Żyjemy w czasach natłoku informacji oraz permanentnego pośpiechu. Na skutek tego odczuwamy silny stres, przemęczenie i zagubienie. Zamiast ukierunkować swoją uwagę do wewnątrz, poddajemy się presji kierowania uwagi na zewnątrz. Jak nie zwariować i znaleźć spokój pośród chaosu? Odpowiedzią jest medytacja.
Kilka szybkich sposobów
Kiedy czujesz wewnętrzny niepokój wypowiedz w myślach kilkakrotnie silną afirmację “Jam jest spokojem i harmonią”. Wszystkich zainteresowanych mocą słów, które wypowiadamy odsyłam do Złotej Księgi.
Jeśli przebywasz w pomieszczeniu pełnym negatywnej energii i czujesz, że zaczynasz mieć spadek energetyczny, bóle głowy, zrób następujące czynności. Po pierwsze powtórz w myślach kilkakrotnie “Zabraniam dostępu negatywnej energii do mnie i do mojego pola energetycznego”.
Po drugie wykonaj tę prostą, słowiańską mudrę. Zrób figę! Koniecznie pamiętaj umieścić kciuk między palcem środkowym, a serdecznym. Oczywiście nie rób tego ostentacyjnie. Możesz mieć dłonie za plecami, pod stołem, czy w kieszeni.
Jeśli w danej sytuacji paraliżuje cię stres – spróbuj zwizualizować sobie coś zabawnego. Na przykład szefa mówiącego głosem kaczora Donalda, czy ludzi na zebraniu w śmiesznych ubraniach.
Jeśli dopadł cię atak złości – weź kilka głębokich oddechów. Wyjdź na moment do innego pomieszczenia. Wyskacz, wytup swoją złość. Możesz też szybko długopisem czy ołówkiem narysować swoją frustrację. Zamiast kierować złość ku danej osobie, po prostu wyrzuć ją na zewnątrz. Skontaktuj się na moment ze swoim sercem, oddychaj głęboko. W stanie medytacyjnego spokoju, w myślach, obejmij osobę, która wywołała w tobie uczucie złości. A potem wróć do tej osoby i racjonalnie porozmawiaj o sprawie lub zapomnij o niej. 😉
Czasami dobrze jest na chwilę wyjść z biura, przejść się na szybki spacer. Jeśli czas na złapanie oddechu masz tylko w drodze między jedną pracą, a drugą skorzystaj z medytacji koncentracji opisanej poniżej.
Medytacja koncentracji
Odczuwasz w danym momencie niepokój, stres, zalew negatywnych myśli, czy może obsesyjne lgnięcie myślami do jednego tematu? A może warunki wokół są dość niesprzyjające wewnętrznej harmonii? Co robić?
Zadbaj o odpowiednią postawę ciała – prosty kręgosłup i nogi mocno uziemione, odczuwaj kontakt z podłożem. Następnie weź kilka głębokich oddechów, do brzucha, nie tylko do płuc. Możesz spróbować nabierać powietrze nosem licząc do czterech, kilka sekund poświęć na zatrzymanie powietrza w sobie, po czym wypuszczaj powietrze ustami licząc do ośmiu. Z początku może to być dla ciebie trudne i nienaturalne, z czasem jednak przyzwyczaisz się. Możesz też poszukać swój własny rytm, byle nie było to płytkie oddychanie. Nie przesadzaj też z ilością powtórzeń takich oddechów. Po paru razach wróć do swojego naturalnego oddechu i obserwuj go. Być może wymaga on delikatnej poprawy i pogłębienia, przypatrz się mu, lecz nie forsuj się na siłę głębokimi oddechami.
Zamiast oddechu możesz też skoncentrować się na drzewie, słońcu, płynącej wodzie, roślinie, bransoletce, czymś co jest w twojej przestrzeni. Po prostu obserwuj to i oddychaj, skup swoją uwagę i myśli na tym. Po jakimś czasie praktyki zauważysz jak twoje ciało i umysł uspokoiły się.
Medytacja uważności
Jak możemy przeczytać na stronie Instytutu Mindfulness: “Termin mindfulness odnosi się zarówno do praktyki jak i podejścia, które polega na byciu całkowicie obecnym wobec doświadczenia płynącego zarówno z zewnątrz (inni ludzie) jak i z wewnątrz (własne myśli, uczucia, wrażenia) w każdej chwili.” Co to oznacza w praktyce? Akceptację każdej chwili tu i teraz, zamiast negowanie jej poprzez odpływanie w myślach do innego miejsca/przeszłości/przyszłości/fantazji. Jest to szczególny rodzaj uwagi – nie osądzający i bardzo skupiony na chwili bieżącej.
Jak wejść w ten stan? Przede wszystkim bądźmy uważni. Jesz posiłek? Świetnie, skup się na nim. Zatrzymaj gonitwę myśli i poczuj smak jedzenia, skup uwagę na czynności, którą wykonujesz. Idziesz na spacer? Bądź uważny na siebie, swoje odczucia w ciele i na przestrzeń wokół. Nie żyj w swojej głowie, tylko zanurz się w chwili obecnej. Jedziesz metrem? Skup uwagę na swoim oddechu, na przestrzeni i ludziach wokół, wejdź również w kontakt ze swoim ciałem. Jeśli gdzieś w ciele poczujesz napięcie pooddychaj do tego miejsca z uwagą troski i miłości. Skieruj tam swoje myśli o rozluźnieniu tej partii ciała. Jeśli rozmawiasz z kimś, daj tej osobie swoją uwagę. Odłóż telefon, odłóż swoje negatywne doświadczenia z tego dnia czy z przeszłości, swoje plany na później i swoje myśli, które chcesz przekazać tej osobie. Po prostu ją słuchaj. Gdy przyjdzie twoja kolej na mówienie, zbierzesz myśli i przekażesz swój komunikat. Nikt cię nie goni. Gdy tylko zauważysz odpływ myśli skup się znowu na swoim oddechu lub otoczeniu wokół. Bądź tu i teraz.
Odnajdź w sobie otwarty i ciekawy umysł dziecka. Zapomnij o schematycznych reakcjach, etykietach, osądach. Przyjmij doświadczenie takie, jakie jest i sprawdź, co w tym stanie szczególnej uwagi może ci ono przynieść.
Medytacja z wewnętrznym dzieckiem
Być może w natłoku spraw zapominasz o swoim wewnętrznym dziecku? Ilekroć poczujesz się marudny, bezsilny, płaczliwy skup się na moment na swoim wewnętrznym dziecku. Zwizualizuj siebie, jako małe dziecko i otocz je opieką, obejmij to dziecko i powiedz mu, że jest bezpieczne, że dbasz o nie. Sprawiaj mu w ciągu dnia drobne przyjemności, pozwól mu na chwilę zabawy i śmiechu. Nie samą pracą człowiek żyje.
A dodatkowo…
Postaraj się codziennie rano i wieczorem praktykować medytację skupienia uwagi na oddechu i myślach, które napływają do umysłu oraz emocjach jakie pojawiają się. Rób to bez osądu, jako obserwator. Nie jesteś swoimi myślami, czy emocjami choć często utożsamiamy się z nimi. Pamiętaj twój wewnętrzny spokój nie musi być zależny od innych ludzi, czy jakichkolwiek zewnętrznych czynników. To ty jesteś panem swojego umysłu i to ty zarządzasz swoimi emocjami. Wystarczy tylko nauczyć się tego poprzez praktykę. Powodzenia!
Katarzyna Piątek
Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Medytacja
http://www.pozytywna.republika.pl/medytacja_z_mandala.htm
http://www.mantra.pl/medytacja/jak-medytowac
http://www.ezoteryk.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=9&Itemid=1
http://www.mindinstitute.com.pl
http://www.polski-instytut-mindfulness.pl/
https://purestyle.pl/minuty-obnizyc-poziom-stresu-zyskac-pewnosc-siebie/
Zdjęcia: unsplash.com