Zaakceptuj ZMIANĘ. Krótki poradnik dla poszukujących równowagi po turbulencjach

zmiana

Zmiany. Och, uwielbiamy je! I jednocześnie nienawidzimy. Zmiany są tym, co nas zaskakuje i co wymusza na nas dostosowanie się do nowych warunków. Zmiany są nieodzowną częścią rozwoju człowieka.

Aby można było zdefiniować zmianę, musimy zauważyć inne postrzeganie naszych poglądów, załamanie naszej rutyny, inne otoczenie, innych ludzi. Zmiany sprawiają, że zmienia się wszystko dookoła nas, a my, jak po drabinie, wchodzimy na kolejne szczeble rozwoju osobistego. Czy masz czasem wrażenie, że nie pasujesz do grupy przyjaciół, z którymi jeszcze niedawno tyle cię łączyło? To znaczy, że jesteś gotowy na zmianę najbliższego otoczenia. Czy nagle twoja rodzina zdaje się być z innej planety? Widocznie przestaliście nadawać na tych samych falach.

Obrona przed zmianą

Zmiany mogą przerażać, a przerażają dlatego, że nie wiemy czego możemy się po nich spodziewać. Czy to zmiana na lepsze? Oby. Z drżeniem rąk otwierasz kolejne drzwi, które mają rozpocząć nowy rozdział. Czy to zmiany na gorsze? Cofasz dłoń, bo wolisz swoją starą, mało wygodną, ale sprawdzoną rutynę, niż porywać się na coś, o czym nie masz pojęcia. I to jest zupełnie normalne oraz logiczne, w końcu musiałbyś być szaleńcem, gdybyś z radością pakował się w zmiany, które mogą zaważyć na twoim zdrowiu czy życiu.

Mamy w sobie naturalną chęć obrony przed tym, co nieznane. I tylko to sprawia, że zmiany traktujemy jak coś niekoniecznie pozytywnego. Dlatego zmiany warto.. oswoić. Bo każda zmiana to możliwość rozwoju. Jeśli podejmujesz dobre decyzje i idziesz w kierunku, po którym spodziewasz się dobrych rzeczy, ale gdzieś po drodze spotykają cię przykre sytuacje, możesz być pewien, że prowadzą one do tego, czego świadomie i podświadomie oczekujesz. Tak właśnie działa prawo przyciągania.

Może cię również zainteresować artykuł: Jak poprawić sobie humor? Zmiana nastroju na 9 sposobów (masz na to wpływ!)

Jak pogodzić się ze zmianami, aby dać im swobodny przepływ energii?

Po pierwsze: musisz mieć w sobie zgodę na zmianę. Uwzględnij swoje uczucia na temat danej zmiany. Przyjmij to uczucie, jakkolwiek negatywne by nie było. Niestety, nie da się go ominąć, obejść dookoła czy przeoczyć. Musisz z nim popracować i przeżyć go całym sobą. Jak? Opowiedz innym o swoich uczuciach. Pozwól sobie na płacz i smutek. Masz pełne prawo do rozczarowania, masz prawo podjąć decyzję o odejściu, o zmianie środowiska.

Po drugie: musisz uświadomić sobie, że zmiana jest częścią życia i przed nią nie uciekniesz. Zmiana często przynosi nowe możliwości – czasem są to naprawdę dobre perspektywy!

Po trzecie: zmień perspektywę. Możesz poczuć się przytłoczony zmianami, jakie przedzierają się przez twoje życie. Nie pozwól przejąć nad sobą kontroli! Co możesz zrobić? Zmień kontekst, zmień sytuację. Zapytaj siebie: czym się martwię? Co najgorszego może się stać? Znajdź najczarniejszy scenariusz i przygotuj się do niego najlepiej jak potrafisz. Znajdź pozytywne aspekty zmiany, nawet jeśli będziesz musiał się mocno postarać, aby takowe dostrzec. Każda zmiana to MOŻLIWOŚCI.

Po czwarte: podejmij działanie. Zrób wszystko, aby twoja zmiana była dla ciebie jak najmniej bolesna. Musisz ją oswoić i przestać się jej bać, czyli zrobić wszystko, aby ją umniejszyć w swoich oczach. Zacznij praktykować jogę, medytuj,

Po piąte: znajdź sobie zajęcie! Zajęty człowiek nie roztrząsa tysiąca scenariuszy, płynie przez życie, nie zastanawia się, tylko kieruje się sercem i emocjami. Zaangażuj się w coś, zajmij się czymś, poświęć się czemuś, zajmij swój czas i pozwól sobie zająć głowę.

Po szóste: nie bój się rozmawiać o swoich problemach, a takim problemem jest z pewnością zmiana, jaka szykuje się w twoim życiu, lub jaka właśnie nastała. Rozmowy z osobami trzecimi pomogą złapać nową perspektywę i dadzą świeży ogląd na sytuację.

Po siódme: Pamiętaj o tym, aby budować lepszy świat. Kieruj swoją energię na te rzeczy, które pomogą ci budować lepszą przyszłość dla siebie, dla twoich najbliższych, dla społeczeństw i dla świata. Niech to będzie twój największy cel: robić dobre rzeczy. Taka postawa pomoże uporać się z każdą zmianą. Wolontariat? Adopcja zwierzaka? Pomoc potrzebującym? Ty wybierasz.

Największą swobodą, jaką masz w życiu, jest… wolność wyboru. To ty wybierasz, jak odnajdziesz się w zmianie i jak zareagujesz na jej nadejście. Nie zapominaj o tym.

Może cię również zainteresować artykuł: Efekt motyla – jak duży efekt przyniesie mała zmiana?

Nadine Lu


Źródła:
psychotronika.pl/2012/01/24/zmiana/
possibilitychange.com/changing-your-life-an-introduction/
lifehack.org/827409/change-thinking-change-your-life
huffpost.com/entry/3-ideas-to-accept-change-in-life-and-in-yourself_b_7936000
elysesantilli.com/how-to-change-your-life/
liveyourtruestory.com/7-easy-ways-to-start-thinking-positively-and-change-your-life-confidence/
wikihow.com/Accept-Change

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram