Wiemy dokładnie, czym nie jest zdrowy związek. Ale czym on w zasadzie jest? Skąd wiesz, że twoja relacja jest zdrowa? Co rozumiemy poprzez zdrowe relacje? Kto ustala normy i stwierdza, co jest zdrowe a co nie?
W zdrowej relacji oboje partnerzy czują, że wzrastają. Karmią się wzajemnie i uzupełniają. Kiedy jedno może dać z siebie 30%, drugie daje pozostałe 70% i wie, że proporcje w razie potrzeby mogą się odwrócić. W dobrym związku czujesz wsparcie i czujesz się połączony niewidzialną nicią z kimś, z kim zdecydowałeś się kroczyć przez życie. Jeśli nie czujesz, że to, co jest między wami przychodzi naturalnie, tylko masz wrażenie, że musisz poświęcać wiele pracy waszej relacji – to znaczy, że trzeba popracować nad dwiema rzeczami:
- Komunikacją.
- Granicami.
Komunikacja pozwala zarówno tobie, jak i twojemu partnerowi na dogłębne zrozumienie siebie nawzajem i na czyste połączenie energetyczne. Jeśli jej nie ma, nie ma szans na wspólny język. Dlatego traktujcie siebie z szacunkiem, mówcie o swoich myślach i uczuciach, słuchajcie i pozwólcie sobie na komfort bycia usłyszanym i zrozumianym, dbajcie o kompromisy, nie krytykujcie się, dawajcie sobie czas, świętujcie nawet najdrobniejsze sukcesy. Bądźcie dla siebie priorytetem.
Granice natomiast pozwalają utrzymać komfort partnerów. Jeśli oboje macie swoje granice i jasno o nich mówicie, nie dojdzie do sytuacji, w której zostaną naruszone. Pozwólcie sobie spędzać czas samodzielnie, z przyjaciółmi, z rodziną, nie sprawdzajcie się, tylko ufajcie, nie wywierajcie presji i nie zmuszajcie się do robienia tego, na co nie macie ochoty, nie oskarżajcie, tylko rozmawiajcie.
Może cię również zainteresować artykuł: Kodeks Partnerski: zanim zdecydujesz się na poważny związek… poznaj ją/go!
W komunikacji i granicach zawierają się pozostałe elementy zdrowej relacji. Chcesz wiedzieć jakie?
OBOPÓLNA ZGODA
Oboje partnerzy powinni udzielać zgody, czuć się z tym swobodnie i komfortowo oraz szanować jej brak. W zdrowej relacji potrzebujemy szanować drugą osobę ze wszystkimi zgodami, jak i również z jej brakiem. Zgoda na jeden element nie oznacza zgody na inny element, który mógłby się z nim wiązać. Raz udzielona zgoda może być wycofana, jeśli to sprawia dyskomfort. Brak “nie” nie oznacza “tak”. Zgoda udzielana z poczucia strachu i pod presją jest niezdrowa i szkodliwa dla relacji.
BAZOWE PYTANIA
Czy ufacie sobie nawzajem? Czy szanujecie się? Czy popieracie swoje zainteresowania? Czy wspieracie się w wysiłkach? Czy jesteście ze sobą szczerzy, otwarci i elastyczni na pomysły Wszechświata? Czy mimo związku jesteś w stanie zachować swoją indywidualność? Czy umiesz mówić o swoich uczuciach, nadziejach, marzeniach, lękach? Czy czujesz miłość i sympatię, i z łatwością okazujesz swoje uczucia? Czy czujesz równość i uczciwość?
ZAUFANIE
Relacje, których doświadczyłeś we wcześniejszych latach swojego życia, kształtują oczekiwania wobec przyszłych relacji. Jeśli w tych relacjach było poczucie bezpieczeństwa, stabilność i zaufanie, jest większe prawdopodobieństwo, że te cechy przyjdą ci z łatwością w kolejnej relacji. Jeśli nie – będzie to długa i żmudna praca. Jednak warto się jej podjąć, ponieważ zaufanie to fundament relacji. Macie być zespołem, drużyną, partnerami w zbrodni. Macie mieć świadomość tego, że możecie liczyć na drugą osobę i ona was nie zawiedzie. To bardzo cenne.
JESTEŚ SOBĄ
W zdrowym związku czujesz, że możesz rozwijać się również jako samodzielna osoba, a nie tylko jako część relacji. Partner kibicuje ci, daje przestrzeń oraz czas na pasje i zainteresowania. Możesz się tym z nim podzielić, a on chętnie tego wysłucha. Dostajesz też swoją prywatność, swój czas, swój świat i nie musisz do wszystkiego włączać swojego partnera. Ot, jesteście dwiema dorosłymi, dojrzałymi osobami, które cenią sobie swoją relację, ale również cenią sobie siebie samych i dbają o własny rozwój.
SŁYSZENIE A NIE TYLKO SŁUCHANIE
W zdrowym związku ważne jest usłyszeć to, co partner do ciebie mówi, i zrobić z tym coś pożytecznego. To znaczy – wyciągaj wnioski z waszych rozmów, ulepszaj waszą relację, pomagaj, jeśli oczekuje pomocy i wysłuchaj, jeśli o to prosi. Związek to praca z wybaczaniem, z popełnianiem błędów i przepracowywaniem ich, wzajemnym budowaniem i uskrzydlaniem się.
Więcej na temat prawa przyciągania dowiesz się w szkoleniu:
Link do Webinaru: www.ekademia.pl/kurs/PrawoPrzyciagania2018
SYMPATIA A NIE TYLKO MIŁOŚĆ
Pierwsze namiętne chwile szybko mijają. Jeśli związek nie jest zbudowany na silnych podstawach a partnerzy najzwyczajniej w świecie się nie lubią, a jedynie kochają, relacja tego typu nie ma możliwości przetrwania. W zdrowym związku ważne jest to, aby lubić siebie jako ludzi. Pierwsza, namiętna miłość to tęsknota, silne emocje, bliskość fizyczna. W dobrym związku przekształca się w miłość współczującą, uczucie ciepła, zaufanie, intymność i zaangażowanie w budowanie wspólnego życia.
WZAJEMNOŚĆ
Zdrowe relacje cechuje naturalna wzajemność. Nie chodzi o poczucie winy czy utrzymanie równości, ale o naturalną potrzebę obdarowywania partnera, bez oczekiwań. W takiej relacji czujecie, że gracie do tej samej bramki, a więc rozkładacie siły każdego dnia w taki sposób, abyście oboje wyszli z tego cało i z sukcesem. Czasem ktoś może dać z siebie tylko 30%, ale kolejnego dnia to ty będziesz potrzebować tych brakujących 70% i to też będzie w porządku!
PAMIĘTANIE O SOBIE
Zdrowe związki pamiętają o tym, że są związkami romantycznymi, a więc planują wspólnie spędzany ze sobą czas. Gdy zawieje nudą – partnerzy wiedzą, że czas na powiew świeżości w formie nowej rozrywki, wyjazdu czy jakiegoś wspólnego hobby. Partnerzy rozmawiają o swoich potrzebach i fascynacjach, więc razem mogą tworzyć coś, co obojgu będzie pasowało w rozwoju ich dalszej relacji.
WZAJEMNE UZNANIE
Jeśli jesteście siebie ciekawi, doceniacie się, chwalicie i podziwiacie, łatwiej będzie wam przebrnąć przez codzienność, która serwuje przeróżne niespodzianki, niekoniecznie takie, które podbudowują wasz związek. To wy musicie siebie budować! W zdrowym związku partnerzy są sobą zafascynowani. Jeśli czujemy wdzięczność za drugą osobę i czujemy się przy tym doceniani, tworzymy bardzo silne więzi.
Czy tworzysz zdrowy związek? Jeśli nie, nad czym chcesz popracować, aby relacja była dla ciebie satysfakcjonująca?
Może cię również zainteresować artykuł: Toksyczny związek: 43 znaki świadczące o tym, że możesz być w toksycznej relacji
Nadine Lu
Źródła:
joinonelove.org/signs-healthy-relationship/
thehotline.org/is-this-abuse/healthy-relationships/
verywellmind.com/all-about-healthy-relationship-4774802
helpguide.org/articles/relationships-communication/relationship-help.htm
psychologytoday.com/us/blog/friendship-20/201812/what-does-healthy-relationship-look
healthline.com/health/healthy-relationship
markmanson.net/healthy-relationship-habits
realsimple.com/work-life/family/relationships/healthy-relationship-signs