Arteterapia – kreatywny i terapeutyczny proces wyrażania wewnętrznych myśli oraz uczuć

arterapia

Arteterapia to bezpieczny, kreatywny i terapeutyczny proces wyrażania wewnętrznych myśli, uczuć, wspomnień i doświadczeń za pomocą dowolnej formy sztuki. Terapia ta wykorzystuje wiele technik plastycznych, a co najważniejsze, nikt nie musi być artystą, aby czerpać korzyści z arteterapii. Forma takiej pomocy nie posiada również ograniczeń wiekowych, jest idealna dla dzieci, dorosłych i osób starszych.

Arteterapia nazywana jest czasem terapią kreatywną bądź artystyczną terapią. Obejmuje ona zazwyczaj takie techniki jak rysowanie, malowanie, rzeźbienie i wycinanie, w której stosuje się między innymi farby, kredy, kredki czy glinę. Jest formą terapii ekspresywnej, która wykorzystuje twórczy proces tworzenia w celu poprawy samopoczucia fizycznego, emocjonalnego i psychicznego człowieka. Zastosowanie arteterapii zachęca ludzi do wyrażania i rozumienia swoich emocji. Zwiększa również samoświadomość, poprawia funkcje poznawcze, pomaga zrozumieć świat i dodaje życiu harmonii. Twórczy proces związany z artystycznym wyrażaniem swojej osoby może pomóc rozwiązać problemy, zrozumieć emocje i uczucia oraz zmniejszyć stres czy nawet poprawić samoocenę. Bez względu na wiek, pochodzenie czy talent i predyspozycje, każdy bez wyjątku może korzystać z terapii artystycznej. W trakcie terapii możemy zgłosić się do artterapeuty bądź innego profesjonalisty, który zacznie z nami pracować, aby uświadomić nam podstawowe informacje i techniki, które pomogą w całym procesie leczenia. Arteterapia może pomóc w wielu różnych schorzeniach. Stosowana jest w poradniach terapeutycznych, podczas rehabilitacji czy psychoterapii. Opiera się na teoriach rozwoju człowieka, osobowości, psychologii, systemach rodzinnych czy po prostu edukacji artystycznej.

Może cię również zainteresować artykuł: Wszyscy jesteśmy utalentowani: 9 rodzajów inteligencji, o których powinieneś wiedzieć

8 pomysłów na artystyczną terapię

Podobnie jak w przypadku większości terapii, sztuka jako terapia jest zwykle stosowana w celach leczniczych. Jednak arteterapia nie musimy być wyłącznie traktowana i wykorzystywana do takich zabiegów. Doskonale sprawdza się, aby złagodzić stres i napięcie, jest też idealnym sposobem na samodzielne odkrywanie słabości i pogłębianie wiedzy o sobie. Poniżej znajduje się kilka niezwykle prostych i skutecznych technik terapii artystycznej, które każdy może wykorzystać w zaciszu swojego domu:

1. Wycinanki/kolaż– chyba każdy z nas będąc w przedszkolu tworzył niezwykłe wycinanki z papieru. Jest to idealny sposób na złagodzenie gniewu i doskonała forma spędzania wolnego czasu. Do wykonania wycinanek możemy zastosować wszystko, co przyjdzie nam do głowy, najważniejszy jest klej, nożyczki i kartka papieru.

2. Rysunek – bardzo duża część społeczeństwa rysuje i bazgrze w swoim zeszycie bądź notatniku podczas rozmów czy w chwilach skupienia. Tego typu czynność pożądana jest u osób starszych ponieważ usprawnia pracę rąk. Jednak rysunek nie opiera się wyłącznie na szkicowaniu martwej natury czy krajobrazów. Kiedy dopadnie nas nostalgia możemy na kartce komponować labirynty, kiedy nie potrafimy znaleźć wyjścia z trudnej sytuacji, możemy powoli rysować spirale. W momencie, gdy pojawia się problem ze zrozumieniem otaczających nas uczuć, warto jest narysować swoje odbicie.

3. Origami – origami nie musi składać się ze skomplikowanych wzorów czy technik. Możemy spokojnie zacząć od statku bądź tulipana. W składaniu papieru ważny jest jego gatunek i grubość, ponieważ nie każdy pozwoli nam na tworzenie wielu załamań. Arteterapia z pomocą origami usprawnia dłonie i palce, pobudza wyobraźnię oraz porządkuje myśli w trakcie zmartwień.

4. Malarstwo – malowanie na kartce papieru pozwala się skupić i bardzo relaksuje. Do wyboru mamy mnóstwo rodzaju farb, od plakatowych po farby olejne. Ponadto znajdziemy również wiele podłoży na których możemy tworzyć małe dzieła sztuki. Malowanie farbami nie ogranicza się tylko do pejzaży i martwej natury. Kiedy dopadnie nas smutek, możemy stworzyć piękną tęcze na kartce, natomiast kiedy jesteśmy źli, warto malować proste linie przez całą długość papieru dla ukojenia emocji.

5. Kolorowanie – chyba nic tak nie porządkuje myśli jak kolorowanie kredkami. Obecnie w księgarniach możemy znaleźć specjalne antystresowe kolorowanki, które z przyjemnością się wypełnia. Do kolorowania możemy użyć zwykłych kredek, mogą to być również kredki świecowe lub kolorowe mazaki czy markery.

6. Rzeźbienie – rzeźbiąc usprawniamy pracę dłoni i nadgarstków, pobudzamy wyobraźnię i uspokajamy zszargane nerwy. Nasz umysł się oczyszcza i spokojnie możemy analizować problemy i podejmować decyzje. Aby stworzyć rzeźbę możemy użyć plasteliny, modeliny lub tradycyjnej gliny rzeźbiarskiej. Możemy również użyć masy solnej, którą warto po wysuszeniu pomalować farbami.

7. Frotaż – frotaż jest bardzo prostą techniką polegająca na odciskaniu na papierze różnych tekstur, które znajdują się pod kartką. Pod kawałek papieru możemy położyć na przykład liść, monetę bądź płaski przedmiot o ciekawej strukturze. Następnie pocierając lekko kredką lub ołówkiem przenosimy kształt i fakturę przedmiotu na kartkę.

8. Malowanie na szkle – obecnie znajdziemy w sklepach specjalne farby przeznaczone do malowania na szkle. Możemy również użyć zwykłych gęstych farb. Malując na szkle będziemy mogli tworzyć niezwykłe wzory i ozdabiać chociażby słoiki czy wazony na kwiaty. Nie liczy się tu efekt końcowy, ważny jest relaks, skupienie i wyobraźnia.

Niezależnie czy używamy arteterapii z profesjonalnym terapeutą czy na własną rękę, terapia ta potrafi ukoić emocje, daje możliwość ucieczki od poczucia niechęci i bezradności. Dodatkowo przynosi ulgę w stresie i niepokoju. Poprawia inteligencję emocjonalną czy zwiększa zdolność do radzenia sobie z przewlekłymi chorobami fizycznymi. Arteterapia daje możliwość zdrowego wyrażania siebie, poprawia umiejętności komunikacyjne oraz zapewnia zdrowie psychiczne.

Jest tak wiele zastosowań i korzyści arteterapii, które mogą pomóc poprawić jakość życia wielu ludzi na wiele sposobów. Terapia artystyczna nie jest wyłącznie wskazana osobom, które mają problemy fizyczne bądź psychiczne. Nawet jeśli nie potrzebujemy pomocy, może być to idealny sposób na rozładowanie stresu, uporządkowanie myśli czy radzenie sobie z emocjami.

Może cię również zainteresować artykuł: Talent i predyspozycje zawodowe a znak zodiaku – sprawdź, czy idziesz w dobrym kierunku

Aniela Frank


Źródła:
promedica24.com.pl/opieka-nad-osobami-starszymi-poradnik/w-wolnym-czasie/arteterapia-terapia-przez-sztuke/
lonerwolf.com/art-therapy-ideas/
verywellmind.com/what-is-art-therapy-2795755
psychologytoday.com/intl/therapy-types/art-therapy
arttherapyblog.com/what-is-art-therapy/#.XgW2vEdKiUk

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

2 thoughts on “Arteterapia – kreatywny i terapeutyczny proces wyrażania wewnętrznych myśli oraz uczuć


    Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'twentytwelve_comment' not found or invalid function name in /wp-includes/class-walker-comment.php on line 184

    Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'twentytwelve_comment' not found or invalid function name in /wp-includes/class-walker-comment.php on line 184

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram