Prawdziwa pewność siebie i asertywność płynie z rdzenia tego, kim naprawdę jesteśmy, z którego to jaśnieje poczucie własnej wartości, poczucie wolności i godności. Tym rdzeniem jest oczywiście bezwarunkowa miłość, czyli połączenie ze Źródłem. Czerpiąc z niego, a właściwie będąc jego przejawem, życie zgodne z 12 prawami asertywności jest czymś naturalnym i oczywistym. Taki poziom wymaga jednak usunięcia wszystkich przeszkód (mentalnych i emocjonalnych), które zasłaniają ten rdzeń.
O tym, jak zrywać kolejne warstwy ograniczających nas wzorców, przeczytasz w naszych licznych artykułach
Techniki asertywności
Choć droga do połączenia ze Źródłem tego, Kim Naprawdę Jesteśmy, zazwyczaj jest długotrwałym procesem, to do tego momentu mamy możliwość „udawać” cechy i umiejętności, których pragniemy, aż podświadomość w nie uwierzy i staną się integralną oraz naturalną częścią nas.
Poznaj skuteczne sposoby i techniki asertywnego zachowania, które, gdy wyćwiczysz i staną się nawykiem, zaczną budować asertywną postawę charakteryzującą się pewnością siebie.
12 Praw asertywności
Zacznij od przyswojenia praw asertywności z tego artykułu. Zapamiętaj każde z nich i przyznaj sobie te prawa. Powiedz sobie z przekonaniem „mam prawo do…”. Następnie obdarz tymi prawami innych. Zastanów się, komu je odbierałeś i do każdej z tych osób powiedz „masz prawo do…”.
Pracuj z jednym prawem przez tydzień. Codziennie przez chwilę o nim myśl i afirmuj do siebie, i do innych. Zastanów się i wyobraź sobie (o technice wizualizacji za chwilę) sytuacje, w których wprowadzasz te prawo do swojego życia, a potem, w ciągu dnia, staraj się, by tak było faktycznie.
Może cię również zainteresować artykuł: Teraz i ty możesz zwiększyć poczucie własnej wartości. Poznaj 6 skutecznych sposobów.
Źródło: pixabay.com
- Asertywna odmowa
Technikę tę możesz wykorzystywać w komunikacji z osobami namolnymi, wywierającymi presję, nacisk, próbującymi manipulować i wzbudzać poczucie winy. Jest idealna dla osób, które mają problem z asertywnym odmawianiem (może czuć się wtedy winna).
Składa się z 3 kroków:
- Słowo „nie”. Zawsze, jeśli czegoś nie chcesz robić lub się nie zgadzasz, to musisz to wyraźnie zakomunikować tym słowem. Bez owijania w bawełnę, wykręcania się, uciekania od odpowiedzi. Powiedz stanowczo – ale i łagodnie – „nie”.
- Po czym określ dokładnie, czego dotyczy odmowa. Jasna i precyzyjna komunikacja jest ważna. Nie pozwól na niejasności, niedopowiedzenia, na możliwości domysłów i interpretacje.
- Uzasadnij krótko swoją decyzję odnosząc się do siebie, do swoich wartości, zasad, preferencji, postanowień lub ograniczeń.
NIE TŁUMACZ SIĘ – NIE PRZEPRASZAJ – NIE ATAKUJ – NIE POUCZAJ – NIE UŻYWAJ ZWROTÓW „MUSZĘ” I „NIE MOGĘ” – NIE ODRZUCAJ TEŻ OSOBY, A JEDYNIE JEJ PROŚBĘ.
Przykłady: „Nie, nie pożyczę ci samochodu, ponieważ mam taką zasadę, że samochodu nie pożyczam”. „Dziękuje za zaproszenie do klubu, ale nie, nie pójdę, to nie są miejsca do których chce chodzić, więc i tym razem nie pójdę”. „Nie, nie napiję się z tobą wódki. Choć bardzo cię lubię, to już nie piję alkoholu”.
- Technika zdartej płyty
Można ją wykorzystać przy wszystkich namolnych próbach przekonania nas do czegoś (np. gdy asertywna odmowa spotka się ze sprzeciwem) – ze sprzedawcami, telemarketerami, ale też członkami rodziny, przyjaciółmi itd.
Znajduje też swoje zastosowanie, jeśli to my chcemy coś wyegzekwować od innych, a jesteśmy zbywani lub źle obsługiwani (np. w sklepie).
Do wykorzystania także, gdy mamy do czynienia z agresywną osobą lub partnerem, który krzyczy, przerywa, obwinia, obraża nas, utrudnia zrobienie czegoś, znieważa, deprymuje lub nie słucha.
Składa się z 2 kroków:
- Mówisz zdanie klucz, które jest wielokrotnie i spokojnie powtarzane, np.: „nie jestem w stanie podwieźć cię na zakupy, mam w tym czasie inne rzeczy do zrobienia”, i tak w kółko, aż nasz rozmówca się znudzi.
- Podtrzymywanie kontaktu z rozmówcą poprzez nawiązywanie do jego argumentów. Wyrażanie własnych odczuć i uczuć, np.: „Rozumiem, że te pieniądze są ci potrzebne na naprawę samochodu, ale z zasady nie pożyczam tak dużych kwot i nie zrobię tego tym razem, źle bym się z tym czuł”. Powtarzamy wielokrotnie, aż rozmówca odpuści. Na początku może to nie być łatwe, szczególnie bez unoszenia się lub wchodzenia, np. w poczucie winy, ale ćwiczenia czynią mistrza.
Tak jak i w technice asertywnej odmowy, i tu nie tłumaczymy się, nie atakujemy, nie pouczamy itd. Skupiamy się jedynie na faktach, swoich uczuciach i dwóch krokach, które powtarzamy, aż do zmiany zachowania rozmówcy lub osiągniecia celu.
Bransoletkę z czarnym onyksem, którego energia pomoże w stresowych sytuacjach,
- Wizualizacja
Dzięki wizualizacji możesz ćwiczyć wyżej wymienione techniki, zanim dojdzie do konfrontacji w rzeczywistości. Pozwoli ci to wyrobić nawyk reagowania w odpowiedni sposób, a twoje ciało i mózg zostaną zaprogramowane do nowej postawy, a co za tym idzie nowych emocji i mowy ciała. Ćwiczona codziennie przez jakiś czas, sprawi, że w sytuacji, w której potrzebna będzie ci asertywna postawa, pojawi się automatycznie i naturalnie.
Ćwiczenie składa się z 2 kroków:
- Zamknij oczy, rozluźnij się, weź kilka głębokich oddechów i skup się na swoim wnętrzu. Zadaj sobie pytania: „Jak wygląda osoba asertywna?”, „Jaką jej ciało przyjmuje postawę, jak się porusza i gestykuluje?”. Przyjmij w swoim wyobrażeniu taką postawę, poczuj, jak to jest być osobą asertywną, połącz się z jej poczuciem wartości, pewnością siebie, wolnością i swobodą.
- Gdy już zidentyfikujesz się z emocjonalną i wizualną postawą asertywności, wyobraź sobie jakąś konkretną, możliwą w przyszłości sytuację, w której wykazujesz jedno z praw lub korzystasz z jednej techniki asertywnej komunikacji. Przejdź w wyobrażeniu przez całą sytuację. Zobacz, jak się z tym czujesz i zobacz, jak inni reagują na twoje nowe zachowanie. Zrób tak z kilkoma różnymi sytuacjami.
Poświęcaj 5 minut dziennie na wizualizacje w której ćwiczysz jedno prawo i technikę. Po tygodniu, a może i szybciej, zauważysz zmiany w swojej codziennej komunikacji, co na pewno będzie motywowało cię do dalszych ćwiczeń.
Może cię również zainteresować artykuł: Pozycje Siły – Pewność siebie w 2 minuty!
Emar