiego jest zarówno zastosowanie go zewnętrznie, jak i do wewnątrz. Swe właściwości lecznicze zachowuje wyłącznie produkt o wysokiej jakości. Do pozyskiwania takiego surowca służą plastry wosku dziewiczego, białego lub plastry, w których wylęgły się nie więcej niż 2-3 generacje pszczół, a także odsklep woskowy, mateczniki i narośla woskowe. Ma on wtedy zabarwienie białe, jasnożółte lub żółte i zawiera powyżej 80% czystego wosku pszczelego.
Skład chemiczny i właściwości biologiczne
Do składników aktywnych biologicznie w wosku pszczelim żółtym (pasiecznym) należą: wolne alkohole tłuszczowe (średnio 1,2%), sterole (średnio 1,0%), wolne kwasy nienasycone (średnio 0,8%), triterpeny (średnio 0,6%), polifenole (średnio 0,3%), związki lotne (0,1%) i karotenoidy (średnio 0,01%).
Wolne alkohole tłuszczowe odznaczają się działaniem przeciwzapalnym, przeciwutleniającym i przeciwwrzodowym.
Kwas 10-hydroksy-2-decenowy, skwalen i chryzyna odpowiedzialne są za działanie antybiotyczne, zaś estry cholesterolu, lanosterol, chryzyna i beta-karoten wykazują działanie przeciwzapalne i regenerujące. Żółte zabarwienie wosku przypisuje się związkom flawonoidowym (w tym chryzynie) oraz karotenoidom, których przedstawicielem jest beta-karoten. To on właśnie pobudza i reguluje podziały komórkowe, opóźnia rozkład kolagenu, zapobiega rogowaceniu naskórka, a także zapobiega skutkom nadmiernego opalania i nowotworom skóry oraz przyspiesza ziarninowanie i gojenie ran.
Wosk pszczeli odznacza się wieloma właściwościami korzystnymi dla organizmu ludzkiego i można go stosować na wiele różnych sposobów.
Może cię również zainteresować artykuł: Aromatyczna kąpiel harmonizująca czakry
Wosk pszczeli w kosmetyce
Wosk pszczeli często wykorzystuje się w kosmetyce ze względu na jego cenne właściwości. Działa antyseptycznie i wygładzająco. Dzięki wielu odżywczym substancjom, natłuszcza skórę i chroni ją przed wysuszeniem. Produkty wzbogacone o wosk pszczeli pomagają goić się ranom, które są oporne na inne preparaty. Należy jednak pamiętać, że jest on stosunkowo twardy, więc nie może być używany jako bezpośrednia podstawa maści. Sprawdzi się jednak jako składnik mieszaniny z np. różnymi olejami. Nabierze wtedy charakteru emulgatora i będzie miał zastosowanie w:
- remach do twarzy i pod oczy,
- balsamach,
- tuszach do rzęs,
- pomadkach,
- cieniach do powiek,
- podkładach,
- preparatach złuszczających,
- mydłach,
- produktach do stylizacji włosów,
- kredkach do oczu,
- plastrach do depilacji,
- preparatach wybielających płytkę paznokcia.
Kosmetyki, w których skład wchodzi wosk pszczeli przede wszystkim doskonale odżywią i uelastycznią skórę. Dodany do kremów i balsamów powoduje, że produkty te lepiej się rozprowadzają i tworzą ochronny filtr na skórze. W przypadku kosmetyków do pielęgnacji i stylizacji włosów, dodatek wosku pszczelego sprawia, że uzyskują one połysk, a rozdwajające się końcówki są wygładzone.
Kilka prostych przepisów z zastosowaniem wosku pszczelego
Samodzielne przygotowanie produktów kosmetycznych ma wiele korzyści. Przede wszystkim wiemy, z czego tak naprawdę zostały sporządzone. Ponadto mamy możliwość, aby dobrać ich składniki pod kątem naszych osobistych potrzeb. Poniżej przedstawiamy kilka prostych przepisów na bardzo wartościowe preparaty.
KREM DO CERY DOJRZAŁEJ
SKŁADNIKI:
1 płaska łyżka wosku pszczelego,
1 czubata łyżka lanoliny,
40 g olejku migdałowego,
40 g wody destylowanej,
surowy nieoszlifowany ametyst.
Wygrzany na słońcu ametyst wkładamy na 24 godziny do wody destylowanej. Wosk i lanolinę rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Kiedy staną się płynne, dodajemy olejek migdałowy i podgrzewamy całość do około 60 stopni. Następnie wyjmujemy ametyst z wody i również ją podgrzewamy do 60 stopni. Dolewamy ją powoli do wosku, lanoliny i olejku ciągle mieszając, aż do uzyskania jednolitej masy i ostygnięcia kremu. Wtedy przekładamy go do słoiczka.
Energia ametystu nadaje skórze blask i delikatność. Tak przygotowany krem wygładza i spłyca zmarszczki na twarzy oraz szyi.
UNIWERSALNY BALSAM DO CIAŁA
SKŁADNIKI:
5 g wosku pszczelego,
10 g oliwy,
20 g oleju z owoców awokado lub z kiełków pszenicy,
70 ml wody destylowanej,
1-3 krople wybranego olejku aromatycznego.
Wosk i oleje roztapiamy w kąpieli wodnej i ogrzewamy do około 60 stopni. Wodę podgrzewamy powoli do tej samej temperatury i mieszając dodajemy ją do tłuszczów. Studzimy do 45-50 stopni i dodajemy olejek aromatyczny, ponownie mieszamy i przekładamy balsam do pojemnika. Przechowujemy w chłodnym miejscu.
Naturalne świece z wosku sojowego i najlepszej jakości olejków eterycznych znajdziecie w naszym sklepie
BALSAM DO UST
SKŁADNIKI:
2 łyżki startego wosku pszczelego,
½ łyżki oleju kokosowego.
W kąpieli wodnej rozpuszczamy oba składniki, aż do całkowitego ich połączenia. Przelewamy do słoiczka i pozostawiamy do całkowitego ostygnięcia. Balsam ten możemy stosować codziennie. Nada on miękkość oraz gładkość naszym ustom.
Wosk pszczeli to jeden z najbardziej uniwersalnych, naturalnych produktów używanych w kosmetyce. Dobrze działa na wszystkie rodzaje skóry – od tłustej, po wrażliwą i mocno przesuszoną. Należy pamiętać jednak, by przed nałożeniem produktu, w którego skład wchodzi zrobić test na fragmencie skóry. Jeśli ma się tendencję do silnych reakcji alergicznych, ten składnik może niekiedy uczulić.
Może cię również zainteresować artykuł: Woskowe świece – dar rodzin pszczelich dla rozjaśnienia ludzkiego świata
Magdalena Głowacka
Bibiliografia:
„Na zdrowie. Terminarz zielarski”, Zbigniew Ogrodnik, Wydawnictwo KOS, Katowice 2004
pasieka24.pl/index.php/pl-pl/pasieka-czasopismo-dla-pszczelarzy/108-pasieka-3-2014/1319-wykorzystanie-wosku-pszczelego-w-lecznictwi
drmax.pl/blog-porady/wosk-pszczeli-w-kosmetyce-dlaczego-warto-go-szukac-w-kosmetykach/