Kładziesz się do łóżka, zasypiasz i zaczynasz śnić. Otoczenie i przedmioty stają się żywe, dokładnie tak, jak w prawdziwym życiu. Zauważasz, że możesz robić rzeczy, które nie mają prawa wydarzyć się w zwykłej codzienności… Świadome śnienie jest niezwykłą umiejętnością z której korzystają ludzie od tysięcy lat. Czy może być więc niebezpieczne? To świetne pytanie, zwłaszcza jeśli chcesz doznać takiej przygody pierwszy raz w życiu.
Wraz ze wzrostem popularności świadomego snu wiele osób chce go poznać i wypróbować. Niektórzy mają zastrzeżenia i opory przed wszelkimi niebezpieczeństwami i negatywnymi skutkami ubocznymi związanymi z takimi marzeniami. Chociaż świadome śnienie ma ogrom wspaniałych zalet, śniąc świadomie możemy natknąć się na parę efektów ubocznych. Mogą one zniechęcić do dalszej praktyki i przygód na dobre. Ale z pewnością nie są one tak niebezpieczne jak wiele rzeczy, które robimy na co dzień.
Nie ma znaczenia czy próbowaliśmy świadomego snu, czy będziemy pierwszy raz podróżować do krainy marzeń sennych, czy też robimy to co noc. Jedno jest pewne, świadomy sen jest z reguły bezpieczny mimo paru zagrożeń, które możemy napotkać. Większa część niekomfortowych sytuacji dzieje się z powodu złego przygotowania lub niewystarczającej świadomości ryzyka. Dlatego najłatwiejszym sposobem uniknięcia przykrych okoliczności lub problemów, jest dokładne przygotowanie i poznanie wszelkich skutków ubocznych.
Może cię również zainteresować artykuł: Ilex guayusa – ta, która przynosi świadome sny i daje siłę do życia
1. Uzależnienie
Podobnie jak wszystkie używki, które pomagają w ucieczce od szarej codzienności, świadome śnienie może uzależnić. Niektórzy praktykujący używają tej techniki tylko i wyłącznie do doświadczania alternatywnej rzeczywistości, aby uciec od problemów i obowiązków związanych z codziennym życiem. Pierwsze sygnały, których nie powinniśmy ignorować, to chęć późniejszego wstawiania oraz niechęć do powrotu do swojego materialnego życia. Jest to szczególnie ważne przy pierwszych etapach i nowych doznaniach, zwłaszcza kiedy zaczynamy eksperymentować z nowo odkrytymi umiejętnościami, a świat który widzimy po raz pierwszy jest bardziej ekscytujący niż obecna rzeczywistość. Należy uważać, aby świadome śnienie nie stało się swoistą obsesją, ponieważ może to mieć negatywny wpływ na życie zawodowe, miłosne i zaangażowanie społeczne. Jest to największe niebezpieczeństwo, które może nas spotkać, gdy zaczynamy śnić świadomie. Mimo to w porównaniu z innymi uzależniającymi substancjami, bardzo łatwo jest zatrzymać i odciąć się od świadomego snu.
2. Fałszywe przebudzenie
Niektórzy ludzie obawiają się, że wpadną w pułapkę świadomego snu i nigdy się nie obudzą. Taka sytuacja oczywiście nigdy nie miała miejsca, prędzej czy później śniący wracał do materialnej rzeczywistości. Możemy czuć się bezpiecznie wiedząc, że każdy kto kiedykolwiek próbował świadomego snu, budził się ostatecznie bezpiecznie w swoim łóżku. Jednak i w tym przypadku należy uważać. Śniąc świadomie możemy doświadczyć zjawiska nazywanego “fałszywym przebudzeniem”. W tej sytuacji śniący próbuje się obudzić, ale zdaje sobie sprawę, że wciąż śni. Taki cykl może trwać przez pewien czas. Oczywiście nie zostaniemy uwięzieni, ale to niezwykłe zjawisko może wydać się nam przerażające i zniechęcić nas do dalszych doświadczeń.
3. Świadome koszmary
Świadome koszmary są świetną okazją do poznania swoich lęków, uwolnienia odwagi i przetworzenia negatywnych uczuć, ale mogą wywołać niechęć i strach przed następną podróżą. Podobnie jak podczas zwykłych snów miewamy koszmary, taka sytuacja może mieć miejsce w trakcie świadomego snu. Z racji, że nie każdy jest świadom realizmu takich marzeń sennych, świadome koszmary mogą być niezwykle przerażające. Na szczęście przy odrobinie wprawy będziemy mieć możliwość sprawowania kontroli nad koszmarem, dzięki czemu przerażenie i strach nie zdążą opętać naszej świadomości.
Wiele artefaktów wspierających rozwój i dobrą energię, jak: biżuterię i talizmany wysokowibracyjną, minerały, kadzidła, świece, olejki, orgonity i wiele więcej…
4. Wyczerpanie
Odpowiedni sen regeneruje nasze ciało i umysł, dlatego zwykle sprawia, że czujemy świeżo i pełni energii po przebudzeniu. Ponieważ świadome śnienie ma miejsce w fazie REM, nasze ciało fizyczne i umysł powinny być w stanie uzyskać odpowiednią ilość odpoczynku, taką abyśmy mogli obudzić się wypoczęci. Niektórzy śniący twierdzą nawet, że budzą się zdecydowanie bardziej wypoczęci po nocy pełnej świadomych snów. Niestety nie jest to regułą. Czasem noc ze świadomymi snami może sprawić, że obudzimy się wyczerpani. Sytuacja taka jest powiązana z technikami stosowanymi do wywołania świadomego snu. Niektóre osoby wywołują świadome marzenia metodami, które mogą manipulować wzorem snu, co z kolei oznacza, że nie mogą spać odpowiednio. Dlatego jeżeli po każdej przebytej podróży czujemy zmęczenie, warto przyjrzeć się technikom jakie stosujemy.
5. Paraliż senny
Paraliż senny jest najczęściej obserwowanym negatywnym doświadczeniem związanym ze świadomym snem. Sam paraliż senny to stan pomiędzy jawą a snem, w którym doznaje się porażenia mięśniowego przy jednoczesnym zachowaniu świadomości. W praktyce oznacza to stan, w którym nie śpimy i nie możemy się poruszyć. Jest to naturalna reakcja naszego ciała i występuje w każdej fazie REM. Gdy odpoczywamy w nocy nasze ciało aktywuje naturalny mechanizm ochronny i paraliżuje nas, aby zapobiec możliwym obrażeniom. Kiedy doświadczamy świadomego snu, mamy możliwość przeskakiwania między świadomością a podświadomością za pomocą umysłu. Może się zdarzyć, że powrócimy do świadomości świata zewnętrznego podczas świadomego snu i zauważymy, że nasze ciało jest sparaliżowane. Uczucie to jest przerażające i napawa strachem, ale sam paraliż senny nie jest niebezpieczny ani szkodliwy.
6. Rzeczywistość a marzenia senne
Problem z rozróżnieniem rzeczywistości materialnej a niematerialnej, widzianej podczas snu, jest jednym z najczęstszych skutków ubocznych świadomego śnienia. Jest to także jeden z głównych powodów, dla których wiele osób boi się podróżować. Z racji, że doświadczenia i sytuacje w świadomym śnie są tak samo realistyczne jak w prawdziwym życiu, umysł może mieszać ze sobą wydarzenia, które miały miejsce podczas snu, a tymi które zdarzyły się w fizycznym świecie. Nawet zwykłe wspomnienia mogą się mieszać. W skrajnych przypadkach świadomy umysł może podpowiadać nam, że jesteśmy we śnie, nawet gdy nie odpoczywamy. Takie sytuacje mogą doprowadzić do irracjonalnych zachowań. Na szczęście zdecydowanej większości śniących możliwość odróżniania rzeczywistości od świata snów nie stanowi problemów.
Możemy napotkać wiele tajemnic, mitów czy nieporozumień związanych ze świadomym snem. Obecnie na świecie istnieje wielu świadomych śniących, którzy co noc podróżują do krainy snów. Dlatego pomimo zagrożeń, które mogą wyniknąć z podróży możemy mieć pewność, że świadome śnienie jest bezpieczne. Jedyne nieprzyjemne rzeczy, które mogą się wydarzyć to działania niepożądane, które mogą nas zniechęcić, a sytuacje i niekomfortowe zdarzenia wynikają zwykle z braku świadomości i przygotowania.
Może cię również zainteresować artykuł: Świadomy sen: 17 potężnych technik, by być świadomym podczas snu
Aniela Frank
Źródła:
blog.mindvalley.com/lucid-dreaming-dangerous/
howtolucid.com/is-lucid-dreaming-dangerous/
sleepfoundation.org/articles/do-lucid-dreams-affect-sleep-quality
cleverism.com/lucid-dreaming-dangerous-the-truth-unveiled/
mindmonia.com/dangers-lucid-dreaming/
Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'twentytwelve_comment' not found or invalid function name in /wp-includes/class-walker-comment.php on line 184