Czy to pod prysznicem, podczas sprzątania, w samochodzie czy w pracy – prawie wszyscy lubimy śpiewać. Śpiew jest pewną formą wypowiedzi i komunikacji, która przemawia do każdego w pozytywny sposób. Istnieje również wiele korzyści wynikających z angażowania się w śpiew, niezależnie od danej grupy wiekowej.
Niemal każdy może śpiewać i cieszyć się śpiewem przez całe swoje życie. Śpiewanie jest formą komunikacji, którą poznajemy już od niemowlęctwa, a nasze dzieciństwo nierzadko wypełnione jest licznymi melodiami i piosenkami. Wydobywanie z siebie melodyjnych dźwięków uwalnia endorfiny – substancje chemiczne w naszym mózgu, które sprawiają, że czujemy się szczęśliwsi.
Śpiew jest jednym z najskuteczniejszych sposobów rozwijania umiejętności komunikacyjnych. Wspólne tworzenie muzyki ewoluowało także jako narzędzie życia społecznego. Śpiewanie w grupie jest częścią tradycji plemiennych od tysięcy lat. Obrzędy te miały na celu budować lojalność, przekazywać niezbędne informacje oraz odpierać wrogów.
Może cię również zainteresować artykuł: Jak koloroterapia i muzyka mogą pomóc twojemu zdrowiu i czakrom
Śpiew nie tylko nas uszczęśliwia, śpiewając przynosimy wiele korzyści dla naszego organizmu, samopoczucia, jak i naszej duszy:
Korzyści fizyczne
Śpiew jest pewną formą ćwiczeń, które poprawiają wydajność układu sercowo-naczyniowego organizmu. Aktywność tlenowa zwiększa natlenienie krwi, co prowadzi do poprawy ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia. Nawet gdy siedzimy, śpiewanie wymaga dynamicznej aktywności klatki piersiowej. Dzięki temu działaniu usprawniamy funkcję mechanizmu oddychania. Regularne śpiewanie może także poprawić funkcjonowanie płuc u osób z chorobami układu oddechowego. Ponieważ aktywność jaką wykonujemy podczas śpiewania poprawia przepływ powietrza, dodatkowo zmniejszamy szansę rozwoju bakterii poprzez utrzymanie drożności dróg oddechowych.
Korzyści społeczne
Zdrowy śpiew pozwala nam zmaksymalizować nasz potencjał komunikowania się z innymi. Uczymy się poprawiać podstawową koordynację głosu, jak i wpływać na celową różnorodność barwy w naszej wypowiedzi. Śpiewanie w grupie jest silnie skorelowane z pozytywnym poczuciem włączenia społecznego oraz poczuciem przynależności. Dodatkowo wspólne tworzenie muzyki z innymi zwiększa możliwość empatycznych relacji z otaczającymi nas ludźmi. Wspólny śpiew nie jest odczuwany tak samo jak śpiew w samotności. Śpiewanie z innymi obejmuje inne obszary neurologiczne związane z interakcją społeczną, empatią i koordynacją.
Korzyści emocjonalne
Śpiewanie sprzyja budowaniu poczuciu własnej wartości, ogólnej pewności siebie i własnej skuteczności w działaniach. Głos jest ważnym elementem tego, kim jesteśmy, a jego użycie odzwierciedla nasz nastrój jak i ogólne samopoczucie psychiczne. Śpiew zapewnia ujście naszym emocjom i uczuciom, pozwala nam lepiej czuć się ze sobą i otaczającym nas światem. Dodatkowo śpiew uwalnia endorfiny i oksytocynę, związki które łagodzą stres i niepokój. Związane są także z poczuciem zaufania i więzi. Śpiew pomaga podczas depresji i zmniejsza poczucie samotności, pozwala nam się również zrelaksować.
Kamertony emitujące uzdrawiające częstotliwości można kupić w naszym sklepie
Korzyści duchowe
Śpiew jest bardzo potężnym sposobem pracy z energią. Każdy z nas pracuje z nią niezależnie od tego, czy jest tego świadom, czy też nie. Śpiew pozwala łączyć się z pozytywnymi emocjami i zmienia sposób, w jaki energia porusza się w naszym ciele. Dodatkowo śpiewając możemy napełnić się pozytywną energią, możemy również wprowadzić dobrą energię do naszego domu. Śpiewanie może także pomóc nam połączyć się z Siłą Wyższą lub naszymi Aniołami Stróżami, jak również może połączyć nas z głębszą wiedzą, którą ukrywamy głęboko w sobie. Oddając się tworzeniu melodii wyrażamy nasze uczucia, dzięki temu mamy możliwość odblokować energie, które utknęły i sprawiły nam trudność w uwolnieniu lub wyrażeniu siebie.
Korzyści edukacyjne
Śpiewanie może sprawić, że staniemy się bardziej kompetentni w swoim własnych języku, poprawi również nasze umiejętności czytania. Śpiew pozytywnie przyczynia się do wzrostu zdolności językowych jak i matematycznych. Śpiewając możemy również wesprzeć naukę języków obcych.
Śpiew jest wrodzony i istnieje w nas wszystkich. Jest jedną z najbardziej podnoszących na duchu form terapeutycznych, jakie możemy wykorzystać bez ponoszenia żadnych kosztów. Śpiewanie jest instynktowne i niezbędne dla naszego istnienia. Nie musimy być uzdolnionymi piosenkarzami aby czerpać korzyści, jakie przynosi ze sobą śpiew, a jest on jedną z pozytywniejszych form ludzkiej aktywności wspierającą zdrowie fizyczne, psychiczne, duchowe, emocjonalne i społeczne.
Może cię również zainteresować artykuł: Tajemnicze częstotliwości 432 Hz i 440 Hz – czym są?
Aniela Frank
Źródła:
upliftconnect.com/neuroscience-of-singing/
singup.org/blog/article/1390-the-benefits-of-singing/
healthfitnessrevolution.com/top-11-health-benefits-of-singing/
csmusic.net/content/articles/the-psychological-benefits-of-singing/