Zastanawiałeś się kiedyś, czy rośliny, miejsca, zwierzęta, przedmioty czują i myślą podobnie jak człowiek, i czy to w ogóle możliwe? A być może są tylko biologicznym tworem Matki Natury i nie mają nic wspólnego z życiodajną mocą duszy. Nasi paleolityczni przodkowie, mocno wierzyli, że wszystko co ich otacza, posiada właśnie taki życiodajny pierwiastek duchowy. We współczesnym świecie pogląd ten nazywany jest animizmem.
Animizm to wiara, w której wszystko posiada swojego ducha i świadomość. Dosłownie każdy, począwszy od mikroskopijnego mikroorganizmu znajdującego się na ziemi, po wielkie gwiazdy i planety w całym wszechświecie. Obejmuje wierzenia, w których nie stosuje się podziału między duchowym a materialnym światem. Słowo animus po łacinie oznacza „duszę, świadomość, inteligencje oraz wewnętrzne moce”. Natomiast kobieca anima określa „duszę, umysł, żywą istotę i oddech”. Wyrazy te przypisują duchowi i duszy niewidzialność, wszechobecność i nieuchwytność.
Czym jest animizm – religią czy poglądem?
Z powodów kulturowych rozbieżności tego wierzenia, nie ma jednomyślnej definicji. Ciężko jest określić czy animizm odnosi się do szeroko rozumianego obrzędu jakim jest religia, czy też jest w pełni ukształtowanym wyznaniem, który rządzi się swoimi prawami. Na pewno nie jest odseparowaną wiarą z zakorzenioną tradycją, tak jak cygaństwo lub pogaństwo. Nie jest także jasno sformułowaną drogą duchową. Jej części przenikają wszystkie wyznania i religie, nawet do dziś. Definicja animizmu została zaakceptowana pod koniec XIX w. Twórcą tego pojęcia był Edward Taylor. Ale mimo wszystko, mówiąc o tym wyznaniu, należy pamiętać, że jest to zespół wierzeń, który wstępuje w religiach archaicznych, jak i tradycyjnych.
Jest filozofią, podpartą praktykami, oraz sposobem na życie i myślenie. Występuje jako indywidualny związek z naturą i niematerialnymi duchami, które mieszkają i tworzą rzeczywistość. Jest także relacją szacunku i wartości dla wszystkich istot i rzeczy, dostrzegalnych i niewidocznych.
Może zainteresować cię również artykuł: Kult solarny – Słońce jako główny budulec starożytnych religii
Dusza, cel i duchy
Ludzie, którzy wyznają animizm, wierzą, że żywot człowieka nie kończy się wraz z jego odejściem. Śmierć nie jest definiowana jako zakończenie życia, jest początkiem czegoś nowego. Zaczyna się nowe istnienie, w którym dusza ludzka ewoluuje, odradza się na nowo, tylko w innej postaci. Zakłada, że świadomość człowieka po odejściu przedostaje się do zaświatów, w których znajdują się dusze i zróżnicowane duchy. Człowiek animistyczny wychodzi z założenia, że wszystko i każdy, może być jego krewnym. A każda rzecz i postać stworzona jest z takiego samego pyłu kosmicznego.
Animizm jest poglądem, w którym wszystko jest wcześniej zapisane i ma konkretne znaczenie, czyli nic nie dzieje się przez przypadek. Nasze istnienie, każde zwierzę, rzecz oraz zjawisko, ma swój określony cel. Wszystko co trwa, jest celowe i zamierzone. Również my i wszystkie stworzenia mają swoje własne przeznaczenie. Dlatego w ludziach, rzeczach, zwierzętach oraz roślinach i zjawiskach, zachodzi duchowy system członkostwa i pokrewieństwa. Jesteśmy po prostu jednym otaczającym światem, stworzonym po to, by dawać energię innym istnieniom.
Ważnym poglądem animistów jest wiara i kontakt z duchami. Wierzą oni, że duchy mają znaczący wpływ na nasze dotychczasowe i materialne życie. Za kontakt z istotami mieszkającymi w równoległym świecie odpowiadał szaman. Do tej roli człowiek był wybierany przez same duchy lub stanowisko to przechodziło z pokolenia na pokolenie. Wszystkie czynności wykonywane przez szamana oraz plemię, należały do działań świętych. Znachor odpowiadał przede wszystkim za funkcje medium pomiędzy duszami, a resztą społeczności. Kontaktując się ze zjawami, mógł prosić o wskazówki, porady, wchodzić z nimi w bliskie relacje lub odsyłać niespokojne istoty w zaświaty. Szaman pełnił też funkcję uzdrowiciela, poprzez styczność z duchami mógł leczyć jaźnie chorych lub pozytywnie oddziaływał na ich duchowy stan. W taki sposób ściągał klątwy, leczył z fobii i innych chorób wpływających na dusze swoich bliźnich. Znachor wchodził w ten specyficzny stan poprzez medytacje, tańce lub wybijanie rytmicznych dźwięków na bębnach.
Może zainteresować cię również artykuł: A Ty – jesteś starą duszą?
Występowanie wierzeń animizmu
Wierzenia pierwotne, takie jak animizm, są jednymi z najstarszych istniejących i praktykujących wierzeń. Mimo, że dziś animizm wyznaje tylko parę procent ludzkości na świecie, to występuje on na wszystkich kontynentach. Wierzenia i rytuały nie są przypisane tylko do jednego określonego obszaru występowania. Szamanizm i wiara występuje w wielu rejonach świata, między innymi w Syberii, Amazonii, Indii, Grenlandii oraz Ameryce Północnej. Animizm jest często podstawowym składnikiem religii ludów niecywilizowanych. Kult naszych przodków możemy odnaleźć wśród plemion afrykańskich, mieszkańców Chin, Azji czy czasem nawet chrześcijan.
Animizm jako zjawisko i wierzenia powstały dość dawno, w odległej przeszłości. Mimo religii i naszej wiary, mimowolnie, mniej lub bardziej, zakorzenił się w naszej podświadomości. Dla szamanów i wielu plemion, wszystko było natchnione wyjątkową mocą boską i niezwykłym tchnieniem duchowym. Jeśli nie okazywało się naturze i życiu odpowiedniej czci lub szacunku, można było zostać wygnanym i mieć niemałe kłopoty. Animizm jest po prostu pierwotną duchowością, wolną od praw, zakazów, znaków i przepisów.
Ponownie otwieramy się na sfery, które przez wiele lat pozostawały nienaruszone. Dzięki poglądom animizmu docieramy do dawno zapomnianych początków. Nie chodzi tu o powrót do obrzędów, wybierania szamana czy oddania się nadprzyrodzonym siłom Matki Natury ale o poszanowanie i wdzięczność. Zyskujemy wiedzę i świadomość, że każdy w świecie pełni określoną oraz wyjątkową rolę, nie ważne pod jaką postacią został stworzony lub się narodził.
Może zainteresować cię również artykuł: Wybierz jedno zwierzę i odkryj najciemniejszy aspekt swojej osobowości
Aniela Frank
Źródła:
www.religie.424.pl/animizm,13,article.html
www.megapedia.pl/animizm.html
aetherius.pl/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-animizmie/
www.odkrywamyzakryte.com/animizm/