“Ucz się z dnia wczorajszego, żyj dniem dzisiejszym, pokładaj nadzieję w tym co jutro i nigdy nie przestawaj zadawać pytań” – to słowa Alberta Einsteina, które mogłyby stać się mottem na każdy dzień. Jakie jeszcze życiowe mądrości zostawił dla nas ten niezwykły naukowiec?
Albert Einstein (1879 – 1955), słynny fizyk, pozostawił po sobie nie tylko naukową spuściznę. Jego życie oraz wypowiedzi, imponują nawet dzisiaj, i zachęcają do własnych odkryć oraz postawy pełnej szacunku do innych. Przeczytaj uważnie te dziesięć życiowych lekcji od Einsteina i znajdź w tym to, co akurat w danej chwili jest ci potrzebne. Nawet jeśli zainspiruje cię tylko jedna z nich, możesz być pewien nowego, wartościowego przekonania w życiu.
- Podążaj za swoją pasją i rób to, co lubisz. Pieniądze przyjdą same.
Jest taka anegdotka z okresu początkowej kariery Alberta Einsteina. Dziennikarz spytał jego żonę, co myśli o swoim mężu. Kobieta odpowiedziała: “Mój mąż to geniusz! On umie robić absolutnie wszystko, z wyjątkiem pieniędzy”. Często tak bardzo skupiamy się na kontekście finansowym, że blokujemy swoją energię twórczą oraz unikamy robienia tego, co naprawdę sprawia nam przyjemność. Jeśli znajdziesz swoją pasję i poświęcisz swój czas na doskonalenie się w niej, prędzej czy później osiągniesz również sukces finansowy. Nawet jeśli będzie on mniejszy niż w innym zawodzie, nie będziesz mieć poczucia zmarnowania sobie życia.
- Każdy może być geniuszem.
„Każdy jest geniuszem. Ale jeśli osądzisz rybę dzięki jej umiejętności wspięcia się na drzewo, to przez całe życie będzie wierzyć, że jest głupia”.
Choć autorstwo tego cytatu, prawdopodobnie zostało błędnie przypisane Einsteinowi, to jego metaforyczne znaczenie jest tak znaczące, że mniejsza z tym, kto je wypowiedział – ważna jest jego niebywała wartość. Geniusz to tylko kwestia naszej perspektywy. Zamiast wydawać szybkie osądy o sobie i innych, poszukajmy tego, co czyni nas wyjątkowym. Każdy z nas ma jakieś unikatowe predyspozycje, cechy, czy umiejętności. Sztuką jest odkryć je i skupić się właśnie na nich, zamiast na niedociągnięciach.
Przeczytaj również: Wszyscy jesteśmy utalentowani: 9 rodzajów inteligencji, o których powinieneś wiedzieć
- Zanurz się w teraźniejszości i żyj “tu i teraz”.
„Nigdy nie martwię się o przyszłość. Wkrótce nadejdzie”.
Zamiast tracić energię i czas na zamartwianie się przeszłością lub przyszłością, skup się na chwili obecnej. Cała twoja moc pochodzi z tu i teraz. Nie możesz zmienić przeszłości, ani zaczarować przyszłości w 100% tak jakbyś sobie tego życzył. Możesz jednak podejmować nowe działania oraz zmieniać sposób swojego myślenia i odczuwania w chwili bieżącej. Odkryj cudowność świadomego życia, zamiast pogrążać się w iluzjach ego i gmatwaninie myśli.
Przeczytaj również: Jak zacząć czerpać radość z życia – praktyka uważności
- Twoje myśli wpływają na twoją rzeczywistość.
„Świat, jaki stworzyliśmy, jest procesem naszego myślenia. Nie można go zmienić bez zmiany naszego myślenia”.
Można pokusić się o twierdzenie, że prekursorem prawa przyciągania był już Albert Einstein. Nasze myśli kreują naszą rzeczywistość. To my jesteśmy odpowiedzialni za swoje życie oraz swoje myśli i emocje. Zamiast skupiać się na negatywach i brakach, skup się na tym, czego pragniesz! Wypełnij też swoje życie wdzięcznością i błogosław sobie i innym.
Obejrzyj również film: Prawo Przyciągania – wykład
- Popełniaj mnóstwo błędów i ucz się na nich.
Albert Einstein nauczył się czytać dopiero w wieku 7 lat. Miał też początkowe trudności w mówieniu i również tę umiejętność przyswoił sobie nieco później, niż rówieśnicy. Jako naukowiec, pozwalał sobie na błędy i otwarcie przyznawał się do nich. Czy gdyby nie ta determinacja, pamiętalibyśmy dziś o nim? Odrzuć perfekcjonizm, przyjmij otwartą postawę badacza, popełniaj błędy i udoskonalaj wyniki.
- Nie oczekuj lepszych rezultatów, jeśli wciąż robisz to samo.
“Obłęd: powtarzać w kółko tą samą czynność oczekując innych rezultatów”.
Jeśli widzisz jakiś stale powtarzający się schemat lub problem – koniecznie zmień coś w swoim postępowaniu. Może to być sposób wykonywania czynności, sposób twojego myślenia albo towarzyszących przy tym emocji. Czasami potrzeba zmiany na wszystkich tych poziomach. Miej odwagę odkrywać nowe, nieprzetarte ścieżki i poprawiać jakość swojego życia.
- Zachowaj w sobie dziecięcą ciekawość.
„Ważne jest, aby nie zaprzestać kwestionowania. Ciekawość ma swój własny powód do istnienia”.
Przyjrzyj się dzieciom. Są ciekawe świata i pełne otwartości oraz radości. Dla nich każdy dzień jest przygodą. Zamiast lekceważyć taką postawę – ucz się od nich. Zamiast przyjmować rzeczywistość za oczywistą – badaj ją!
Wiedźma Anja Anna i Akademia Ducha zapraszają na szkolenie on-line: Budzenie Talentów – Odkryj Dary, z którymi przyszedłeś na świat!
- Miej odwagę wybić się z tłumu.
„To, co słuszne, nie zawsze jest popularne, a to, co popularne, nie zawsze ma rację”.
Naucz się iść pod prąd. Jednak nie dla czystego buntu, a tylko wtedy kiedy naprawdę tak czujesz. Twoje serce to twój kompas. Podążaj za nim, a nie za trendami wyznaczanymi przez społeczeństwo. Miej odwagę kwestionować utarte schematy i przyjęte normy.
- Przemoc nigdy nie jest skutecznym rozwiązaniem.
„Nie możesz jednocześnie zapobiec wojnie i przygotować się na nią”.
Pamiętajmy, że Albert przeżył dwie wojny światowe. Przemoc nigdy nie była i nie będzie skutecznym rozwiązaniem. Szerz pokój i uzbrój się w życzliwość do innych ludzi. Traktuj siebie oraz ludzi wokół z łagodnością. Nie pozwól jednak na to, by przekraczali twoje granice. Naucz się asertywnej postawy. Świetną metodą jest też zgłębienie komunikacji bez przemocy (NVC).
- Wszyscy jesteśmy równi.
„Mówię do wszystkich w ten sam sposób, niezależnie od tego, czy jest on śmieciarzem, czy prezydentem uniwersytetu”.
Wszyscy jesteśmy równi – bez względu na pochodzenie, wykształcenie, wykonywany zawód, płeć i wiek. Wyzbądź się uprzedzeń. Traktuj wszystkich na równi – z serdecznością, szacunkiem i ciekawością. Nigdy nie wiesz, co za niespodzianki skrywa w sobie dany człowiek.
Podsumowując – człowiek, który na początku miał problemy nawet z czytaniem i mówieniem, dziś uznawany jest za wielkiego geniusza. Pamiętajmy o tym w kontaktach z innymi ludźmi. Pamiętajmy o tym przy krytykowaniu samego siebie. Z ciekawością odkrywajmy geniuszy w sobie i innych. Żyjmy w chwili teraźniejszej i cieszmy się każdym cudem codzienności, niczym dzieci.
Katarzyna Piątek
Źródła cytatów:
http://lubimyczytac.pl/cytaty/31648/autor/albert-einstein/4
https://www.cytaty.info/autor/alberteinstein-4.htm
Bibiografia:
https://specbabka.pl/2016/02/08/motywacja-nowej-generacji-na-podstawie-zycia-alberta-einsteina/
http://czasprzebudzenia.blogspot.com/2013/04/7-zyciowych-lekcji-od-alberta-einsteina.html
michalpasterski.pl/2011/01/11-ludzi-sukcesu-ktrzy-zaczeli-od-porazki