Czy zastanawiałeś się nad tym, jak otoczenie w którym przebywamy wpływa na naszą egzystencję? Które rzeczy wspierają nas i prowadzą do życia o jakim marzymy, natomiast które działają destrukcyjnie? Dan-sha-ri to japońska technika doboru i selekcji przedmiotów znajdujących się w życiowej przestrzeni. Kiedy pozbywamy się rupieci, w magiczny sposób nasze życie ulega transformacji.
Współczesny świat wskazuje nam jednoznacznie odpowiedź na pytanie: „mieć czy być?”. System bazuje na wzbudzaniu potrzeb poprzez reklamy. Zyski przedsiębiorstw są generowane przez produkcję i sprzedaż. Ludzie pracują i kupują lub otrzymują rzeczy, a następnie składują je w swoich domach.
„Kolejna strona: mieć czy być?
Czy Erich Fromm wiedział jak żyć?
W rzeczywistości ciągłej sprzedaży,
Gdzie „być” przestaje cokolwiek znaczyć”.
– Myslovitz
Kręcąc się w kołowrotku systemu, warto powiedzieć: „STOP!” i przyjrzeć się temu, jak wygląda nasze życie. Czy jest dokładnie takie, jakiego chcielibyśmy doświadczać, czy potrafimy zmienić to, co nam nie odpowiada, puścić ograniczające przekonania? A teraz popatrz analogicznie na swoje otoczenie i zastanów się, jaka jest twoja relacja z przedmiotami, które cię otaczają? Czy potrafisz rozstać się z rzeczami, które są zbędne lub przestarzałe, czy jednak, gdy na nie patrzysz powtarzasz jak mantrę: „szkoda wyrzucić”, „może jeszcze się przyda” albo „to prezent, przecież nie wyrzucę”?
3 najczęstsze przyczyny utrzymywania bałaganu to:
- Ucieczka od rzeczywistości – charakteryzuje osoby pochłonięte różnymi zajęciami, tylko nie sprzątaniem. Przebywanie w nieporządku jest męczące, więc tacy ludzie szukają pretekstów ku temu, by jak najmniej czasu spędzać w swoim domu. Z dnia na dzień przybywa rzeczy do sprzątnięcia – to błędne koło.
- Silne przywiązanie do przeszłości – główną cechą tych osób jest trzymanie rzeczy z dzieciństwa należących do syna, córki, czy innych bliskich, wszelkich pamiątek oraz rzeczy związanych z ich wspomnieniami. Kiedy nie potrafimy zostawić przeszłości za sobą, również nie możemy rozstać się ze wszystkim, co zalega w naszym domu. Przywiązanie emocjonalne nie pozwala na to, by rozstać się z daną rzeczą.
- Lęk przed przyszłością – osoby, które obawiają się, że w przyszłości mogą cierpieć na niedostatek, zbierają wszystko, co kiedykolwiek mogłoby im się przydać. Takie zachowania mogą prowadzić do katastrofalnych skutków. Znam starszego pana, który w swoim mieszkaniu ma wszędzie poupychane rzeczy. Jest tam wyłącznie jedna ścieżka, którą można przejść i dwa miejsca na których można usiąść. Nic nie można wyrzucić… Wszystko może się przydać.
Zagracony dom, to zagracony umysł
Hideko Yamashita, ekspertka od nieładu określa ideę Dan-sha-ri w trzech etapach.
Dan (odrzucanie) – powiedz „nie” nowym bezużytecznym przedmiotom w twoim domu;
Sha (wyrzucanie) – pozbądź się wszystkich starych rzeczy, które zagracają twoją przestrzeń;
Ri (uwolnienie) – poprzez łączenie i stosowanie Dan oraz Sha, z czasem następuje uwolnienie od wszystkiego co zbędne, zarówno w twoim otoczeniu, jak i w umyśle.
Uwolnienie jest możliwe, gdy puścimy wszystko, to co nam nie służy, co nas nie wspiera, co zalega. Dan-sha-ri to nauka puszczania wszystkiego, czego czas dobiegł końca na rzecz wolności. Nie chodzi tu o minimalizm, możesz mieć dokładnie tyle rzeczy ile chcesz i ile potrzebujesz. Najważniejsza jest twoja relacja z tym, co cię otacza. Kiedy porządkujesz dom, weź do rąk daną rzecz, przytul ją do serca i zapytaj: „Czy ten przedmiot nadal do mnie pasuje?”.
Akademia Ducha i Wiedźma Anja Anna zapraszają na webinar [szkolenie on-line]: Bezpieczny DOM – Rytuał Oczyszczenia i Otwarcie Serca. Dom – Serce – Życie, klucze i wskazówki do nowego życia
Pożegnaj chaos
Kiedy w naszym domu jest bałagan, zwykle nie cieszymy się na wieść o niezapowiedzianych gościach. Podświadomie przeczuwamy, że nieład w mieszkaniu jest niepożądanym stanem. Życie w bałaganie prowadzi do tego, że nasza podświadomość zaczyna formułować opinię typu: „dobrze się czuje w chaosie”, „żyję w chaosie”, „nie zasługuję na nic lepszego”, „wstydzę się siebie”.
„Wasz dom musi być przestrzenią, w której przyjmujecie siebie tak, jak podejmowalibyście swojego gościa. Jeżeli w eleganckiej restauracji ktoś z was dostanie wyszczerbiony talerz, to nie czuje się z tym za dobrze, prawda? A jednak to właśnie w taki sposób traktujecie siebie we własnych domach”. – Hideko Yamashita
Pozwól sobie na to, co najlepsze
Kiedy mówisz: „Ta bluzka jest tylko na specjalne okazje, a te filiżanki wyłącznie na święta”, nie dajesz sobie przyzwolenia na to, byś mógł używać swoich rzeczy wtedy, kiedy masz na to ochotę. A gdybyś przestał odmawiać sobie tego, co sprawia ci przyjemność? Gdybyś codziennie pił z wyjątkowej filiżanki, nosił swoje najpiękniejsze stroje, by celebrować każdy dzień, gdybyś zawsze czuł się i wyglądał wyjątkowo? Kiedy pozwalasz sobie na luksus, świat dopasowuje się do tego, co sobą reprezentujesz. Traktuje ciebie tak, jak ty sam traktujesz siebie.
„Używajcie takich przedmiotów, które są lepsze niż wasze wyobrażenie o sobie” – Hideko Yamashita
Pamiętaj, że przedmioty, których potencjał został przez ciebie wykorzystany możesz sprzedać lub oddać osobom będącym w potrzebie, jeśli uważasz że nikomu nie przydadzą się twoje rzeczy – oddaj je do recyklingu.
Może cię również zainteresować artykuł: Feng Shui – 12 zasad, które możesz wprowadzić już dziś!
Agnieszka Salwa
Źródło: „DAN-SHA-Ri – Jak posprzątać, by oczyścić swoje serce i umysł” – Hideko Yamashita