W tym artykule poznasz sześć ajurwedyjskich technik samoleczenia, które każdego dnia łącznie zajmą ci nie więcej niż 10 minut. Ich regularne praktykowanie zapewni lepsze zdrowie fizyczne, psychiczne i duchowe.
Zgodnie z tą starożytną metodą leczenia, aby zachować zdrowie, trzeba osiągnąć pełną harmonię ciała, duszy i umysłu.
Ajurweda to najstarszy holistyczny system uzdrawiania, który jest używany nawet teraz, w czasach nowożytnych. Jeszcze ciekawsze jest to, że ludzie w Indiach wybierają leczenie ajurwedyjskie nad medycyną konwencjonalną i uczą się ajurwedy w szkołach i na uniwersytetach.
Ponadto Światowa Organizacja Zdrowia na swoim kongresie w Alma Ati w 1977 roku oficjalnie uznała ajurwedę i zaleciła jej praktykowanie i popularyzację.
Może cię również zainteresować artykuł: Ajurwedyjskie sposoby na lęk i stres
Dopóki ciało, dusza i umysł funkcjonują w harmonii, człowiek pozostanie zdrowy – to podstawowa filozofia ajurwedy i wywodząca się z niej starożytna indyjska metoda leczenia.
Wszystko we wszechświecie jest przeniknięte i połączone energią, mówi ajurweda.
Trzy dosha (pewny rodzaj bioregulatorów), które utrzymują ciało przy życiu, to „pitta”, „kapha” i „vata”. Vatta reguluje oddychanie, kapha utrzymuje siłę, a pitta kontroluje metabolizm.
Jeśli funkcjonują w harmonii, czujemy się świetnie.
Prawidłowe odżywianie, masaż, joga i medytacja poprawiają nasze zdolności samoleczenia.
CODZIENNY STAROŻYTNY ZABIEG SAMOLECZENIA W ZALEDWIE 10 MINUT
Rano- 6 minut:
Czyszczenie języka – 30 sekund
Po umyciu zębów usuń resztki płytki nazębnej z języka za pomocą szczoteczki, czyścika do języka lub tępego noża. Wątroba, woreczek żółciowy i nerki to narządy, które pomagają naszemu organizmowi pozbyć się szkodliwych substancji. Jako produkt uboczny niektórych procesów metabolicznych na języku tworzą się osady i toksyny. Jeśli ich nie usuniemy, po pewnym czasie zaczynają blokować przepływ energii w ciele.
Wykorzystaj moc oleju sezamowego – 2 minuty
Po umyciu zębów i języka przepłucz usta przez dwie minuty łyżką oleju sezamowego, wypluj go i spłucz ciepłą wodą. Olej sezamowy zapobiega tworzeniu się płytki nazębnej, próchnicy i zapaleniu dziąseł; jest bogaty w kwas linolowy i działa przeciwko grzybom, bakteriom i wirusom.
Automasaż – 3 minuty
Do masażu potrzebne będą rękawiczki, surowy jedwab lub miękka szczotka. Masuj każdą część ciała 10-20 razy, w tej kolejności: szyję, plecy, a następnie kolistymi ruchami pocieraj ramiona, dłonie i palce. Masuj delikatnie górną część klatki piersiowej ruchami poziomymi. Następnie przejdź do brzucha i masuj go od góry do dołu i od lewej do prawej. Następnie przejdź do ud. Wcieraj je na zewnątrz i od góry do dołu. następnie przejdź do kolan i stóp, masując je okrężnymi ruchami. Masaż poprawia krążenie i przywraca energię. Każdy segment skóry jest powiązany z narządem wewnętrznym, a wszystkie z nich działają znacznie lepiej i mają zwiększony przepływ krwi po masażu, twierdzą praktykujący ajurwedy.
Pięknie pachnące olejki, kadzidła, mydła i inne produkty wspierające zdrowie i dobre sampoczucie
W ciągu dnia – 2 minuty:
Pij gorącą wodę – 30 sekund
Pół litra wody gotować przez 10-15 minut, wlać do termosu i pić trzy łyki co pół godziny. Dzięki specjalnym właściwościom energetycznym przegotowana woda stymuluje trawienie i pomaga w wypłukiwaniu toksyn z organizmu.
Ćwicz relaksujące oddychanie – 2 minuty
Weź głęboki wdech przez nos, wstrzymaj go przez kilka sekund, a następnie wydychaj przez nos. Nie myśl o niczym. Jeśli trudno ci się wyłączyć, pomyśl o czymś ładnym, o plaży, wietrze… Problemy, złość i strach często prowadzą do chorób narządów. Relaks pomaga tobie i twoim narządom. W ten sposób stymulujemy nasz mózg do produkcji endorfin (hormonów szczęścia), które nas uszczęśliwiają. Wymaga to jednak trochę praktyki.
Wieczorem – 2 minuty:
Pobudza trawienie i poprawia jakość snu – 2 minuty
Podgrzej odrobinę oleju sezamowego. Wmasuj kilka kropli w brzuch, a następnie całą dłonią masuj brzuch delikatnymi kolistymi ruchami w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Następnie namocz ręcznik w ciepłej wodzie i trzymaj go na brzuchu, aż wystygnie. Na koniec wytrzyj brzuch. Ten delikatny masaż wspomaga trawienie poprzez stymulację skurczu jelit, rozwiązuje tym samym problem bezsenności, który pojawia się w wyniku złego trawienia.
Tak prosta codzienna sekwencja, a jednocześnie tak potężna. Dlaczego nie zacząć już dzisiaj?!
Może cię również zainteresować artykuł: Ajurweda – podstawy, które warto znać. Zacznijmy więc od początku…
Źródło: consciousreminder.com/2016/12/05/oldest-self-healing-method-world-takes-10-minutes-day-1