Praca ze snem była istotną częścią tradycji i praktyk duchowych pradawnych Indian. Sen był dla nich okazją do podróży astralnych, szansą na komunikowanie się z przodkami i swoimi przewodnikami duchowymi. Uważali, że marzenia senne są niczym innym, jak przedłużeniem rzeczywistości.
Przekonania rdzennych mieszkańców Ameryki nie mają jednolitego systemu wierzeń. Każde plemię rozwijało własną relację z życiem wewnętrznym uwarunkowaną potrzebami i otoczeniem zewnętrznym. Mimo to, w każdym klanie, sny były tak samo ważne. Uważane były za pewną formę rzeczywistości i służyły do przekazu wielu informacji, które były wysoko cenione. Marzenia senne mogły dawać wskazówki danej osobie odnośnie codzienności, nowych rytuałów, warzenia mikstur lub ukazywały idealne miejsce na następne polowania. Mogły objawiać niedawno zmarłą osobę czy też przedstawiać przyszłego kochanka. Niekiedy, sny były mapami wspierającymi i prowadzącymi śniącego przez całe życie. Podzielono je na dwie kategorie. Uważano, że sny mogą być tylko dobre lub złe. Jeśli marzenie senne zostało uznane za negatywne, odprawiano rytuał oczyszczenia lub uzdrowienia. Indianie wchodzili w swoje wizje senne z niezwykłym zrozumieniem. Od dzieciństwa nauczano najmłodszych zapamiętywania snów, interpretacji, jak i wykorzystywania zdobytych informacji do prowadzenia odpowiedniego życia oraz duchowego przewodnictwa. Każde plemię posiadało również swojego szamana, który z pomocą snów uzdrawiał i pomagał zagubionym duszom.
Rdzenni Amerykanie mieli fascynujące poglądy na temat tego, jak sny przekładają się na życie na jawie. Nierzadko wykorzystywane były jako narzędzia, które dawały wskazówki w późniejszym życiu.
Może cię również zainteresować artykuł: Ilex guayusa – ta, która przynosi świadome sny i daje siłę do życia
1. Świat snów jest tak samo realny jak świat fizyczny:
Indianie wierzyli, że świat snów jest odrębnym świętym miejscem, które jest równie ważne jak świat fizyczny, w którym egzystuje się w stanie przebudzenia. Według plemion rdzennych amerykanów to nie ciała i umysły śnią, tylko sama dusza, która przechodzi samotnie przez wszystkie doświadczenia.
2. Dusza komunikuje się i podróżuje:
To wszystko jest zasługą podróży astralnych, dzięki którym dusza może opuścić na jakiś czas ciało. Podczas wędrówek może udać się na płaszczyznę astralną w celu nauki i rozwoju. Świat w marzeniach sennych jest światem szamańskim, w którym można swobodnie się poruszać, komunikować się z innymi duszami, zwierzętami lub astralnymi bytami.
3. Każdy z nas posiada trzy dusze:
Pradawne plemiona uważają, że istoty ludzie posiadają trzy dusze, z których każda ma swój odrębny cel:
- Dusza Ego: jest ona ucieleśniona w każdym oddechu ludzkiej jednostki. Jest ona zamknięta w fizycznym akcie oddychania.
- Dusza Ciała: jej głównym celem jest dostarczanie ciału w stanie przebudzenia energii, siły życiowej lub prany.
- Dusza Wolna: jest to dusza, która opuszcza ciało podczas snów i transów. Ma ona za zadanie eksplorować niezwykłe krainy, zdobywać doświadczenie oraz zbierać informacje. Jest to jedyna dusza, która jest w stanie opuścić ciało człowieka, podczas gdy dwie pozostałe są przywiązane do masy ludzkiej.
4. Wydarzenia w świecie snów przynoszą konsekwencje:
Indianie uważali, że wszystko co wydarzyło się w świecie snów ma znaczące konsekwencje w życiu codziennym. Każde wydarzenie musi zostać rozwiązane zaraz po przebudzeniu, gdyż sny niekiedy dają nam odpowiedzi na pytania dotyczące relacji i kierunku życia. Podczas trwania marzeń sennych dusza podróżuje i komunikuje się z przewodnikami. Kiedy powraca do ciała, przekazuje swoje doświadczenia i wiadomości, dzięki którym zdobywamy wiedzę.
5. Przewodnik we śnie, przewodnik w prawdziwym życiu:
Dusza wędrując po nadzwyczajnym świecie astralnym komunikuje się nie tylko z innymi duszami czy bytami, odwiedza ona również swojego przewodnika duchowego, który daje jej lekcje i wskazówki. Większość takich spotkań ma formę świadomego śnienia. Po odbyciu takiego doświadczenia, po przebudzeniu dana osoba szukała pomocy u Szamana, aby pomógł jej zinterpretować przekazane wiadomości.
Łapacze snów znajdziecie w naszym sklepie
6. Marzenia senne pomagają podczas utraty duszy:
Według kultur szamańskich Wolna Dusza może opuścić ciało na wskutek zbyt nadmiernego stresu lub traumy. Proces ten został nazwany utratą duszy. Indianie uważali, że utrata duszy jest często przyczyną chorób. Szamani angażując się w odzyskanie utraconej części pracowali ze snami, aby móc zrozumieć gdzie można znaleźć zagubioną duszę i co było przyczyną odłączenia. Po odnalezieniu jej, za pomocą rytuałów sprowadzana była ponownie do ciała.
7. Świat snu ma większe znaczenie niż życie na jawie:
Indianie wierzą, że świat marzeń sennych ma o wiele ważniejsze znaczenie niż świat fizyczny, ponieważ jest miejscem, w którym dusza znajduje wzrost, otrzymuje duchowe przewodnictwo, uczy się i zdobywa wiedzę. Dodatkowo, sny prowadziły i zapewniały ważne lekcje życiowe. Podkreślali również, że wszystko w materialnym świecie jest nietrwałe i, że każdy z nas żyje tylko prawdziwym snem.
Po przebudzeniu warto się zastanowić, dokąd podróżowała nasza dusza, jakie wskazówki otrzymała, czego być może się nauczyła od swojego przewodnika. Musimy być otwarci na otrzymywanie takich komunikatów oraz powinniśmy pracować nad wykorzystywaniem takich wskazówek w życiu codziennym. Być może sny przyniosą nam odpowiedzi na pytania, które spędzają nam sen z powiek.
Może cię również zainteresować artykuł: Świadomy sen – Uzyskaj życie jak ze snu, dzięki Świadomemu śnieniu!
Aniela Frank
Źródła:
themindsjournal.com/7-core-native-american-beliefs-about-dreams/
dreamhawk.com/dream-encyclopedia/native-american-dream-beliefs/
gostica.com/soul-science/native-american-beliefs-about-dreams/
educateinspirechange.org/spirituality/7-native-american-beliefs-describe-soul-goes-dream/
apost.com/en/blog/7-native-american-beliefs-of-where-our-soul-goes-while-we-dream/15340/