10 niezwykłych, ale i niebezpiecznych stworzeń mitologicznych

stworzeń mitologicznych

Czasy panowania Grecji, Rzymu, starożytnych Chin i Egiptu mamy już dawno za sobą. Mimo upływu wieków, mityczne stworzenia pochodzące z tych rejonów są nam dobrze znane. Jakie skrywają tajemnice, dzięki którym współcześni ludzie nie mogą o nich zapomnieć? Widać, nie bez powodu ich postać i nadprzyrodzone moce pojawiają się w filmach, książkach fantastycznych i grach komputerowych.

Każda starożytna kraina, mająca swoje wierzenia, posiadała, prócz bogów, także niezwykłe istoty. Złe i groźne stworzenia, które budziły lęk wśród ludności nazywane były demonami lub potworami. Całe szczęście bywały też takie, które leczyły, pomagały i chroniły człowieka. Wszystkie te twory znane były starożytnym ludom z nadprzyrodzonych mocy i niecodziennego wyglądu. Ale czy naprawdę istniały?

Cała wiedza jaką posiadamy na temat mitycznych stworzeń, pochodzi z ksiąg i zapisków naszych przodków. Opisany jest wygląd, zachowanie i styl życia danego zwierzęcia. Istnieją idealne rysopisy mitycznych zwierząt, jakby rzeczywiście przewijały się w codzienności starożytnych. Kto wie, może dawniej ludzie mieli bujniejszą wyobraźnie? Jedno jest pewne, ich wiedza na temat zjawisk przyrodniczych lub katastrof w formie powodzi albo pożarów, była znikoma. Możemy więc przypuszczać, że te istoty powstały w wyniku próby wytłumaczenia zdarzeń, które były dość tajemnicze dla tamtejszych ludów.

10 stworzeń, które zagościły na stałe w naszej kulturze

Każde z nich jest znane chociażby z baśni, opowieści lub legend. Nie ma osoby na świecie, która nie słyszałby o jednorożcu czy ognistym feniksie. Syreny i smoki równie często pojawiają się w książkach i filmach. Ale czy wiemy skąd pochodzą i jaka jest ich pradawna natura, nieprzedstawiona jak dotąd w literaturze i kinie współczesnym?

Smoki

Źródło: pixabay.com

Znaczenie smoka jako stworzenia, jest kontrastowe w zależności od wybranego miejsca. Bestia ta uchodziła za wcielenie zła w Europie, Azji zachodniej i mniejszej. Natomiast chiński smok, pochodzący z Azji wschodniej, był utożsamiany z zasadą yang i szczęściem.

Stworzenia te były rodzajem olbrzymiego, latającego gada. Olbrzymie ciała w całości pokryte łuską, odpychały cioski i ataki. Niektóre z nich były bardziej wyjątkowe, mogły się pochwalić rogami, długimi pazurami bądź widlastymi i ostrymi ogonami. W zależności od regionu w którym występowały, miewały indywidualne kolory i odcienie skóry. Smok jako symbol reprezentuje cztery żywioły: wody, ziemi, powietrza i ognia. Według niektórych mitów, smoki obdarzone były niezwykłą inteligencją, posługiwały się sprawnie magią i znały ludzkie języki. Znane były ze swojego zbieractwa, zazwyczaj posiadały lub strzegły rozmaitych skarbów.

Jednorożce

Źródło: pixabay.com

Jednorożce występują w wierzeniach Rzymian, Greków, Chińczyków i Japończyków. Na przestrzeni wieków, zwierzę to stało się symbolem niewinności i czystości. Jednorożec miał postać dobrze zbudowanego konia, o bardzo ostrych kopytach. Miał niebieskie oczy i sierść koloru białego. Pośrodku głowy posiadał róg, który przybierał spiralną formę. Pradawni ludzie wierzyli, że ten tajemniczy symbol magicznego stworzenia ma niezwykłą energię. Koń oczyszczał wszystko, czego dotknie ale również był lekarstwem na wszelkie trucizny. Mimo, iż zawsze te zwierzęta żyły dziko, jedyną osobą jaka mogła okiełznać jednorożca, była dziewica.

Kraken

Źródło: pixabay.com

Kraken jest mitycznym potworem morskim, wywodzącym się z mitologii nordyckiej. Podobno zrodził się w zimnych morzach północy. Wyglądem przypominał gigantyczną parunastu metrową ośmiornicę, z czego same macki były wielkości dawnych statków. Ośmiornica posądzana była przez pradawne ludy o tworzenie wirów morskich i żery na wodnych stworzeniach. Według opowieści, kraken zatapiał statki, oplatając je swoimi długimi mackami i ściągał na dno, razem z załogą. Podobno występowały na Oceanie Spokojnym, Atlantyckim, a także Indyjskim.

Centaur

Źródło: pixabay.com

Centaury są istotami pochodzącymi z mitologii rzymsko-greckiej. Swoim wyglądem przypominały człowieka, z taką różnicą, że od pasa w dół miały postać konia. Istoty te zamieszkiwały góry Tesali. Można było je spotkać także w Arkadii i Elidzie. Nie cieszyły się dobrą sławą, słynęły z awanturniczości, pijaństwa i porywania niewinnych kobiet. W górach prowadziły dzikie życie, nie licząc się z żadnymi prawami i normami. Jako broni centaury używały gałęzi starych drzew i ostrych odłamków skał. Słynęły także z inteligencji i wiedzy. Specjalizowały się w medycynie, zielarstwie, łucznictwie, łowach czy sztuce wojennej. Posiadały także niewyobrażalną wiedzę astrologiczną i wróżbiarską.

Feniks

Źródło: pixabay.com

Feniks zrodził się w mitologii starożytnego Egiptu. Powiązany był ze słońcem i życiem wiecznym. Feniks to przepiękny, ognisty ptak, który wielkością mógłby być zbliżony do łabędzia. Posiadał złoty ogony, szpony i ostry dziób. Zamieszkiwał zazwyczaj najwyższe szczyty gór ale spotkać go było można także w Chinach i Indiach. Mityczny feniks był nieśmiertelny. Kiedy nadchodził jego kres, ginął w wytworzonych przez siebie płomieniach. Następnie odradzał się jako pisklę z pozostałego popiołu. Z natury był łagodnym zwierzęciem, żywiącym się roślinami. Posiadał zdolność teleportacji, a ich magiczna pieśń, słyszana przez ludzi o czystych sercach wzmacniała odwagę. Łzy feniksa uzdrawiały, posiadały bardzo silne właściwości lecznicze. Mimo swojego niepozornego wyglądu był bardzo silny i mógł przenosić wielkie ciężary.

Wróżki

Wróżki są nadprzyrodzonymi istotami wywodzącymi się z mitologii celtyckiej. Były to istoty niewielkiego wzrostu. Jednak maleńkie rozmiary wynagradzała im uroda. Wróżki posiadały długie i rude włosy. Otaczała je charakterystyczna, niebieska poświata. Niektóre, te szczególnie wyjątkowe posiadały zieloną cerę. Były nieśmiertelne i dzięki temu wiecznie młode. Zamieszkiwały świat należący do duchów i zmarłych. Była to piękna kraina, wolna od bólu i cierpienia. Przejawiały słabość do muzyki i śpiewów, alkoholu, wystawnych uczt i tańców. Te maleńkie istoty kierowały się swoimi własnymi zasadami. Były z reguły życzliwe dla ludzi i niekiedy zapraszały ich do swojego świata. Z drugiej strony bywały wrażliwe. Trzeba było przy nich ostrożnie dobierać słowa, aby ich nie urazić.

Pegaz

Źródło: pixabay.com

W mitologii greckiej Pegaz jest postacią skrzydlatego nieśmiertelnego konia, który zrodził się z krwi Meduzy. Najczęściej przebywał w okolicach jeziora Pirene na Akrokoryncie. Jego siła i stuknięcie kopyta zrodziły źródła znane jako Hippokrene. Mimo swojej mocy i dzikości, był delikatny i przyjazny dla człowieka. Jako zwierzę majestatyczne i finezyjne, stanowił symbol natchnienia poetyckiego i plastycznego.

Wilkołaki

Źródło: pixabay.com

Wilkołak swoje narodziny zawdzięcza ludom indoeuropejskim. Pojawia się w wielu opowieściach między innymi w mitologii grecko-rzymskiej, słowiańskiej, germańskiej i w wierzeniach starożytnych Celtów. Potwór ten jest człowiekiem, który ma zdolności do przemiany w zwierzę. Przemiana w demona następowała z różnych przyczyn. Człowiek zmieniał się w wilkołaka z powodu kanibalizmu, transformacja mogła być wynikiem klątwy lub wypicia trującego eliksiru. Ale także nieliczni szamani mogli robić to dobrowolnie. Ludzie, którzy mieli gen wilkołaka, charakteryzowali się obfitym owłosieniem na ciele i krzaczastymi brwiami. Przeobrażenie dokonywało się podczas pełni, a w momencie wschodu słońca człowiek zrzucał skórę wilka.

Krasnoludy

Źródło: pixabay.com

Krasnoludy wywodzą się z mitologii nordyckiej. Stworzone zostały przez Bogów z mniejszych kości olbrzyma Ymira. Były zaadaptowane do życia w podziemiach, i z tego powodu były dość niskie. Jednak odznaczały się wielką siłą. Charakteryzowała je długa broda i blada skóra, przez brak dostępu do słońca. Nie były zbyt urodziwe. Przypisywano im mało pochlebne cechy. Były nieprzewidywalne i chciwe. Pilnie strzegły wszystkich swoich tajemnic i skarbów. Ale posiadały wielką mądrość, wytrzymałość i umiejętności rzemieślnicze. Krasnoludy to świetni kowale, płatnerzy i złotnicy. Ponadto niektóre istoty posiadały zdolności magiczne.

Syreny

Źródło: pixabay.com

W opowieściach europejskich obraz syren znany wcześniej z wierzeń wschodnich, nałożył się na rzymsko-greckie wyobrażenie. Istoty te były przepiękne. Syrena przybierała postać kobiety z ogonem. Zazwyczaj spędzały dzień na szczytach skał, śpiewając i czesząc swoje długie blond włosy. Śpiew syren był otumaniający, hipnotyczny i sprowadzał szybki sen. Miał za zadanie kusić żeglarzy, którzy otumanieni rozbijali statki o skały. Istoty te topiły i zjadały członków załogi.

Syreny, wilkołaki, krasnoludy bądź pegazy to nadzwyczajne stworzenia. Wszystkie te istoty pochodzą z różnych wierzeń, lecz ich historia stapia się w jedno. Są mitami, legendami i niesamowitymi opowiadaniami. Nic więc dziwnego, że tak długo goszczą w naszej kulturze. Ich niecodzienny wygląd i moce, fascynują niejednego fana fantasy. Mimo, że oczarowują i zadziwiają, to smok latający nad budynkami miast, bądź feniks żerujący nad stawem, mogłyby wprawić w osłupienie. Jednorożce biegające wolno po łąkach mogłyby stać się celem kłusowników i zawistnych ludzi, ze względu na swój magiczny róg. Więc może i lepiej, że ich istnienie kończy się na książkach i filmach.

Mogą cie również zainteresować te artykuły:

– 9 części ludzkiej duszy, czyli koncepcja starożytnego Egiptu

– O dobrych i złych demonach w codzienności słowiańskiej

– Walka z siłami zła – opętania i egzorcyzmy

Aniela Frank

 

Źródła:
kika957.wixsite.com/mityczne-stworzenia/page2
onmskathleenblack.jimdo.com/podr%C4%99cznik-onms/rok-i/8-stworzenia-mityczne-i/
encyklopediafantastyki.pl/index.php/Syrena

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram