Jest młodą, piękną czarnoskórą kobietą. Jej rozkoszny śmiech rozpala mężczyzn do szaleństwa. Ale ona, delektując się nigeryjskim słońcem, siedzi promienna nad rzeką. Muska wodę palcami smukłych stóp. Bawi się długi dredami patrząc na swoje piękne odbicie w wodzie – oto bogini Oshun, jedna z najmłodszych bogiń, którą czci się w Nigerii, Brazylii oraz na Kubie.
Oshun zaczerpnęła swoje imię od nigeryjskiej rzeki Osun. Jest w końcu boginią słodkich wód, rzek i strumieni. Czasem, ze względu na powiązanie z wodą, przedstawiana jest jako syrena. Najczęściej jednak przyjmuje postać ciemnoskórej kobiety w złotożółtej sukni, oplecionej błyszczącą biżuterią. Jej ulubionym kamieniem jest bursztyn oraz wszystko to, co błyszczy. Jest boginią płynącej radości.
Jej zmysłowość w pięknym, gorącym, ale eleganckim wydaniu pokazuje kobietom jak można cieszyć się swoją seksualnością, nie robiąc z siebie poddanej mężczyźnie. Jest boginią płodności i obfitości, a więc i prosperity. Ale ta płodność i obfitość ma w sobie dużo wdzięku, dziewczęcej niewinności z filuterną nutką dzikiej kobiety. Mamy ją w sobie, prawda?
Kult Oshun rozpowszechniony jest w Nigerii, ale także w Brazylii i na Kubie. W obu Amerykach Oshun pojawiła się razem z afrykańskimi niewolnikami. Nigeryjczycy przywiezieni na Kubę mogli wziąć ze sobą jedynie bóstwa. Powstała wtedy synkretyczna karaibska odmiana kultu afrykańskich bóstw, zwana santeria. To połączenie bóstw afrykańskich i chrześcijańskich. Skąd taka fuzja? Nigeryjczycy zmuszani do chrześcijaństwa zaczęli łączyć narzuconych świętych ze swoimi pradawnymi bóstwami. Wtedy Oshun stała się Matką Boską La Carodad del Cobre, Najświętszą Panienką Dobroczynności.
Oshun – bogini słodkich wód w panteonie karaibskich orishas (czyli bóstw) jest młodsza siostrą bogini mórz i oceanów Yemaya.
Bogini seksualności i wyzwolenia
Ponieważ uwielbia wszystko co piękne, została patronką sztuki, zwłaszcza piosenki, muzyki i tańca. I właśnie przez śpiew, taniec i medytację z mantrowaniem jej imienia można się z nią skomunikować. W Warszawie w Szkole Tańców Karaibskich organizowane są tańce z tradycji afrokubańskiej Joruba, gdzie można nauczyć się między innymi tańca Oshun. Jej kapłanki tańczą do rytmu wodospadów, szumu rzek i strumieni. Ona tam rządzi, a jej głos słychać w szumie wody. Ta bogini tańczy zmysłowo, ale nie wyzywająco. Jest delikatnie ponętna, ale bardzo w tym dostojna. Budzi w kobietach prawdziwą zmysłowość, na którą one mają ochotę, a która nie wynika z oczekiwań mężczyzny. To duża różnica. W tej zmysłowości szanujemy siebie, kochamy siebie, podziwiamy każdy swój ruch. Jesteśmy zmysłowe dla siebie, niekoniecznie dla innych. Bawimy się tym, swoim darem i pięknem. Potrafimy go wykorzystać do swoich celów. Z Oszun nie istnieją zmysłowe represje i zahamowania. Ona jest liderem w domu ojca. Jest niezależną kobietą.
W przeciwieństwie do wykastrowanej i wynaturzonej katolickiej Matki Boskiej, Oshun jest silną, niezależną kobietą, pełną mądrości. Posiada wielu kochanków wywodzących się od królów i bogów. Oshun – matka, cesarzowa jest namiętna i gorąca krwią silnej kobiety.
Atrybuty
Złota biżuteria, mosiężne bransolety, ceramika wypełniona słodką wodą, błyszczące kamienie rzeczne – to jej atrybuty i to, co kocha najbardziej. Oshun kojarzy się z kolorem żółtym, złotem i miedzią, pawimi piórami, lustrem, lekkością, pięknem i słodkim smakiem. Jej najlepszym dniem tygodnia jest sobota, a jej ulubiona liczba to 5.
Jako patronka wód jest opiekunką ryb i ptactwa wodnego. Porozumiewa się ze zwierzętami bez jakiegokolwiek wysiłku. Jej ulubionymi ptakami są papugi, pawie i sępy. Chroni też gady, które podchodzą do brzegów rzek. Jej Zwierzętami Mocy jest paw i sęp i właśnie przez nie można się z nią skomunikować.
Jako bogini wody jest jednocześnie medium, które łączy każde zwierzę i roślinę, każdą istotę na Ziemi. W tradycji Joruba jest niewidzialną boginią istniejącą wszędzie. Jest wszechobecna i wszechmocna z powodu kosmicznej siły wody. Ponieważ każdy potrzebuje tego żywiołu, każdy też powinien szanować Oshun.
Jest opiekunką samotnych matek i sierot, wzmacnia je w najcięższych chwilach i słabościach. Jest też boginią, która odpowiada na wołanie swoich wiernych i ich uzdrawia. Wypełnia ich wtedy przejrzystością, zaufaniem, radością, miłością, szczęściem i śmiechem. Jednak aktywuje ich też do walki z niesprawiedliwością przeciwko ludzkości i lekceważeniem wobec bogów.
W miejscowości Oshogbo w Nigerii istnieje piękny gaj bogini Oshun wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To jeden z ostatnich świętych fragmentów pierwotnego lasu tropikalnego, które dawniej pozostawiano na obrzeżach miast Jorubów. Można obejrzeć tu ołtarze, sanktuaria, figury oraz inne przedmioty kultu bogini Oshun.
http://dziedzictwounesco.blogspot.com/2014/12/swiety-gaj-bogini-oshun-w-oshogbo.html
Odbywa się tam festiwal na jej cześć. Wieczorem kobiety tańczą dla niej. Przenoszą do tańca ruchy pływania. Najlepsze z nich otrzymują nowe imiona z przydomkiem Oshun. Bogini ta wspomaga kobiecą aktywność, a zwracają się do niej głównie te z kobiet, które pragną dziecka.
Oshun uwielbia słodkie rzeczy jak miód, białe wino, pomarańcze, słodycze i dynie. Także olejki eteryczne i kadzidła. Lubi się rozpieszczać. Nie ma złowrogiego i burzliwego temperamentu i trudno wprawić ją w gniew.
Królowa Magów, Bogini Mądrości
W taradycji Joruba, według najwyższych nauczycieli, Oshun ma wiele wymiarów i wizerunków. Oprócz radosnej bogini płodności i seksualności jest także Królową Wiedźm – Oshun Ibu Ikole – Oshun Sęp. Tak jak Izis w starożytnym Egipcie i Diana w mitologii Grecji. Jej symbolami jest sęp i moździerz, które kojarzą się z czarami.
Czynienie, zajmowanie się magią w Afryce to praktyka na bardzo wysokim poziomie, którą zajmują się nieliczni. Uważani są za istoty o wielkiej mocy. Są podobno tak potężni, że mają władzę nad życiem i śmiercią. Mają możliwość wpływania na rzeczywistość. To właśnie Oshun ich wspiera i jest ich przewodniczką.
Jest też Oshun Jasnowidząca – Sophia Wisdom – Oshun Ololodi – żona lub kochanka pierwszego proroka Orunmili. Jest też córką pierwszego pośród Bogów – Obatali. To on nauczył ją jasnowidzenia. Oshun ma też dzięki niemu klucze do Zdroju Świętej Mądrości.
Oshun da nam każdą z jakości, którą reprezentuje: wyzwolenie, seksualność, płodność, mądrość i jasnowidzenie. Wystarczy skomunikować się z nią w medytacji, tańcu, śpiewie, kąpieli w rzece. Jest w nas, bo jest wodą i jest wszędzie.
Dora Rosłońska
źródło: www.ancient-origins.net