Jak być asertywnym – 3 podstawowe techniki asertywności

techniki asertywności

Prawdziwa pewność siebie i asertywność płynie z rdzenia tego, kim naprawdę jesteśmy, z którego to jaśnieje poczucie własnej wartości, poczucie wolności i godności. Tym rdzeniem jest oczywiście bezwarunkowa miłość, czyli połączenie ze Źródłem. Czerpiąc z niego, a właściwie będąc jego przejawem, życie zgodne z 12 prawami asertywności jest czymś naturalnym i oczywistym. Taki poziom wymaga jednak usunięcia wszystkich przeszkód (mentalnych i emocjonalnych), które zasłaniają ten rdzeń.

O tym, jak zrywać kolejne warstwy ograniczających nas wzorców, przeczytasz w naszych licznych artykułach

Techniki asertywności

Choć droga do połączenia ze Źródłem tego, Kim Naprawdę Jesteśmy, zazwyczaj jest długotrwałym procesem, to do tego momentu mamy możliwość „udawać” cechy i umiejętności, których pragniemy, aż podświadomość w nie uwierzy i staną się integralną oraz naturalną częścią nas.

Poznaj skuteczne sposoby i techniki asertywnego zachowania, które, gdy wyćwiczysz i staną się nawykiem, zaczną budować asertywną postawę charakteryzującą się pewnością siebie.

12 Praw asertywności

Zacznij od przyswojenia praw asertywności z tego artykułu. Zapamiętaj każde z nich i przyznaj sobie te prawa. Powiedz sobie z przekonaniem „mam prawo do…”. Następnie obdarz tymi prawami innych. Zastanów się, komu je odbierałeś i do każdej z tych osób powiedz „masz prawo do…”.

Pracuj z jednym prawem przez tydzień. Codziennie przez chwilę o nim myśl i afirmuj do siebie, i do innych. Zastanów się i wyobraź sobie (o technice wizualizacji za chwilę) sytuacje, w których wprowadzasz te prawo do swojego życia, a potem, w ciągu dnia, staraj się, by tak było faktycznie.

Może cię również zainteresować artykuł: Teraz i ty możesz zwiększyć poczucie własnej wartości. Poznaj 6 skutecznych sposobów.

asertywność

Źródło: pixabay.com

  1. Asertywna odmowa

Technikę tę możesz wykorzystywać w komunikacji z osobami namolnymi, wywierającymi presję, nacisk, próbującymi manipulować i wzbudzać poczucie winy. Jest idealna dla osób, które mają problem z asertywnym odmawianiem (może czuć się wtedy winna).

Składa się z 3 kroków:

  1. Słowo „nie”. Zawsze, jeśli czegoś nie chcesz robić lub się nie zgadzasz, to musisz to wyraźnie zakomunikować tym słowem. Bez owijania w bawełnę, wykręcania się, uciekania od odpowiedzi. Powiedz stanowczo – ale i łagodnie – „nie”.
  2. Po czym określ dokładnie, czego dotyczy odmowa. Jasna i precyzyjna komunikacja jest ważna. Nie pozwól na niejasności, niedopowiedzenia, na możliwości domysłów i interpretacje.
  3. Uzasadnij krótko swoją decyzję odnosząc się do siebie, do swoich wartości, zasad, preferencji, postanowień lub ograniczeń.

NIE TŁUMACZ SIĘ – NIE PRZEPRASZAJ – NIE ATAKUJ – NIE POUCZAJ – NIE UŻYWAJ ZWROTÓW „MUSZĘ” I „NIE MOGĘ” – NIE ODRZUCAJ TEŻ OSOBY, A JEDYNIE JEJ PROŚBĘ.

Przykłady: „Nie, nie pożyczę ci samochodu, ponieważ mam taką zasadę, że samochodu nie pożyczam”. „Dziękuje za zaproszenie do klubu, ale nie, nie pójdę, to nie są miejsca do których chce chodzić, więc i tym razem nie pójdę”. „Nie, nie napiję się z tobą wódki. Choć bardzo cię lubię, to już nie piję alkoholu”.

  1. Technika zdartej płyty

Można ją wykorzystać przy wszystkich namolnych próbach przekonania nas do czegoś (np. gdy asertywna odmowa spotka się ze sprzeciwem) – ze sprzedawcami, telemarketerami, ale też członkami rodziny, przyjaciółmi itd.

Znajduje też swoje zastosowanie, jeśli to my chcemy coś wyegzekwować od innych, a jesteśmy zbywani lub źle obsługiwani (np. w sklepie).

Do wykorzystania także, gdy mamy do czynienia z agresywną osobą lub partnerem, który krzyczy, przerywa, obwinia, obraża nas, utrudnia zrobienie czegoś, znieważa, deprymuje lub nie słucha.

Składa się z 2 kroków:

  1. Mówisz zdanie klucz, które jest wielokrotnie i spokojnie powtarzane, np.: „nie jestem w stanie podwieźć cię na zakupy, mam w tym czasie inne rzeczy do zrobienia”, i tak w kółko, aż nasz rozmówca się znudzi.
  2. Podtrzymywanie kontaktu z rozmówcą poprzez nawiązywanie do jego argumentów. Wyrażanie własnych odczuć i uczuć, np.: „Rozumiem, że te pieniądze są ci potrzebne na naprawę samochodu, ale z zasady nie pożyczam tak dużych kwot i nie zrobię tego tym razem, źle bym się z tym czuł”. Powtarzamy wielokrotnie, aż rozmówca odpuści. Na początku może to nie być łatwe, szczególnie bez unoszenia się lub wchodzenia, np. w poczucie winy, ale ćwiczenia czynią mistrza.

Tak jak i w technice asertywnej odmowy, i tu nie tłumaczymy się, nie atakujemy, nie pouczamy itd. Skupiamy się jedynie na faktach, swoich uczuciach i dwóch krokach, które powtarzamy, aż do zmiany zachowania rozmówcy lub osiągniecia celu.


Bransoletkę z czarnym onyksem, którego energia pomoże w stresowych sytuacjach,

onyks


  1. Wizualizacja

Dzięki wizualizacji możesz ćwiczyć wyżej wymienione techniki, zanim dojdzie do konfrontacji w rzeczywistości. Pozwoli ci to wyrobić nawyk reagowania w odpowiedni sposób, a twoje ciało i mózg zostaną zaprogramowane do nowej postawy, a co za tym idzie nowych emocji i mowy ciała. Ćwiczona codziennie przez jakiś czas, sprawi, że w sytuacji, w której potrzebna będzie ci asertywna postawa, pojawi się automatycznie i naturalnie.

Ćwiczenie składa się z 2 kroków:

  1. Zamknij oczy, rozluźnij się, weź kilka głębokich oddechów i skup się na swoim wnętrzu. Zadaj sobie pytania: „Jak wygląda osoba asertywna?”, „Jaką jej ciało przyjmuje postawę, jak się porusza i gestykuluje?”. Przyjmij w swoim wyobrażeniu taką postawę, poczuj, jak to jest być osobą asertywną, połącz się z jej poczuciem wartości, pewnością siebie, wolnością i swobodą.
  2. Gdy już zidentyfikujesz się z emocjonalną i wizualną postawą asertywności, wyobraź sobie jakąś konkretną, możliwą w przyszłości sytuację, w której wykazujesz jedno z praw lub korzystasz z jednej techniki asertywnej komunikacji. Przejdź w wyobrażeniu przez całą sytuację. Zobacz, jak się z tym czujesz i zobacz, jak inni reagują na twoje nowe zachowanie. Zrób tak z kilkoma różnymi sytuacjami.

Poświęcaj 5 minut dziennie na wizualizacje w której ćwiczysz jedno prawo i technikę. Po tygodniu, a może i szybciej, zauważysz zmiany w swojej codziennej komunikacji, co na pewno będzie motywowało cię do dalszych ćwiczeń.

Może cię również zainteresować artykuł: Pozycje Siły – Pewność siebie w 2 minuty!

Emar

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram