Życzliwość – buddyjski sposób na toksycznych ludzi

życzliwość

Każdy z nas ma gorsze i lepsze dni. Niektórzy jednak wręcz lubują się w rozpamiętywaniu przeszłości, krytykowaniu i obawach przed przyszłością. Potrafią działać na nerwy. Potrafią zasiać w nas ziarenko niepewności. Potrafią przeciągać na swoją stronę. Stop! Zamiast przejmować ich zachowania, sprawdź jak życzliwość i buddyzm mogą pomóc w kontaktach z toksycznymi ludźmi.

Jak rozpoznać toksycznych ludzi?

Toksyczni ludzie zdecydowanie nie powodują w nas przyjemnych odczuć. Wywołują poczucie winy, stres, czasem i agresję. Są skupieni tylko na sobie. Mają trudność ze słuchaniem. Uwielbiają siać negatywną energię, krytykę i niezadowolenie. Ciężko jest im dogodzić. Nawet w najpiękniejszy dzień znajdą powód do niezadowolenia oraz dziurę w całym. To ludzie, którzy zamiast szukać rozwiązań, skupiają się na problemach. Dramaty to ich naturalne środowisko, od którego wcale nie chcą uciec. Winą za swoje problemy obarczają innych oraz czynniki zewnętrzne – nigdy nie siebie. Lubią też nadużywać pomoc ze strony innych oraz mają nadmierną potrzebę skupienia uwagi na sobie. Po spotkaniach z takimi ludźmi zdecydowanie czujemy się zmęczeni. Niestety nie jesteśmy w stanie ot tak uciąć wszystkie takie znajomości. Czasem tacy ludzie to nasza najbliższa rodzina, czy współpracownicy. Jak sobie poradzić z toksyczną relacją, bez szkodzenia sobie i innym?

Na pomoc przybywają nauki buddyjskie

Buddyzm to pradawny system filozoficzny, stworzony przez indyjskiego księcia Siddharthę Gautama. System ten jest nie tylko filozoficzny, ale przede wszystkim psychologicznie praktyczny. Znajomość jego zasad pomoże ci zrozumieć toksycznych ludzi i pozwoli skutecznie sobie z nimi radzić. Np. często w obecności takich osób wzbiera w nas złość i próbujemy z nim walczyć. Czy to skuteczna strategia? Wg Buddy nie:

“Złoszczenie się na kogoś jest jak picie trucizny, w oczekiwaniu że to druga osoba umrze”[1]

Źródło: pixabay.com

Według buddyzmu jesteśmy naszymi myślami. A czy nasz umysł rozróżnia, kiedy myślimy o sobie, a kiedy o innych? Nie. Dla niego to tylko szereg negatywnych myśli, które wywołują napięcia w naszym ciele oraz niepokój. Nasza złość przede wszystkim szkodzi nam samym. Dodatkowo może też napędzać toksycznych ludzi do dalszego działania. Oczywiście nie znaczy to, że nie możesz w ogóle jej poczuć. Mamy prawo odczuwać złość, to tylko emocja. Nie pielęgnujmy jej jednak w sobie, nie trzymajmy się kurczowo, pozwólmy jej po prostu przepłynąć przez nas z naszą świadomą uwagą. Jeśli odczuwamy ją w bezpośredniej konfrontacji z toksyczną osobą, możemy odejść gdzieś na bok i pozwolić sobie ochłonąć.

“Chcesz, by inni byli szczęśliwi? Praktykuj współczucie. Chcesz sam być szczęśliwy? Praktykuj współczucie”. – Dalajlama[2]

To nie jest prosta droga. Jednak dzięki natrafieniu na trudne relacje i niełatwych ludzi, możemy ćwiczyć i poszerzać swoją zdolność do empatii, współczucia oraz kochającej życzliwości. Życzliwość do wszystkiego, co żywe – to podstawa buddyzmu. Tutaj na życzliwość zasługuje nawet przydrożne drzewo oraz latający owad. Okazywanie życzliwości miłym ludziom przychodzi nam łatwo. Jednak nie powinna to być postawa tylko dla wybranych. Dlatego potraktuj toksycznych ludzi jak lustro do zbadania obszarów, które to ty jeszcze masz w sobie uzdrowić. Uważnie obserwuj siebie i ćwicz swoją zdolność do współczucia i życzliwości:

“Oby moim wrogom zawsze się dobrze powodziło, oby byli szczęśliwi i spokojni. Niech nie spotka ich żadna krzywda. Niech ominą ich trudności. Niech ominą ich problemy. Oby zawsze osiągali sukcesy. Oby zawsze mieli cierpliwość, odwagę, zrozumienie i determinację, aby stawić czoło nieuniknionym życiowym problemom, trudnościom, porażkom, i pokonać je.” – Gunaratana[3]

Podczas praktyki medytacji Vipassany mamy coś takiego, jak praktyka uniwersalnej miłującej dobroci. To właśnie z niej pochodzi powyższy cytat. W pierwszym momencie możesz poczuć brak zgody na takie traktowanie. Jak to – mam życzyć dobrze tym, którzy zatruwają mi życie? Zastanów się jednak dlaczego uważasz ich za toksycznych ludzi. Nad czym skupiają oni całą swoją uwagę? Na problemach. I choć jest to ich życie i sprawa, to jednak ci ludzie żyją obok ciebie. Kiedy będziesz życzyć im dobrze, będziesz tworzyć lepszy świat dla wszystkich. Możesz codziennie czytać powyższy cytat podczas swoich praktyk medytacyjnych. Możesz też przebudować go na dopasowany do twojej sytuacji. Najważniejsze, abyś skupił się na dalszej praktyce życzliwości poprzez życzenie dobra wszystkim żywym istotom.

Źródło: pixabay.com

“Ty również przeminiesz. Wiedząc to jak możesz się sprzeczać?” – Budda[4]

Zastanów się, czy tracenie czasu i energii na kłótnie są tego warte. Kłótnia z toksycznymi ludźmi to jak niekończąca się batalia. Jeśli liczysz na to, że w końcu przyznają ci rację – możesz nie doczekać się tej chwili. Zamiast tego pierwszy wyciągnij rękę na zgodę. Jeśli to nie zadziała – po prostu wyjdź i daj ochłonąć drugiej stronie. Pokój przysłuży się nam wszystkim.

“Delikatnością pokonuj gniew. Hojnością pokonuj chciwość. Prawdą pokonuj oszustwo”. – Budda[5]

Na koniec cytat, który warto wziąć sobie do serca. Nie tylko do sytuacji radzenia sobie z toksycznymi ludźmi. Na świecie jest dość mowy nienawiści, wrogości, kłamstwa i strachu. Negatywność nie zwalczysz negatywnością. Postaraj uzbroić się w uśmiech, poczucie humoru i cierpliwość. Pamiętaj, że widzisz tylko wierzchołek góry lodowej i nie wiesz przez co tak naprawdę przechodzi dana osoba. Może w tej chwili zachowuję się arogancko, bo niedawno spotkała ją ogromna strata, niesprawiedliwość lub tragedia. Poza tym pomyśl, ta osoba musi żyć ze sobą 24 godziny na dobę. Jej dopiero musi być ciężko! Próbuj odnajdywać sposobność do życzliwości i współczucia w każdej chwili.

Prosto z serca życzę ci dużo cierpliwości, życzliwości i miłości do samego siebie oraz każdej napotkanej istoty.

Mogą cie również zainteresować artykuły:

– Budda – ten, który odkrył źródło cierpienia i znalazł sposób na szczęście

– Jak chronić się przed Wampirami Energetycznymi? 10 + 1 praktyk, które oczyszczą cię ze złej energii

Arunika

 

Bibliografia
psycholog-pisze.pl/10-cech-toksycznych-ludzi/
hackspirit.com/powerful-way-deal-toxic-people-buddhism/
[1] http://www.wielkieslowa.pl/cytaty/budda/page/2
[2] https://michalpasterski.pl/2016/12/12-cytatow-dalajlamy/
[3] http://sasana.wikidot.com/rozdzial-9-cwiczenia-na-poczatek
[4] https://pieknoumyslu.com/nauki-buddyzmu-dla-lepszego-zycia
[5] https://pieknoumyslu.com/nauki-buddyzmu-dla-lepszego-zycia

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram