Biały Mędrzec – oczyszczające i uzdrawiające właściwości Białej Szałwii

Biały Mędrzec

Okadzanie szałwią jest starożytną praktyką stosowaną do uzdrawiania, oczyszczania energii i przestrzeni. Biała szałwia (biały mędrzec) jest również powszechnym narzędziem wykorzystywanym przez praktykujących magię i inne formy duchowości, aby uwalniać się od złych mocy, negatywnych uczuć, chronić przed wampirami energetycznymi, czy odcinać istniejące połączenia, rzucone czary, uroki, a nawet by uchronić się przed bytami astralnymi.

Czym naprawdę jest biała szałwia i jak działa? I jak można w pełni wykorzystać jej moc w swoim życiu?

Duchowy Biały Mędrzec

Biała Szałwia, inaczej nazywana Białym Mędrcem (White Sage) jest wieloletnią rośliną śródziemnomorską – Salvia Apiana, wywodzącą się z wysokich ekosystemów pustynnych i rośnie przeważnie w Kaliforni i zachodnich górach. Składa się z szaro-zielonych liści oraz fioletowych, niebieskich lub białych kwiatów. Potarte świeże liście między kciukiem a palcem wskazującym, wydzielają odświeżający i oczyszczający zapach.

Z łaciny Salvia oznacza dobre zdrowie – w szczególności roślinie białej szałwii przypisuje się właściwości lecznicze.

Magiczna symbolika białej szałwii:

Płeć: męska

Żywioł: Powietrze

Związek z planetą: Jowisz

Rdzenni Amerykanie dobrze znali i umieli wykorzystywać właściwości lecznicze Mędrca, aby wypędzać negatywną energię i złe duchy. Po dziś dzień używają go również w ceremoniach dla błogosławieństw i dobrobytu. Od pokoleń biała szałwia jest używana do oczyszczenia i ochrony, a wielu uważa, że roślina ta jest święta.

Zgodnie z tradycją Indian wszystkie rośliny i zwierzęta mają ducha. Duch białej szałwii poświęcony jest oczyszczaniu, ochronie i błogosławieństwom. Wykorzystanie mocy białego mędrca wzmocni wszelkie rytuały uzdrowienia, oczyszczania i ochrony, które odprawiane są z intencją pomocy sobie lub komuś innemu.

Właściwości zdrowotne

Biała szałwia od dawna kojarzy się z długowiecznością i siłą, a właściwości lecznicze i wzmacniające są rozpoznawane na całym świecie. Wraz ze wspomaganiem trawienia szałwia została zastosowana jako środek ściągający, antyseptyczny, antybiotyczny i przeciwskurczowy.

Miód pochodzący z nektaru białej szałwii jest naturalnym antybiotykiem, ma właściwości antyalergiczne, jest również środkiem bakteriobójczym. Pomaga nam też w problemach układu pokarmowego, oddechowego oraz w bólach miesiączkowych. Łagodzi przeziębienia, bóle gardła i rozrzedza śluz zalegający w układzie oddechowym. Zapobiega i leczy infekcje zatok oraz łagodzi uczucie niepokoju.

Za wspomnianymi dobroczynnymi właściwościami białej szałwii stoi substancja o nazwie cyneol, którego właściwości antyseptyczne są pomocne na przykład przy odkażaniu  ran. Cyneol ma również właściwości przeciwskurczowe, przeciwzapalne i uśmierzające ból, dzięki czemu biała szałwia zajmuje zasłużone miejsce w medycynie naturalnej.

Herbata z szałwii lub inhalacje z palonych liści pomagają uwolnić od śluzu zatoki i płuca, poprawiają krążenie i ułatwiają oddychanie. Od wieków jest również używana jako oczyszczający detergent – tak dla ciała jak i otoczenia.


Białą szałwię dobrej jakości znajdziesz w naszym sklepiebiała szałwia


Rdzenni Amerykanie używali białej szałwii do wielu celów:

  • nasiona mielono na mąkę i używano do gotowania;
  • liście były używane jako przyprawa do gotowania;
  • liście mieszano z wodą i stosowano jako szampon do włosów;
  • liście zjadano i palono jako lek na przeziębienia.

Biała szałwia była również dobrze znana, wykorzystywana i traktowana jako święta przez Greków i Rzymian. Jest również uważana za symbol Maryi Dziewicy. W średniowieczu białą szałwię stosowano w leczeniu chorób wątroby, epilepsji i gorączki, a jej dymem dla ukrycia smaku okadzano zjełczałe mięso, ponieważ zawiera naturalny środek antyseptyczny i ma właściwości konserwujące.

Również Walijczycy już w średniowieczu, a może i wcześniej w swoich praktykach leczenia ziołami posługiwali się leczniczą szałwii.

Palenie Białego Mędrca

Wysuszone liście szałwii idealnie nadają się do palenia. Wydobywający się z niej dym ma wiele zalet – łagodzi objawy artretyzmu i lęk, uspokaja umysł, rozluźnia ciało, ma działanie euforyczne. Badania przeprowadzane nad właściwościami szałwii wykazały, że pobudza funkcje umysłowe, łagodzi depresję i wzbudza pozytywny nastrój oraz działa stymulująco na funkcje pamięciowe mózgu. Dym z palącej się szałwii może podrażniać gardło, jednak uważa się, że jednocześnie ma na nie oczyszczający wpływ i że pomaga w usuwaniu zatorów.

biała szałwia

Tony Alter/Flickr

Święty rytuał okadzania białą szałwią

Okadzanie jest magiczną sztuką oczyszczania ciała, emocji, przedmiotów (jak książki, komputer itd.), budynków, kryształów a nawet ziemi. Do podstawowego rytuału wystarczy wyrażenie odpowiedniej intencji i liści szałwii, której dym kierowany jest na odpowiednie obszary, które wymagają oczyszczenia i ochrony. W trakcie okadzania wyraża się wdzięczność za pomoc duchom szałwii, które uwalniane są wraz z dymem i swoją mocą wpływają na kierowane obiekty. Dym przemieszcza się przez przestrzeń, docierając do każdej ciężkiej i negatywnej energii, która znajduje się wewnątrz okadzanego obiektu, miejsca czy istoty. Wraz z niosącym się dymem, duch Białego Mędrca zabiera tą negatywną energię z powrotem do Światła Duchowego w którym się rozprasza i znika, a Światło bez przeszkód zaczyna płynąć do oczyszczonej istoty, miejsca lub rzeczy napełniając ją swoją uzdrawiającą, świetlistą i duchową energią.

Tego prostego rytuału można używać do oczyszczania czegokolwiek lub kogokolwiek potrzebujemy (pamiętając, że jeśli chcemy oczyścić żywą istotę, to najpierw musimy poprosić ją o pozwolenie). Można jej używać podczas porannej medytacji lub/i po stresującym dniu, by uwolnić nagromadzone napięcia w ciele. Możemy oczyszczać nasze pomysły, pieniądze, kupione ubrania, otrzymane prezenty i wszystko to, co chcemy, by zostało wypełnione czystym duchowym światłem.

Źródła:
thriveonnews.com/white-sage-meaning
ask-angels.com/spiritual-guidance/white-sage-smudging
doityourself.com/stry/characteristics-of-white-sage
Grafika: classroom.synonym.com

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

YouTube
Instagram