Otwórz drzwi do niesamowitego świata wrażliwości

Wrażliwość jest jedną z ciekawszych cech człowieka. W naszym świecie nierozumiana, niechciana, często nawet odpychana i tłamszona. Czy ma to jakiś cel? Czy jest to potrzebne? Jak możemy sobie pomóc, gdy jesteśmy wrażliwymi osobami, w gronie „nie wrażliwców”? A może można się z nią „zaprzyjaźnić”? Może da nam jakąś korzyść?

Nie lubimy tego!

Nasze społeczeństwo bardzo nie lubi wrażliwości. Rzadko jest ona uznawana za zaletę, prędzej przyporządkujemy ją do wad. Osoba wrażliwa posiada stereotyp płaczącej, panikującej i nadmiernie odczuwającej otaczający świat. Wynika to stąd, że w naszym społeczeństwie większość istot jest toporna, brutalna, trywialna i mało wrażliwa. Nie potrafią zrozumieć tak dużego poziomu wrażliwości jaki posiadają niektóre jednostki.

Po co ona istnieje?

Skoro wrażliwość jest taka zła, to po co mamy ją w palecie naszych cech? Wiele razy od małych i dużych, koleżanek i matek słyszałam o problemach dotyczących tej cechy (u siebie lub u najbliższych). Z pozoru wygląda to na jedną z największych wad jakie możemy mieć….. ale tak nie jest!!

Wszystko zależy od naszej perspektywy. W jaki sposób używamy wrażliwości i co ona dla nas oznacza. Możemy ją wykorzystywać na różne sposoby:

  1. Wgląd w sferę umysłu

Dzięki tej cesze, możemy mieć dużo większy wgląd w sferę umysłu niż inni. Ponadto ułatwia ona kontakt się z obcymi cywilizacjami, pomaga pobierać informacje z przestrzeni (np. z Kroniki Akaszy) itp. Jesteśmy dzięki niej wyczuleni na subtelne sygnały dochodzące do nas z Wszechświata.

  1. Wyczulenie na piękno

Umysł osób wrażliwych inaczej odbiera piękno i symetrię.. Naturalnie wielu artystów ma wysoko rozwiniętą wrażliwość.

  1. Pełnia życia

Osoby wrażliwe odczuwają życie pełniej, ponieważ zauważają małe drobnostki, które mogą przegapić inni.

  1. Empatia

Empaci potrafią odczuwać emocje różnych miejsc, a także innych istot. Często prowadzi to do wchłaniania negatywnych emocji i wibracji innych. Jednak empata, który jest świadomy swoich zdolności to skarb! Dzięki większej wrażliwości  np. wyczuje kłamstwo czy uniknie drażliwych tematów co pozwoli na nawiązanie lepszych relacji z innymi. O empatach więcej przeczytasz w artykule: 30 znaków świadczących o tym, że jesteś Empatą

wrażliwość

Zostańmy przyjaciółmi!

Tyle razy widziałam osoby, które zmarnowały swój dar wrażliwości. Sama przez długi czas go marnowałam. Poniżej przedstawiam wskazówki, dzięki którym można zminimalizować negatywny aspekt tej cechy.

  1. Ekspresja

Znajdź ujście dla swojej wrażliwości, pozwól jej się swobodnie wyrażać w momencie, który ty uznajesz za stosowny, zamiast dusić ją w sobie i czekać na kolejny wybuch płaczu.

  1. Otaczaj się ludźmi na swoim poziomie

Jest to bardzo ważne, abyśmy otaczali się ludźmi o podobnym poziomie świadomości. Osoba wrażliwa, raczej nie powinna przyjaźnić się z „typowymi dresami spod bloku” (Oczywiście to tylko metafora :)). W tym wypadku lepiej poszukać innego typu znajomych. Jeśli znajdziesz kogoś, kto może interesuje się sztuką, śpiewem, pisarstwem czy czymkolwiek co według ciebie wymaga dużej wrażliwości, wasza wspólna wrażliwość zacznie ze sobą rezonować. Może razem oddacie się swobodnej ekspresji?

  1. Nie pozwól jej sobą zawładnąć

Wrażliwość często chce być nadrzędna, ktoś nas skrytykuje i już nasz umysł wpada w wielki wir rozpaczy uaktywniony przez wrażliwość. Musisz ograniczyć jej działanie. Może spróbuj podłożyć sobie nowy schemat zachowań w momentach, gdy uaktywnia się twoja wrażliwość? Możesz także spróbować ją zaakceptować. Z doświadczenia wiem, że nie ma sensu z nią walczyć, uderzy tym mocniej, im bardziej próbujesz ją stłamsić.

  1. Logika

Racjonalne myślenie stoi w jakimś stopniu w opozycji do wrażliwości. Rozpracuj daną sytuacje na konkretne elementy pierwsze (co się stało, czemu tak zareagowałeś, czy na pewno był powód, co z tego wyniknie, czy w przyszłości opłaca się tak dalej reagować itp.). Będziesz w stanie bez ładunku emocjonalnego zobaczyć, co tak naprawdę się stało, i co z tym teraz zrobić.

Korzystaj ze swojego potencjału

Wrażliwość jest ekscytującą cechą dającą mnóstwo przeżyć i doświadczeń. Liczę, że dzięki wszechobecnemu przebudzeniu zaczniemy doceniać jej potencjał. Zmienimy perspektywę i zaczniemy postrzegać ją we właściwy sposób, jako dar otwierający wiele drzwi, za którymi kryją się niezwykłe światy.

Jeśli chcesz rozwinąć swój dar wrażliwości i nauczyć się jak z nim pracować i jak go wykorzystywać dla dobra siebie i innych ludzi, to zapraszamy na warsztaty on-line: Empatia – Poznaj swój dar i naucz się jak z nim pracować.

Sofia Pakulska

 

Grafika: pixabay.com

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram