Czakry z perspektywy jogi

jogi

Jeśli joga jest dla Was tylko rozciąganiem i resetem po ciężkim dniu, to w porządku. Ale może nie zaszkodzi dowiedzieć się, co jeszcze kryje się w przepastnym worku z napisem „praktyka jogi”? Ponieważ joga jest holistycznym systemem pracy z ciałem, doskonale równoważy zarówno fizyczny jak i duchowy wymiar naszego funkcjonowania. Nawet jeśli odbierasz jej wpływ tylko na poziomie ciała, to pewnie zauważasz, że po sesji czujesz się spokojniejszy, lepiej śpisz i być może inaczej podchodzisz do wyzwań dnia codziennego. To jest właśnie ten psychologiczny aspekt działania praktyki.

Nasze ciało składa się w 70 % z wody. Jej swobodny przepływ i ciągła wymiana (np. poprzez ruch, rozwój intelektualny, doświadczanie emocji, uczenie się nowych rzeczy) sprawia, że czujemy się zdrowi, pełni energii i chęci do życia. Jeśli nasza woda stoi, to przypomina staw z brudną i nieruchomą rzęsą na powierzchni. Jeżeli jednak nie boimy się doświadczać i jesteśmy aktywni na polu ciała i emocji, to woda wewnątrz nas jest jak rwący, czysty strumień. Teoretycznie bezpieczniej jest pływać w brudnej, płytkiej kałuży niż w nieprzewidywalnym potoku. Jednak takie rozwiązanie nie pozwoli nam żyć w pełni i wykorzystać naszego potencjału. Ta metafora ma wiele wspólnego z teorią czakr. Według niej jeśli te ośrodki energetyczne są stale żywe i zrównoważone, możemy żyć w zgodzie ze sobą, odnaleźć swoją misję w życiu i tą radością zarażać innych.

Teoria czakr

Na polu jogi czakry często kojarzone są z jogą kundalini. Jest to jednak dużo szersza koncepcja, której korzenie sięgają tradycji tantrycznej. Istnieje kilka różnych wizji co do ilości czakr w ludzkim ciele. Najbardziej popularna mówi o 7 czakrach, zlokalizowanych wzdłuż kręgosłupa. Chociaż położenie czakr w ciele pokrywa się z usytuowaniem gruczołów dokrewnych, to nie odnajdziemy ich w namacalnej formie. Najczęściej są opisywane jako wirujące skupiska subtelnej energii, usytuowane wzdłuż kręgosłupa, od jego podstawy do czubka głowy. Każda z siedmiu głównych czakr pokazuje życie i daną sytuację z innej strony. Jest pewnym etapem w rozwoju naszej świadomości. Ta sama sprawa doświadczana z poziomu innej czakry może być zupełnie inaczej interpretowana. Trzy dolne czakry są silnie związane z instynktem przetrwania i powiązane z rozwiązywaniem dylematów codziennej egzystencji. Czwarta czakra – serca – stanowi pomost pomiędzy fizycznością a duchowością. Odpowiada za miłość, empatię, dobro i szacunek do życia. Dopiero zrównoważenie czakry serca pozwoli w pełni rozwijać kolejne trzy czakry, odpowiadające za poczucie jedności ze wszechświatem i dojrzałą duchowość.

Źródło: pixabay.com

Doskonałą metaforę rozwoju widzianego z perspektywy czakr proponuje D. Ponds w „Czakry od podstaw”. Opisuje on czakry, jako kolejne piętra w budynku. Wjeżdżając na coraz wyższe piętra możemy dostrzec więcej, z szerszej perspektywy. Jeśli jednak okna są brudne – zaciemnione naszymi schematami, przekonaniami, lękami, to nie uda się nam zobaczyć tego, co za szybą. Dlatego zrównoważony rozwój duchowy powinien polegać na sekwencyjnej pracy z kolejnymi poziomami świadomości. W innym wypadku będą nami kierować impulsy np. lęk, chęć nadmiernej kontroli, strach przed opuszczeniem itp. Wedle teorii czakry są nieodłącznym elementem żywych istot. Podobnie jak rośliny żywią się energią słoneczną w procesie fotosyntezy, tak i człowiek stanowi element natury, funkcjonując dzięki nieustannemu procesowi przemian energetycznych. Jeśli wszystkie centra energetyczne są w równowadze, energia krąży bez przeszkód, a nasz potencjał może rozwinąć się w pełni, aby wzbogacać świat.

Rodzaje czakr:

  1. Muladhara : czakra korzenia. Znajduje się u podstawy kręgosłupa. Odpowiada za instynkt przetrwania i poczucie fizycznego bezpieczeństwa. Niezrównoważona przejawia się lękiem, nadmierną kontrolą, kompulsją. Więcej przeczytasz w tym artykule.

  1. Swadhiszthana: czakra sakralna. Zlokalizowana nad kością krzyżową. Związana z doświadczaniem radości, zmysłowością, seksualnością, twórczością i kreacją. Niezrównoważona powoduje brak kontroli swoich zmysłów, nie tylko na poziomie seksualnym. Więcej przeczytasz w tym artykule.

  1. Manipura czakra: czakra splotu słonecznego. Umiejscowiona powyżej pępka. Symbolizuje poczucie wewnętrznej mocy, ale także przewodnictwa, inspirowania innych. Niezrównoważona zamienia sprawczość w agresję lub powoduje brak stawiania innym granic. Więcej przeczytasz w tym artykule.

  1. Anahata czakra: czakra serca. Położona na środku klatki piersiowej, na wysokości serca. Odpowiada za zdolność do odczuwania miłości do Wszechświata i doświadczania bezinteresownej empatii do każdej istoty. Niezrównoważona może powodować nadmierne zatracanie się w miłości, poświęcanie siebie. Więcej przeczytasz w tym artykule.

  1. Wiśuddha czakra: czakra gardła. Umiejscowiona na wysokości gardła. Odpowiada za umiejętność wyrażania siebie, odnalezienie swojej prawdy w życiu i w kreatywny sposób wzbogacania o nią świata. Problemy z wisuddhą mogą manifestować się nadmiernym krytycyzmem wobec odmiennych poglądów lub ich całkowitym nieujawnianiem. Więcej przeczytasz w tym artykule.

  1. Adźńaczakra czakra: czakra trzeciego oka. Położona na środku czoła, nad oczami odpowiada za umiejętność postrzegania pozazmysłowego i poczucie jedności ze światem. Osoby z otwartą szóstą czakrą odbierają każdą chwilę, wydarzenie, rzecz jako element większej całości – Boga, Absolutu. Niebezpieczeństwo tkwi w nadmiernym oderwaniu od rzeczywistości i dopuszczenia do siebie poczucia lęku. Więcej przeczytasz w tym artykule.

  1. Sahasrara czakra: czakra korony. Znajduje się na czubku głowy. Jest pogłębieniem doświadczeń z czakry szóstej, oświeceniem. Wedle przekazów tylko nieliczne jednostki doświadczyły tego stanu i umiały w nim wytrwać np. Jezus, Budda, Lao-Cy, Thich Nhat Hanh. Ponieważ oznacza on całkowite poddanie się Boskiej woli, wymaga niezwykłego zaufania do tego procesu. W innym wypadku może oznaczać całkowitą utratę kontaktu z tym, co namacalne. Więcej przeczytasz w tym artykule.


Akademia Ducha i Wiedźma Anja Anna zapraszają na rytuał on-line: Otwarcie Czakry Korony


A jeśli chcesz skutecznie oczyścić swoje czakry, to zapraszamy na Rytuał Oczyszczający, w trakcie którego twoje ciało zostanie dokładnie przeskanowane energetycznie przez energię Anielską i Archanielską, a wzmocnienie siły Magii mocą Muzyki da ci pełen uważności, przepiękny proces uwalniający. Więcej informacji i możliwość zamówienia rytuału znajdziesz tutaj:  Oczyszczanie energetyczne – Rytuał Oczyszczający

Namaste,

Kamila Karpińska

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram