Odpowiedzialność za siebie. Sprawdź, czy nie jesteś dorosłym dzieckiem!

Czy wziąłeś już pełną odpowiedzialność za swoje życie? A może nadal obwiniasz złą sytuację ekonomiczną w państwie za brak pracy, szefa za zbyt niskie zarobki, partnera za nieudany związek, rodziców za wszystkie swoje niepowodzenia? Jeśli wciąż tak jest… czas z tym skończyć! Weź pełną odpowiedzialność za swoje życie i stań się w pełni dorosłym człowiekiem, właśnie TERAZ! Jak to zrobić? 

Odpowiedzialność

Uzyskaj kontrolę nad swoim życiem. Skończ z reaktywnością. Czym jest reaktywność? Ludzie reaktywni widzą przyczyny wszystkiego, co czyni ich życie niekomfortowym, poza swoją osobą. Oni nigdy nie są niczemu winni. Nie przyznają się do swoich błędów. Wina zawsze leży po „drugiej stronie”. Gdyby tylko mama, szef, mój mąż nie był taki… na pewno moje życie by wyglądało inaczej. Postępując w sposób reaktywny oddają swoją moc, stają się jak listek na wietrze. Zależni od zaistniałych okoliczności, czekają na zmianę, która nastąpi na zewnątrz. Nie biorą życia we własne ręce, nie działają i nie tworzą świadomie swojej rzeczywistości.

Co zrobić, by dokonać zmiany? Jak odzyskać swoją wewnętrzną moc? W każdej trudnej sytuacji zastanów się nad tym: Co ja sam mogę zrobić, by w pracy, w domu, w związku, było lepiej? Nad czym mogę popracować? Jakie swoje zachowania mogę zmienić? Na jaki kurs mogę się wybrać? Jaka książka pozwoliłaby mi być bardziej efektywnym w obszarze życia, który na obecną chwilę nie jest według mnie na zadowalającym poziomie?

Na co masz wpływ w swoim życiu?

– Rozwój osobisty i duchowy;

– Jakość kontaktów międzyludzkich i komunikację;

– Na swoje emocje i reakcje;

– Kompetencje w wykonywanej pracy;

– Rzetelne wypełnianie obowiązków;

– Wybór wartości, którymi się kierujesz;

– Sposób w jaki wykorzystujesz swój czas;

– Wytrwałość w dążeniu do celu;

– To na jaką pracę, związek, życie się godzisz;

– Działania, które podejmujesz lub których nie podejmujesz oraz konsekwencje wynikające z podejmowanych działań.

odpowiedzialność

Czym jest dorosłość? Kiedy człowiek staje się dorosły?

Częstym kryterium wyróżniającym osoby dorosłe jest osiągnięty wiek. W większości krajów granicę stanowi ukończenie 18 lat. W Uzbekistanie osoba dorosła ma 14 lat. Najczęściej wymienianymi przez socjologów cechami, które świadczą o uzyskaniu dorosłości są: niezależność finansowa i odpowiedzialność. Osoby odpowiedzialne i niezależne finansowo czują, że mają wpływ na swoje życie. Przyszłość im niestraszna. Znają zasoby, którymi dysponują i aktywnie wykorzystują je w życiu zawodowym i osobistym.

Co jeszcze?

Temat dorosłości nie kończy się na niezależności ekonomicznej. Odpowiedzialność za siebie, to również funkcjonowanie w życiu w oparciu o fundamentalne zasady: „to ja tworzę moją rzeczywistość” oraz „inni mają prawo do własnego szczęścia”. Punktem zwrotnym w życiu każdego człowieka jest chwila, gdy zrozumie, że nikt nie musi spełniać jego życzeń. Moje oczekiwania w stosunku do innych osób nie muszą zostać przez nikogo zaspokojone. To ja mam znaleźć sposób na zaspokojenie swoich potrzeb.

A co jeśli książę się nie zjawi?

Czy znacie jakąś kobietę, która czeka na księcia z bajki? A może wśród twoich znajomych jest ktoś, kto z chęcią by wziął w ramiona bogatą kobietę? Ludzie pokładający wiarę w to, że ktoś się zjawi i odmieni ich los, wierzą, że zakochają się od pierwszego wejrzenia i będą żyli długo i szczęśliwie. Być może sam nadal w to wierzysz. Nie chcę cię rozczarować, być może książę się zjawi, ale zastanów się: A co jeśli nikt nie nadejdzie? Jak reszta twojego życia będzie wyglądać, jeżeli nie przyjdzie wybawca i nie odmieni twojego życia?

Nie bądź Kopciuszkiem. Weź życie w swoje ręce. Wyznacz sobie cel i zacznij do niego dążyć. Jeżeli to zrobisz gwarantuję ci, że jakość twojego życia wzrośnie. Nie czekaj, działaj. Zrozum, że jesteś odpowiedzialny za swoje życie poprzez dokonywanie wyborów. Poczuj swoją moc. Z każdym dniem będziesz coraz silniejszy, a poziom twojej odwagi będzie wzrastać. Twoje szczęście zależy od ciebie. Weź odpowiedzialność za swoje życie. Już czas!

Odpowiedzialność za siebie to 3 część z serii artykułów na temat poczucia własnej wartości. Poprzednie przeczytasz tutaj:

1. Świadomość 

2. Samoakceptacja

oraz kolejne:

4. Asertywność

5. Życie celowe

6. Prawość czy hipokryzja? 

Agnieszka Salwa

 

Źródła:

Nathaniel Branden – „6 filarów poczucia własnej wartości”

https://pl.wikipedia.org/wiki/Doros%C5%82o%C5%9B%C4%87

Stephen R. Covey „7 Nawyków Skutecznego Działania”

Zdjęcia: pixabay.com

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram