We wstępie na temat ajurwedy, czyli holistycznej medycyny indyjskiej, pisaliśmy o tym, że istnieją trzy dosze: Pitta, Vata i Kapha. Czy wiesz, w jaki sposób realizuje się każda z nich w twoim życiu? Co zrobić, aby zachować harmonię i balans? Z przyjemnością zagłębmy się w trzy nurty, które otwierają wrota do ajurwedy, czyli wiedzy o życiu.
Dosza Vata
Od chwili narodzin, każda istota ludzka jest obdarzona kombinacją trzech Dosz, czyli sił życiowych: Vata, Pitta i Kapha. Ponieważ Pitta i Kapha nie mogą się poruszać bez energii Vaty, Vata uważana jest za przywódcę trzech zasad ajurwedy w ciele. Typem Doszy Vata jesteśmy w momencie, gdy przeważająca energia w naszym ciele to właśnie Vata. Dosza ta zawiera w sobie siłę powietrza i moc eteru, odpowiada za ruch i energię.
Nie wiesz ile w tobie Vaty? Rozwiąż test, aby się przekonać.
Uważa się, że Dosza Vata kontroluje bardzo podstawowe funkcje organizmu, między innymi takie jak podział komórek. Ma zdolność kontrolowania pracy umysłu, oddychania, przepływu krwi, pracy serca czy oczyszczania jelit. Harmonijną pracę ciała zakłóca zbyt częste podjadanie, strach, smutek, nieregularne godziny snu. Ci, dla których Vata to przeważająca siła życiowa mogą łatwo popadać w stany lękowe, cierpieć na astmę, mieć choroby i wady serca, a także problemy skórne.
Może cię również zainteresować artykuł: Jedz i chudnij: Totalna Biologia w praktyce
Vata w równowadze
Kiedy vata jest w równowadze z naszą konstytucyjną naturą, jesteśmy w pełni skoordynowani w ciele i umyśle, oraz w stosunku do naszej reakcji na stymulację. Zrównoważona Vata pozwala nam płynnie poruszać się po naszych myślach, uczuciach i działaniach. Wykazujemy łatwość w poruszaniu się po różnych sferach naszego ciała, ducha i umysłu, umiemy je połączyć i dobrze nimi zarządzać. Nasza integracja sensoryczna i procesy umysłowe płyną, mamy tak zwane “flow”, czujemy powiew kreatywności, energii i mamy na to przestrzeń. Kiedy nasza Vata jest w równowadze, oddech wspiera nasz układ nerwowy, a między tkankami i narządami panuje homeostaza. Ruch naszej siły życiowej, czyli prany, jest regulowany przez Dosza Vata, a funkcja ta pozwala nam łatwo inspirować się, a więc “wdychać” i łatwo poddawać się życiu, czyli “wydychać”.
Jaki jest człowiek VATA?
To osoba entuzjastyczna, żyjąca lekko i kreatywnie. Jest bystra, otwarta na nowe doświadczenia. Lubi ruch i jest zwykle aktywna. Człowiek o przewadze energii Vata kocha muzykę i taniec, bo jest to połączenie energii, ruchu, powietrza i aktywności. Relaksuje się przy muzyce lub troszcząc się o swoje ciało. Lubi komfort, estetykę, przytulną atmosferę, ma wrażliwy zmysł dotyku. Jest spontaniczna i łatwo wydaje pieniądze. Lubi i spełnia się w medytacji. Jeśli dba o harmonię, jest życzliwą i twórczą istotą przez całą inkarnację. Jej mocne strony to łatwe przyswajanie wiedzy, wysoka kreatywność, wielozadaniowość, życzliwość, elastyczność. Osoby z przewagą Vata są naturalnie szczupłe. Słabe strony to natomiast zapominanie, brak stabilności w nastroju, poczucie przytłoczenia, wrażliwość na zimno, problemy ze snem i nieregularny apetyt.
Człowiek o przewadze tej energii, jest albo bardzo mały, albo niezwykle duży. Jego postawa przypomina albo muskularną osobę albo drobną modelkę. Zwykle ma hipermobilne stawy. Charakteryzuje się cieńszą, suchą skórą z widocznymi żyłkami, lekkimi i rozwianymi, nieregularnymi włosami oraz naturalnymi nierównościami zębów. Oczy zazwyczaj są małe i jasne, ale poruszają się niezwykle szybko. Opala się szybko i od razu na kolor brązowy, przez co jego skóra szybko się starzeje.
Osoba ta ma problemy ze snem, często zapomina o jedzeniu (nie jest to jej największa przyjemność życia). Jeśli Vata nie dąży do równowagi, może pojawić się stan nerwowości i niepokoju. Nieregularny tryb życia może przysporzyć wiele problemów zdrowotnych.
Aby zachować dobre samopoczucie, Vata powinna dbać o to, co znajduje się na jej talerzu i jak często. Powinna również aktywność fizyczną dopasowywać do kaloryczności i obowiązków, aby się nie przeforsować. Kąpiele w olejkach, dobre jedzenie, regularne nawadnianie się, masaże, muzyka klasyczna i medytacja powinny załatwić sprawę.
Polecamy książkę: Ajurweda – kompletna recepta na optymalizację zdrowia, zapobieganie chorobom i życie z radością i witalnością
Dieta Energii powietrza i eteru
Jedz ciepłe posiłki, zwiększ porcje, aby nie zostawiać ciała głodnego. Zrezygnuj z produktów mlecznych. Często spożywaj ziarna i orzechy. Ryż i pszenica są dla ciebie dobre, ale ogranicz spożycie jęczmienia, kukurydzy, prosa, kaszy gryczanej, żyta i owsa. Wybieraj słodkie, kwaśne i ciężkie owoce, typu pomarańcze, banany, awokado, winogrona, wiśnie, brzoskwinie, melony, jagody, śliwki, ananasy, mango i papaja. Spożywaj ugotowane: buraki, ogórki, marchew, szparagi i słodkie ziemniaki. W umiarkowanych ilościach groszek, zielone warzywa liściaste, brokuły, kalafior, seler, cukinię i ziemniaki. Unikaj kiełków i kapusty. Przyprawy, które powinny zagościć w twojej kuchni to: kardamon, kminek, imbir, cynamon, sól, goździki, gorczyca i niewielkie ilości czarnego pieprzu.
Vata w nierównowadze, a więc w nadmiarze lub niedomiarze:
- Sucha skóra
- Nieregularny apetyt – głodówka lub napady obżarstwa
- Zimne dłonie i stopy
- Suchy kaszel
- Zaparcia
- Chrypka w gardle
- Niespokojne nogi
- Tiki nerwowe, stukanie palcami, wyrywanie włosów
- Czkawka
- Odbijanie
- Zbyt usztywnione mięśnie i stawy
- Niepokój
- Dzwonienie w uszach
- Zawroty głowy
- Trudności z pamięcią
- Problemy z zasypianiem
- Koszmary
- Nadpobudliwość
- Brak menstruacji
- Suchość pochwy
- Duszności
W jakim stanie jest twoja Vata? Koniecznie daj znać w komentarzu jak ją czujesz.
Może cię również zainteresować artykuł: Kuchnia Pięciu Przemian – chińska medycyna i kulinarna rozkosz w jednym
Nadine Lu
Źródła:
euroved.com/en/ayurveda/test/vata
healthline.com/nutrition/vata-dosha-pitta-dosha-kapha-dosha#the-three-doshas
https://somatheeram.org/en/vata/
https://www.webmd.com/balance/qa/why-is-vata-dosha-the-most-powerful-of-all-three-doshas-in-ayurveda
https://ayurveda-balance.hr/en/ayurveda-basics-five-elements/three-doshas-vata-pitta-kapha/