Oto druga część artykułu z moją interpretacją reguł mistrza Miyamoto Musashi, słynnego samuraja i buddysty zen. Zainteresowanych zachęcam do zgłębienia życiorysu tej barwnej postaci. Jest to przykład tego, jak impulsywny charakter wojownika, mógł stać się oazą spokoju i nauczycielem, dzięki praktykom duchowym. Dla wszystkich poszukujących w życiu harmonii i spokoju, polecam zagłębić się w japoński buddyzm zen i cieszyć się prostotą oraz akceptacją tu i teraz.
O pierwszych 11 zasadach mistrza, przeczytasz TUTAJ.
- Bądź obojętny wobec tego, w jakim domu żyjesz.
Oczywiście zasada ta nie ma zachęcać do marazmu i braku podejmowania zmian w swoim życiu. Jednak wiążę się z akceptacją tego, gdzie jesteśmy i docenienia tego, zamiast żyć złudną iluzją lepszej przyszłości. Żyjmy tu i teraz. Róbmy, to co możemy teraz. Odnajdujmy dom w naszym sercu, a nie w pięknych budynkach. Mistrz większość życia wędrował po Japonii, a ostatnie dwa lata mieszkał w jaskini, mimo że miał już wtedy wygodny dom.
- Najważniejsze w jedzeniu, jest jego wartość odżywcza, a nie wykwintność.
Jedzenie ma być zdrowe i odżywcze. Prostota przyświecająca japońskiemu buddyzmowi ma swoje zastosowanie także i w żywieniu. Wykwintne jedzenie może uzależniać i powodować sytuacje, w których jemy bez potrzeby. Dużo łatwiej poddać się wtedy nałogom, takim jak nadużywanie alkoholu, czy palenie papierosów. Dbajmy o siebie poprzez to, co znajduję się na naszym talerzu. Prościej, znaczy lepiej.
Przeczytaj również: Za co ciało i dusza będą ci wdzięczne? Zasady duchowego odżywiania
- Wyzbądź się starych rzeczy i nie gromadź przedmiotów materialnych.
Ta zasada bardzo współgra z japońską zasadą zen. Najprościej ująć ją jako minimalizm. Wyzbywaj się starych i niepotrzebnych już przedmiotów. Nie gromadź kolejnych, tylko doprowadź do harmonii wokół siebie. To, co na zewnątrz, odzwierciedla to, co w środku. Im przestrzeń wokół ciebie jest lepiej uporządkowana, tym lepiej uporządkowane będzie twoje wnętrze. Dbaj również o czystość twojego umysłu. Nie trzymaj tam niepotrzebnych już myśli i przekonań, które już ci nie służą. Nie poddawaj się kompulsywnemu myśleniu. Medytuj, oddychaj i wycisz się.
Przeczytaj również: Dan-sha-ri – magiczna sztuka porządkowania domu, serca i umysłu
- Ufaj sobie i nie bądź nigdy przesądny.
Nie zawierzaj opinii społecznej, zawsze słuchaj swojego wewnętrznego głosu. Nie musisz ślepo podążać za wyznaczonymi trendami i robić to, co inni, tylko dlatego, że tak preferuje większość. Masz w sobie kompas w postaci swojego serca i wiesz co jest dobre, a co nie. Nie potrzebujesz nikogo innego do oceny tego. Zaufaj sobie!
Przeczytaj również: Jak wyostrzyć intuicję? 7 praktycznych sposobów
- Nie zbieraj broni dla samych walorów estetycznych, a tylko w celu użytkowym.
Musashi nie traktował broni pod kątem estetycznym. Skupiał się tylko na jej aspekcie użyteczności. Warto było ćwiczyć i rozwijać swoje waleczne umiejętności. Jak my możemy wykorzystać w życiu codziennym tę wiedzę? Wielorako. Nie kupujmy przedmiotów dla samego gromadzenia ich. Nie pragnijmy otaczać się pięknem przedmiotów materialnych – zamiast tego mamy przecież wokół siebie piękno natury. Nauczmy się nie łapać naraz kilku srok za ogon, a skupiać na jednym zadaniu. Aby stać się w czymś mistrzem, wymaga to upływu czasu poświęconego treningom.
- Nie obawiaj się śmierci.
Zasada wywodzi się z etosu Samurajów gotowych zginąć w boju. My jednak możemy skupić się na samym lęku przed śmiercią. Śmierć naszych bliskich oraz nasza, jest nieunikniona. Możemy walczyć z tym i wywoływać w sobie uczucia smutku i strachu. Tylko po co? Możemy też zaakceptować to i przyjąć postawę spokoju.
- Nie pragnij posiadać na starość żadnych bogactw.
W oryginale jest tutaj też wzmianka o wyzbyciu się pragnienia do dóbr lennych. My jednak skupmy się na samym bogactwie. Przedmioty materialne i bogactwo nie uszczęśliwiają, tak naprawdę mogą powodować w nas uczucie pustki, czy negatywnych emocji strachu przed utratą lub zawiści wobec tych, co mają od nas więcej. Dlatego nie powinniśmy czynić naszym głównym celem dążenie do bogactwa, oraz też zapracowywać się za młodu na rzecz zamożnej starości. Nie trać swojego życia na zbieranie dóbr doczesnych. Ostatecznie i tak nie zabierzesz tego ze sobą w chwili śmierci. Warto też przekazywać dobra materialne innym. Musashi na siedem dni przed śmiercią rozdał wszystko, co najcenniejsze, swoim najbliższym.
- Buddowie i bogowie sinto są godni uwielbienia, jednak nie będę ich o nic prosił.
Zasada ta odnosi się do szacunku względem bogów czy Buddów, przy jednoczesnym zachowaniu autonomii. Sami decydujemy o swoim życiu. Nie możemy zrzucać odpowiedzialności za swoje życie na bogów, czy tak zwany los. Powinniśmy brać pełną odpowiedzialność za swoje czyny, oraz za to, jak wygląda nasza rzeczywistość.
- Możesz porzucić swoje ciało, ale nigdy nie porzucaj swojego honoru.
Ta zasada wywodzi się z przekonania Musashiego Miyamoto, że lepiej jest umrzeć w honorze niż żyć w hańbie. Co my możemy z tego wyciągnąć dla siebie? Nie rób niczego, co może splamić twój honor. Unikaj podejmowania takich czynów, z którymi będzie ci potem trudno żyć. Pamiętaj, to twoje czyny definiują ciebie, a nie tylko wypowiadane na głos przekonania.
- Nigdy nie rezygnuj z tej Drogi.
Nie poddawaj się w drodze duchowego rozwoju, wzrastaj, szukaj wewnętrznego spokoju i twórz harmonię również na zewnątrz. Pomagaj innym i uwolnij się od pragnień ego. Zobaczysz jak wspaniale możesz poczuć się w życiu wolnym od emocjonalnego roller coastera! Prostota, harmonia i radość, są kluczem do szczęśliwego życia.
Nie zrażajcie się, jeśli na początku wyda wam się zbyt trudne zaadaptowanie tych zasad do swojego codziennego życia. Aby osiągnąć stan wewnętrznej harmonii potrzeba praktyki, praktyki i jeszcze raz praktyki! Regularnie wracajcie do tych zasad oraz pogłębiajcie na własną rękę wiedzę o buddyzmie zen. Codziennie medytujcie, obserwujcie swoje myśli, reakcje i emocje oraz, co jakiś czas sprzątajcie, zarówno w swojej głowie, jak i wokół siebie. Ani się obejrzycie, a piękny stan wyciszenia zagości w was na stałe.
Katarzyna Piątek
Źródła:
Droga, którą kroczył samotnie – postać Miyamoto Musashiego w kontekście jego Dokkōdō
https://pl.wikipedia.org/wiki/Musashi_Miyamoto