Nie masz wrażenia, że pochłonęło nas jakieś szaleństwo? Jakby świat nie pędził już i tak za szybko, tak teraz jeszcze zastała nas pandemiczna rzeczywistość. Wszystko, co już kiedyś było, teraz jest nieaktualne, a na miejsce danej informacji pojawiają się inne, zupełnie nowe, niespotykane i wytrącające nas ze strefy komfortu. Panuje niepokój. Na świecie, w naszych głowach i sercach. Nie mamy poczucia bezpieczeństwa i nie mamy się czego chwycić. Tracimy pozorną kontrolę nad własnym życiem. To wszystko odbija się na naszym zdrowiu – nie tylko fizycznym. Bo choruje nie tylko ciało, ale również i nasza… dusza.
Zdrowie psychiczne to samopoczucie emocjonalne i psychiczne w odniesieniu do nas samych, innych i naszego środowiska.
Czym jest zdrowie psychiczne?
Zdrowie psychiczne obejmuje nasze samopoczucie emocjonalne, psychologiczne i społeczne. Ma wpływ na to jak myślimy, czujemy i działamy. Pomaga także dookreślić, w jaki sposób radzimy sobie ze stresem, jakie wybory podejmujemy i jakie znaczenie mają dla nas inni w codzienności. Zdrowie psychiczne jest ważne na każdym etapie życia, od dzieciństwa i dorastania po dorosłość. W zasadzie, stanowi bazę, na której jesteśmy w stanie budować swoje spełnione życie, pełne radości, doświadczeń i miłości. Bez niej jest to budowanie zamków z piasku – nietrwałe, sypkie i podatne na czynniki zewnętrzne.
Jeśli raz wejdziemy w czarną dziurę i odłączymy się od siebie samego lub jesteśmy wychowani w taki sposób, w którym nie ma tej łączności z samym sobą, stan homeostazy w zdrowiu psychicznym jest trudny do osiągnięcia. Wpływa to na nastrój, zachowanie, myślenie.
Może cię również zainteresować artykuł: 4 sposoby traktowania siebie i innych. Sprawdź, jaką postawą kierujesz się w życiu
Co może wpłynąć na rozłączenie się z prawdziwym ja lub na połączenie niezrealizowane?
- Czynniki biologiczne, takie jak geny lub chemia mózgu.
- Doświadczenia życiowe, historie trudne do przejścia, traumy, krzywdy.
- Historia rodzinna problemów ze zdrowiem psychicznym.
- Brak poczucia bezpieczeństwa w stale zmieniającym się świecie.
- Brak wsparcia oraz brak rozładowania emocjonalnego.
Zdrowie psychiczne jest w takim momencie ważniejsze dla nas niż zdrowie fizyczne. Dlatego, że choroby biorą się przede wszystkim z emocjonalnych zanieczyszczeń, z niskiej wibracji, którą przepuszczamy przez głowę i serce. Potrzebujemy się uwolnić od zanieczyszczonego umysłu, zmartwień i czarnych scenariuszy (mniej lub bardziej prawdopodobnych), niepewności istnienia.
Człowiek ma nieskończony potencjał, kiedy dba o siebie od środka. Pielęgnując samoświadomość, tak naprawdę uodparniamy się na wszystkie czynniki zewnętrzne. Dobre samopoczucie psychiczne jest niezbędne we wszystkich aspektach naszego codziennego życia, a dbanie o higienę duszy ma kluczowe znaczenie dla naszego dobrego samopoczucia fizycznego i społecznego, idąc dalej – kariery i celów życiowych, relacji z innymi ludźmi, relacji finansowych i społecznych.
Higiena umysłu i duszy to niezwykle owocne doświadczenie. Przy czystej głowie pojawiają się naturalnie zdrowe emocje. Łatwiej jest o radość, satysfakcję, poczucie szczęścia, współczucie, miłość, empatię. Łatwiej jest doceniać życie i cieszyć się nim. Kiedy natomiast w naszej głowie powstaje bałagan, doznajemy niepokoju, czujemy złość, oburzenie, upokorzenie, wstyd, wchodzimy w stany depresyjne. Czy wchodzisz w podobne stany? Jeśli tak, oznacza to, że rozłączyłeś się ze swoim prawdziwym ja.
Po czym poznać, że z twoim zdrowiem psychicznym nie jest najlepiej?
- Brak harmonii i równowagi w twoim życiu, jesz za mało lub za dużo, śpisz za mało lub za dużo.
- Odgradzasz się od ludzi i unikasz codziennych, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania obowiązków.
- Masz mało energii lub czujesz, że nie masz jej wcale.
- Masz poczucie bezradności i beznadziejności.
- Masz poczucie bezsensu i odrętwienia życiowego.
- Odczuwasz bóle ciała.
- Uciekasz w używki.
- Czujesz się zagubiony, zapomniany, nerwowy, zmartwiony, boisz się o jutro.
- Walczysz z najbliższymi, często się kłócisz.
- Zauważasz wahania nastroju, które rzutują na relacje międzyludzkie.
- Masz uporczywe myśli i wracasz do nieprzyjemnych wspomnień.
- Słyszysz głosy, które nie są dla ciebie przyjemne.
- Masz ochotę zrobić sobie krzywdę.
- Masz problem z podstawowymi obowiązkami, takimi jak przygotowywanie posiłków, dbanie o higienę, opieka nad dziećmi, dojazd do pracy.
- Masz poczucie, że to nie jest zły dzień czy tydzień. Czujesz, że to jest złe życie!
Więcej na temat Prawa Przyciągania dowiesz się z tego webinaru:
Link do Webinaru: www.ekademia.pl/kurs/PrawoPrzyciagania2018
Jeśli zauważasz u siebie którykolwiek z powyższych punktów, to znak, że jesteś zaniedbany emocjonalnie i musisz zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Tylko wtedy będziesz w stanie budować wielkie i szerokie plany oraz cieszyć się życiem. Bo kiedy nie ma silnych podwalin do tego, każdy wysiłek pójdzie na marne.
Co więc powinieneś zrobić?
Odkryć swoje potrzeby, zaspokoić je, wysłuchać siebie, wyrzucić z siebie złość i ból oraz dbać o to, aby nigdy więcej się nie nagromadziły. Zadbaj o siebie tak, jak czujesz, że powinieneś (twoja dusza do ciebie mówi!) A jeśli nie wiesz, jak zacząć, może to dobry moment na to, aby skorzystać z pomocy profesjonalisty? Psycholog czy przewodnik duchowy, a nawet pierwsza lepsza obca osoba z Internetu, przy której możesz się otworzyć, to wielki krok ku lepszemu. Powodzenia!
Może cię również zainteresować artykuł: Jak pomóc bliskim osobom wyjść z zapętlenia negatywnego myślenia
Nadine Lu