Jak działa mózg? Procesy psychologiczne lewej i prawej półkuli mózgu!

Mózg często utożsamiany jest (w szczególności przez osoby o konwencjonalnym, newtonowskim paradygmacie postrzegania rzeczywistości) z umysłem. Jednak mózg nie jest umysłem. Mózg jest jedynie (i aż) transformatorem energii umysłu pozwalającym na zmianę „napięcia”, z i do umysłu, tak by komunikacja pomiędzy światem duchowym a fizycznym była możliwa. Czy wiesz, jak działa mózg? 

Nasz mózg dzieli się na dwie półkule: lewą i prawą. Każda z nich działa w inny sposób.

Półkula lewa

  • Jest bardziej aktywna gdy człowiek się wypowiada, liczy w pamięci, pisze, myśli logicznie albo uważnie słucha.
  • Zatem lewa półkula zajmuje się liczbami, zdaniami, racjonalizacją, logiką, werbalizacją i szczegółem.
  • Jest więc transformatorem umysłu świadomego.

Półkula prawa

  • Wykorzystywana jest przy czynnościach, które wymagają wyobraźni i wizualizacji.
  • Odpowiada za twórczość, formy, kolory i rytm, metafory, analogie, emocje.
  • Jest transformatorem umysłu podświadomego.

Zaś transformatorem nadświadomości jest trzecie oko i serce (intuicja, miłość, pokój, radość).

Więcej o zasadach działania świadomości, podświadomości i nadświadomości przeczytasz tutaj: Troista struktura umysłu.

Przykład działania prawej i lewej półkuli

Gdy słyszysz piosenkę, prawą półkulę interesują: rytm, rymy, melodia, a lewą: sens zdań, składnia, znaczenie przekazu (no chyba, że jest to przebój muzyki pop – wtedy lewa ma wolne).

Każda półkula stanowi oddzielny system i w dużym stopniu może funkcjonować niezależnie od drugiej. Każdy z nich specjalizuje się w odmiennych jakościowo funkcjach:

  • Jeżeli chodzi o myślenie i zapamiętywanie: lewa półkula robi to za pomocą słów, natomiast prawa poprzez wyobraźnię i wizualizację.
  • Lewa półkula preferuje mówienie, pisanie, zaplanowaną pracę, zaś prawa rysowanie, manipulowanie przedmiotami, niezaplanowane, spontaniczne działania.
  • Lewa półkula lepiej reaguje na słuch i wzrok, natomiast prawa na ruch i działanie.
  • Lewa spostrzega odmienności, zaś prawa podobieństwa.
  • Z napotkanymi problemami lewa radzi sobie używając logiki, rozbijając problem na czynniki pierwsze, natomiast prawa intuicyjnie widzi rozwiązania.
  • Lewa półkula preferuje ustny sposób wyjaśniania problemów, zaś prawa symboliczny, czyli poprzez demonstrację czy też ilustrację.

Lewa i prawa półkula tworzą jeden tranformator, i obie uczestniczą we wszelkich funkcjach psychicznych.

  • Lewa półkula opracowuje materiał werbalny, prawa – materiał trudny do werbalizacji. Prawa półkula nie jest w stanie werbalizować tego, co wie – informacje w niej zawarte mają postać wyobrażeń i symboli
  • Lewa półkula rozpoznaje wyobrażenia prawej półkuli i zamienia je na słowa.
  • To z prawej półkuli pochodzą nowe pomysły i twórcze interpretacje, ale bez lewej półkuli te treści nie mogłyby zostać odkodowane, zrozumiane i wypowiedziane.

jak działa mózg

Mózg a ciało

Półkule z ludzkim ciałem działają krzyżowo. To znaczy, że lewa część ciała odpowiada prawej półkuli mózgu, a prawa część ciała odpowiada lewej półkuli.

  • U praworęcznych zazwyczaj dominuje lewa półkula, a u leworęcznych – prawa.
  • Podobnie sprawa wygląda z dominującą nogą czy wrażliwością ciała.

Każdy człowiek funkcjonuje używając obu półkul jednak ze skłonnością na przeważającą aktywnością jednej z nich.

Mózg kobiety a mózg mężczyzny

Preferowane działanie jednej z półkul może też mieć związek z płcią człowieka. Kobiety zazwyczaj mają bardziej rozwiniętą prawą półkulę, co sprawia, że z natury są bardziej emocjonalne, kreatywne i myślą abstrakcyjnie, w przeciwieństwie do lewopółkulowych mężczyzn, tak mocno skupionych na konkretnych rozwiązaniach (wskazówka dla kochanków – jeśli chcecie sprawić swojemu partnerowi więcej przyjemności fizycznej, masujcie, całujcie i pieśćcie przeciwną część ciała, w stosunku do dominującej półkuli, czyli najczęściej w przypadku kobiet – lewej strony, a mężczyzn – prawej).

Jak to można wykorzystać

Są czynności które wymagają od nas, abyśmy angażowali prawą półkulę, są takie przy których wskazane są funkcje półkuli lewej. Inne natomiast czynności stwarzają warunki, by obie półkule były aktywne.

  • Malowanie, wymyślanie reklam, praca nad artystycznym projektem, zadania bez wyznaczonych terminów, śpiew, taniec itp. – zajęcia które w dużej mierze angażują prawą półkule.
  • Rachunkowość, planowanie, terminy, rozwiązywanie logicznych zadań itp. – czynności angażujące półkule lewą.
  • Wymyślanie i jednoczesna realizacja, praca przedszkolanki, metafizyka, praca psychoterapeuty itp. – zajęcia w których trzeba wykazać się aktywnością obu półkul.

Możesz zdawać już sobie sprawę z tego, że najlepiej byłoby angażować się w czynności które pasują do półkuli, która u nas przeważa. I tak jest. Wybierając takie czynności będziemy odnosić dużo większe sukcesy, będziemy obdarzeni większą radością, płynnością i łatwością działania. Po prostu będziemy robić coś, co do nas pasuje!

Angażując się w zadania wymagających aktywności półkuli która u nas jest słabo rozwinięta narażamy się na to, że może nam sprawiać trudności w zrozumieniu jej bądź wykonaniu, co może przynieść frustracje, zdenerwowanie i niechęć, oraz brak zadowalających rezultatów.

mózg

Dominująca część mózgu

Czy wiesz jaka część mózgu u ciebie dominuje? Jeśli nie, to możesz to sprawdzić na wiele sposobów – obserwując się na co dzień, na to jakich słów używasz, jakie czynności wykonujesz, którą ręką myjesz zęby, w jaki sposób podchodzisz to powierzonych zdań itp.

Są też testy dzięki którym można sprawdzić którą półkulą się posługujemy. Zachęcam do sprawdzenia.

Synchronizacja półkul

Pomimo tego, że każdy człowiek ma jedną przeważającą półkulę, to nie znaczy, że tak ma być już zawsze. Optymalnie dla naszego życia byłoby, gdybyśmy potrafili w równym stopniu korzystać z zasobów lewej, jak i prawej półkuli. Wtedy wszystko z czym się spotykamy byłoby dla nas prostsze.

Możesz synchronizować swój mózg na wiele sposobów:

Zrobisz to poprzez zmianę typowych dotąd dla swojej półkuli zachowań. Jeśli myłeś zęby prawą ręką – rób to lewą. Zakładałeś kurtkę zaczynając od lewej ręki – zakładaj, zaczynając od prawej. Jesteś matematykiem – zacznij też rysować. Jesteś artystą – zacznij opracowywać domowy budżet. Wstawałeś lewą nogą – wstawaj prawą. I tak dalej. Wszystkie te czynności aktywizują drugą półkule i w ten sposób powoli się rozwijają.  Doskonałym sposobem na pobudzanie obu półkul mózgowych i ich synchronizację jest też żonglerka, którą tak naprawdę łatwo jest się nauczyć. Innym sposobem jest słuchanie muzyki z dudnieniami różnicowymi lub alfabet games –czytanie liter alfabetu przy jednoczesnym wykonywaniu odpowiednich ruchów ciałem.

Korzyści zsynchronizowanych półkul:

  • Nauka staje się dużo łatwiejsza, przyjemna, efektywna i trwała.
  • Poprawia pamięć i koncentracja
  • Wzrasta iloraz inteligencji.
  • Wzrastają twórcze zdolności rozwiązywania problemów.
  • Wzrasta skuteczność naszej pracy (mniejszym wysiłkiem robimy więcej) – niezbędna dla szefów, kierowników i dyrektorów.
  • Wzrośnie samoocena i pewność siebie w każdej sytuacji.
  • Nauka języków obcych będzie czystą przyjemnością
  • Poprawi się stan zdrowia.
  • Wzrasta odporność na stres
  • Zwiększają się zdolności komunikacyjne, interpersonalne i emocjonalne
  • I wiele innych 🙂

Nasze Ciało funkcjonuje na innej częstotliwości niż Umysł, a Umysł – na innej niż Duch. Jeśli chcesz nauczyć się optymalizacji ciała, umysłu i ducha, to zapraszam na warsztaty on-line: Zrozumienie Organizmu – Jak sprawić aby Ciało, Umysł i Duch transformowały w jak najlepszą formę

Bartłomiej Raczkowski

Zdjęcia: pixabay.com

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram