Kiedyś moja przyjaciółka opowiadała mi jak w jej wyobrażeniu wygląda kurs asertywności: „Podczas spotkania prowadzący prosi, by powtarzać razem z nim: „Nie, nie k….. nie!”. Czy to jest asertywność? Na pewno nie! Zatem czym jest asertywność? Czy potrafisz zachować się w sposób asertywny?
Czym jest asertywność
Asertywność to gotowość do bycia sobą, niezależnie od zaistniałej sytuacji. Traktowanie swojej osoby z szacunkiem w każdej relacji z drugim człowiekiem. Pozostawanie autentycznym bez względu na okoliczności. Szacunek do swoich myśli, emocji i pragnień. Prawo do istnienia i godnego życia w równi z innymi ludźmi, przy czym każdy człowiek ma takie samo prawo do asertywności, jak i ty.
Dlaczego warto być asertywnym?
Asertywność:
– Zmniejsza liczbę konfliktów wewnętrznych i zewnętrznych (z innymi ludźmi);
– Pomaga w tworzeniu zdrowych relacji;
– Wspomaga skuteczną komunikację;
– Wspiera rozpoznawanie i lepsze zrozumienie twoich uczuć;
– Bierze udział w budowaniu pewności siebie;
– Dodaje odwagi;
– Pozwala zachować spójność między tym, jakie mamy wartości, a jak funkcjonujemy w społeczeństwie.
Czym asertywność nie jest
Zapewne sam już się domyśliłeś, że bierność, wycofanie, niskie poczucie własnej wartości, czy brak odwagi, nie są przymiotami asertywności. Kolejnym przykładem na to, czym asertywność nie jest, są buntownicze odmowy. Mówienie „nie”, w każdej sytuacji, jeśli celem odmowy jest wyłącznie obrona własnej osoby, nie jest asertywnym zachowaniem. W niektórych przypadkach rozsądną decyzją jest zgoda lub omówienie sytuacji, zamiast każdorazowej odpowiedzi w formie krótkiego „nie”. To samo dotyczy nieodpowiedzialnych zachowań np: – „Dlaczego nie ma cię w pracy?” – „Bo nie.”
Kolejny z przykładów, czym asertywność nie jest, to agresja w powszechnie znanej postaci, bądź w formie utajonej. W przypadku, gdy ktoś nam odmawia z pretensją w głosie, bądź jest niesympatyczny podczas odmowy, stosuje agresję. Formami agresji utajonej są: manipulacja i sarkazm.
W niektórych przypadkach, poza spokojnym tonem głosu, warto jest wytłumaczyć z czego wynika nasza odmowa. Nie zawsze musisz tłumaczyć swoją decyzję, jednak dzięki przedstawieniu rzeczowego argumentu, druga osoba nie tylko pozna przyczynę twojej odmowy, ale i poczuje, że traktujesz ją z szacunkiem.
Związki osób asertywnych
Relacje w których jest zgoda na asertywność, są pozbawione lęku. Obie strony są równe. Nie ma połówek wymagających dopasowania, są dwa w pełni ukształtowane, soczyste jabłka. Każdy z partnerów ma prawo i możliwość do wyrażania własnego zdania, do mówienia o swoich celach, emocjach, potrzebach i pragnieniach. Rozmowy w takich związkach odbywają się przy zastosowaniu jednej prostej zasady: nikt nikogo nie oskarża i nie obwinia. Każda z osób podczas wypowiedzi odnosi się wyłącznie do sytuacji oraz do tego, co poczuła. Tak więc zamiast: „Jak mogłeś pójść z kolegami do pubu, nie informując mnie o której wrócisz? Jesteś podły!”, można powiedzieć:
Czuję smutek i żal, ponieważ nie powiedziałeś mi o tym, że będziesz wychodził z kolegami. Martwiłam się o ciebie. Nie wiedziałam czy nic ci się nie stało.
Prosty schemat, który możesz zacząć stosować to:
Ja czuję… (emocja, która się pojawia), kiedy ty…
Atakując drugą osobę nic nie wskórasz. No, może nic poza kolejną kłótnią. Lepiej jest porozmawiać o zaistniałej sytuacji, oraz o tym, jakie emocje odczuwałeś w danym momencie. Komunikat TY należy zastąpić komunikatem JA.
„Kiedy uczymy się, jak nawiązać intymny związek z drugą osobą, nie porzucając własnego ja, kiedy uczymy się, jak być uczynnym bez poświęcania się, kiedy uczymy się jak współpracować z innymi, nie rezygnując z własnych standardów i przekonań – ćwiczymy asertywność” – Nathaniel Branden
Każdy z nas poza prawem do istnienia posiada również inne prawa o których warto pamiętać.
Poznaj prawa asertywności:
- Prawo do wyrażania swojej opinii;
- Prawo do zmiany zdania;
- Prawo do postępowania zgodnie z własnymi wartościami;
- Prawo do własnych myśli, emocji, przekonań;
- Prawo do podejmowania własnych decyzji ;
- Prawo do niewiedzy i niezrozumienia;
- Prawo do popełniania błędów;
- Prawo do odnoszenia sukcesów;
- Prawo do prywatności;
- Prawo do bycia sobą;
- Prawo do dbania o swoje dobro;
- Prawo do rozwoju;
- Prawo do szacunku;
- Prawo do oznajmiania innym, czego chcemy, z uwzględnieniem faktu, że partner może powiedzieć „nie”.
Traktuj siebie tak, jakbyś chciał, by inni traktowali ciebie. Traktuj innych tak, jakbyś chciał być sam traktowany. Asertywność, to czwarta część z serii artykułów na temat budowania poczucia własnej wartości. Moje poprzednie wpisy o filarach poczucia wartości przeczytasz klikając w jeden z poniższych linków:
oraz kolejne:
Agnieszka Salwa
Źródła:
michalpasterski.pl/asertywnosc-definicja/
https://lifearchitect.pl/jak-byc-asertywnym-praktyczne-porady/
Nathaniel Branden „6 filarów poczucia własnej wartości”
Asertywność – Marzena Banasiewicz, Akademia Liderów
Zdjęcia: http://pixabay.com