10 naturalnych zamienników dla leków z apteki cz. II

zamienniki leków

Jakie jeszcze popularne choroby i dolegliwości możemy leczyć naturalnymi i domowymi sposobami? Poznaj naturalne zamienniki leków.

Pierwszą część artykułu znajdziesz tutaj: 10 naturalnych zamienników dla leków z apteki cz. I

  1. Na infekcje bakteryjne

Antybiotyki są powszechnie stosowane i choć uznawane za szkodliwe, to coraz częściej przepisywane i zażywane, w szczególności przez dzieci. Bierzesz antybiotyk i w mig pozbywasz się infekcji. Niestety nie bez konsekwencji. A te wiążą się z otyłością, niszczeniem zdrowych populacji bakteryjnych, zapaleniem żołądka, zapaleniem wątroby i zwiększonej odporności na antybiotyki.

Naturalne zamienniki

Wspaniałym naturalnym antybiotykiem jest świeży czosnek. Dobrze sprawdzi się też dobrej jakości nierafinowany olej kokosowy, kurkuma, orzechy, wspomniany już miód manuka, oregano i zielona herbata.

  1. Na cukrzycę, dla osób otyłych i z nadwagą

Doustne leki przeciwcukrzycowe przyjmowane przez cukrzyków typu 2 oraz osoby z nadwagą, prowadzą do zaburzeń czynności wątroby i nerek, zmniejszają ilość hormonu tarczycy i testosteronu, prowadzą do niewydolności serca itd. Jak zwykle lista prawdopodobnych komplikacji prawie się nie kończy.

Naturalne zamienniki

I jak zwykle z pomocą przychodzi nam natura. Musimy tylko pozwolić jej nas odżywiać i leczyć. W tym wypadku należy sięgnąć po czarną herbatę, orzechy, nasiona chia, cynamon, brokuły, szpinak, zieloną fasolę i zielone warzywa liściaste oraz płatki owsiane. Nie zapominajmy o też o systematycznych ćwiczeniach fizycznych.

  1. Na anemię

Wypadające włosy, zmęczenie, blada skóra  – to najczęstsze objawy anemii, niedokrwistości, która w dużej mierze wynika z braku żelaza w organizmie, choć także jest powiązana z innymi dolegliwościami. Najczęściej stosuje się suplementy diety, które mają uzupełnić niedobory żelaza w organizmie. Choć nie grozi to niepożądanymi skutkami ubocznymi, to natura sprawdza się o wiele lepiej.

Naturalne zamienniki

Produkty bogate w żelazo to: daktyle, sezam, melasa, sok z buraków i jabłek, granat oraz wszystkie zielono-listne warzywa, jak szpinak, jarmuż czy natka pietruszki. Przygotowywanie codziennie na śniadanie świeżego soku z połączenia buraków z jabłkiem, szybko uzupełni niedobory żelaza, doda energii i poprawi jakość skóry. Niektórzy maratończycy piją regularnie sok z buraków dla zwiększenia swoich możliwości wydolnościowych.

zamienniki leków

  1. Na depresję

Depresja jest nową chorobą cywilizacyjną. Wg WHO znajduje się na czwartym miejscu wśród najbardziej powszechnych chorób. Abstrahując od jej przyczyn, bo nie tego dotyczy artykuł, zażywanie leków przeciwdepresyjnych staje się coraz bardziej powszechne, a ich możliwe skutki uboczne ponownie nie są zbyt zachęcające. Należą do nich senność, stany lękowe, zaburzenia koncentracji i pamięci, podniecenie psychoruchowe, napady drgawkowe, zaparcia, niestrawność, nudności i wiele innych.

Naturalne zamienniki

W leczeniu depresji w naturalny sposób, ważne jest zajecie się nią, zarówno od strony dietetycznej, jak i psychicznej. Łagodząco działają ciepłe i gorące posiłki oparte na diecie wegańskiej, lekkie zdrowe zupy, jabłka, gruszki, miód, zioła jak kolendra, kmin, mięta, granat, imbir i kurkuma. Należy ograniczyć do minimum lub całkowicie wyeliminować spożycie alkoholu, papierosów, słodyczy i mięsa. Równie ważna, a może i ważniejsza jest troska o życie wewnętrzne dzięki medytacji, słuchaniu relaksującej muzyki, tańcowi, kwestionowaniu negatywnych myśli i przekonań. Znacząco pomaga znalezienie pasji i nadanie życiu odpowiedniego sensu dla którego chce się rano wstawać z łóżka.

  1. Na stres, lęk i nerwicę

Stres i niepokój plasuje się zaraz obok depresji jako postępujące dolegliwości cywilizacyjne, wraz z coraz większym spożyciem leków mających obniżyć ich poziom. A wraz z nimi pojawiają się skutki uboczne, których jest całą miara, a do których należą m.in. zawroty głowy, nudności, zaburzenia koordynacji ruchowej, zaburzenia mowy i pamięci.

Naturalne zamienniki

Podobnie jak przy depresji, tak i przy stanach lękowych oraz stresie, ważnym jest podejście holistyczne, lecząc ciało i zranioną duszę, oraz zaniedbany umysł. Należy jeść ciepłe i tłuste (ze zdrowymi tłuszczami) potrawy, a unikać zimnych, które pobudzają emocje. Najlepsze warzywa o właściwościach uspakajających, to buraki, marchew, szparagi i bataty. Pomocne zioła, to cynamon, kardamon, imbir, kmin, goździki i sól himalajska. Pij walerianę lub sięgnij bo doskonałe zioło ajurwedyjskie o nazwie ashvaganha, która jest szczególnie polecana przy nerwicy i lękach. Poza tym regularnie medytuj, uwalniaj negatywne emocje, kwestionuj ograniczające przekonania, ćwicz oczyszczający oddech, słuchaj kojącej muzyki i używaj uspakajających olejków aromatycznych. Doskonale sprawdzi się także metoda jin shin jyutsu, o której przeczytasz TUTAJ!

Bartłomiej Raczkowski

 

Źródła:
https://portal.abczdrowie.pl/7-najpopularniejszych-lekow-w-swiecie-i-ich-naturalne-odpowiedniki/
https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-antydepresantow
http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/choroby-psychiczne/leki-przeciwlekowe-rodzaje-dzialnie-i-skutki-uboczne-stosowania_44285.html
https://portal.abczdrowie.pl/6-naturalnych-lekow-na-anemie/
http://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,350-mln-osob-choruje-na-depresje–statystyka,artykul,1722319.html
„Ajurweda. Droga do pełni zdrowia” – P. Anselmo, dr J. S. Brooks
Grafiki: pixabay.com

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram