Czy jesteś dobrym, wspierającym partnerem? Co to w ogóle oznacza? Czym dla ciebie jest wspieranie drugiej, bliskiej ci osoby? I czym jest dla ciebie bycie WSPIERANYM?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co to znaczy być wspierającym partnerem. Dla każdej osoby bycie wsparciem oznacza co innego, bo też innego rodzaju wsparcia potrzebuje. Ogólnikowo, posiadanie wspierającego partnera oznacza, że twoje potrzeby w związku są zaspokojone, bez względu na to, jakie one są. Czujesz się wtedy bezpiecznie i dobrze. Czujesz, że nikt cię nie ocenia. Bycie wspieranym przez partnera i bycie dla niego wsparciem jednocześnie, to jeden z najważniejszych czynników budowania stabilnej, satysfakcjonującej relacji.
Jak to jest mieć wspierającego partnera? Cudownie! Życie smakuje zupełnie inaczej, świat zdaje się być bardziej przyjazny, a tobie chce się eksplorować inkarnację na wszystkie możliwe sposoby. Jesteś szczęśliwy, bo masz u boku kogoś, kto jest twoim partnerem w zbrodni, kto ramię w ramię przemierzy z tobą życie i na kogo możesz liczyć. Tylko takich ludzi warto mieć wokół siebie, bo tworzy to niezwykłą energię.
Może cię również zainteresować artykuł: Toksyczny związek: 43 znaki świadczące o tym, że możesz być w toksycznej relacji
Ale chwila, chwila…
Co możesz zrobić, aby stać się BARDZIEJ wspierającym partnerem dla swojej drugiej połówki?
Słuchaj z uwagą.
Aktywne słuchanie jest niezbędne do dobrej, udanej relacji. Słuchaj z uwagą, pozwól, żeby partner poczuł się usłyszany i zrozumiany. Bądź zainteresowany tym, co mówi, uczestnicz w rozmowie z pełną energią, zadawaj pytania, aby doskonale rozumieć perspektywę partnera.
Szanuj punkt widzenia innej osoby.
Jeśli oczekujesz szanowania twojego punktu widzenia, dokładnie to samo dawaj innym – szanuj ich wybory, decyzje i przemyślenia, nawet, jeśli będą odrębne od twoich. Nie dokonuj osądów na podstawie własnej perspektywy – to duży błąd!
Bądź empatyczny.
Wczuj się w sytuację swojego partnera, ubierz jego buty! Postawienie się na miejscu partnera jest niezwykle ważne, bo pomaga zrozumieć motyw, ustalić źródło i przede wszystkim być wsparciem dla ukochanej osoby.
Jasno dawaj do zrozumienia, że jesteście drużyną!
Możliwie jak najczęściej przypominaj partnerowi, że jesteście jedną drużyna i gracie do tej samej bramki. Taka świadomość bardzo podnosi na duchu.
Bądź największym kibicem swojego partnera.
Koniecznie daj znać partnerowi, że jesteś jego największym fanem i kibicujesz mu z całych sił. Zachęcaj go do podejmowania nowych wyzwań. Mów: “jestem z ciebie dumny/na”, “poradzisz sobie, kto jak nie ty?”.
Wracaj do rozmów o planach, marzeniach i ambicjach.
Bo te lubią się zmieniać. Warto sobie aktualizować, w którym kierunku podążacie, bo być może warto zmienić kurs. Rozmawiając o przyszłości pokazujecie sobie, że wspieracie się w rozwoju osobistym.
Pytaj, jak minął dzień i co miłego się dziś wydarzyło.
To dobry początek do tego, aby rozpocząć miłą, wartościową rozmowę. Skup się na rozmowie, pamiętaj o szczegółach.
Odciążaj partnera.
Jeśli masz czas, odciążaj swojego partnera – ugotuj coś lub zamów, jeśli to on zawsze gotuje, weź dzieci na długi spacer albo umyj mu samochód. Jest tyle rzeczy, które możesz zrobić za niego, a smakują one lepiej niż… kwiaty!
Bądź wyrozumiały.
Każdy może mieć gorszy dzień, jeśli więc taki nastanie, nie wmawiaj sobie, że coś w waszej relacji jest nie tak! Ot, zły dzień, trzeba go przetrwać.
Zadbaj o wartościowy czas solo, zarówno dla siebie, jak i partnera.
Oczywiście, że lubicie spędzać czas razem, ale czas, w którym macie okazję pobyć w samotności jest niezwykle cenny i ważny, nie warto go ignorować! Dawaj sobie i partnerowi czas na to, aby ochłonąć od życia.
Przepraszaj, gdy się mylisz.
Wsparcie w związku to również umiejętność przepraszania, gdy się mylimy. Dlatego przepraszaj, gdy powinieneś, aby oczyścić energetykę dookoła was i waszej relacji.
Naturalne świece z wosku sojowego
Zorganizuj regularne, cotygodniowe rozmowy na temat waszego życia.
To pozwoli zareagować na problemy jeszcze w zarodku i nie pozwoli im się rozwinąć na wielką skalę.
Doceniaj swojego partnera.
Pochwal go czasem, przypomnij mu o jego osiągnięciach, poklep po ramieniu. Powiedz mu, jak wiele dla ciebie robi i jak bardzo to doceniasz!
Pozwól robić rzeczy po swojemu.
To bardzo cenna umiejętność – odpuścić, gdy druga osoba robi coś zupełnie na opak, nie tak jak to sobie wyobrażaliśmy. Zaakceptuj to, każdy ma prawo do “robienia rzeczy po swojemu”. Co więcej, każdy tego pragnie!
Odpuść założenia.
Założenia na czyjś temat to tylko założenia, mogą nawet nie leżeć obok prawdy! Warto więc powstrzymać się od pochopnego oceniania przez własny pryzmat i odpuścić zupełnie – lepiej pozwolić sobie w życiu płynąc, niż wchodzić w szufladki.
Bycie wspieranym i wspierającym w związku jest niezwykle ważne. To pozwala zbudować zaufanie i solidny fundament pod to, aby stworzyć dobrą, zdrową relację z drugim człowiekiem. Z członkiem twojego zespołu! Wtedy oboje będziecie wiedzieć, że możecie na siebie liczyć, że gracie w jednej drużynie. Jeśli wprowadzisz tych kilkanaście drobnych zmian do waszej relacji, zobaczysz bardzo szybko, jak wasza nić porozumienia staje się coraz bardziej solidna, a twój związek staje się twoją wymarzoną relacją.
Może cię również zainteresować artykuł: Zdrowy związek miłosny – jak wygląda?
Nadine Lu