Hermetyczna matryca VIII. Prawo rodzaju

prawo rodzaju

Prawo rodzaju opisywane w tym cyklu jako ostatnie odnosi się do natury wszystkich aspektów rzeczywistości oraz głosi, że w każdym z nich manifestuje się rodzaj, wszytko posiada pierwiastek męski i żeński. Nie istnieje żadna płaszczyzna i etap życia, w którym to prawo nie byłoby obecne i aktywne. Bez prawa rodzaju nie byłoby możliwe tworzenie na żadnej płaszczyźnie, czy to fizycznej, mentalnej czy duchowej. Działa zawsze w kierunku generowania, stwarzania, odtwarzania i regenerowania. Zawiera w sobie rozwiązanie wielu tajemnic życia.

„Rodzaj jest we wszystkim; wszystko ma swoje męskie i żeńskie pierwiastki; rodzaj manifestuje się na wszystkich płaszczyznach” – Kybalion.

Rodzaj, w znaczeniu hermetycznym, nie jest tożsamy z terminem płeć, wywodzi się z łacińskiego określenia „rodzić, prokreować, tworzyć, stwarzać, produkować”. Płeć jest jedynie objawem przejawienia się prawa rodzaju na płaszczyźnie fizycznej w postaci podziału przedstawicieli niektórych gatunków istot. W istocie każda osoba i właściwie wszystko zawiera w sobie oba elementy. Mężczyźni posiadają pierwiastek żeński, a kobiety męski.

Jego znaczenie w funkcjonowaniu materii można zaobserwować np. w budowie atomu. Elektrony posiadające ujemny ładunek elektryczny krążą wokół dodatnio spolaryzowanego jądra. Cząstki „pozytywne” oddziałują na „negatywne”, organizują swoją wzajemną przestrzenną konfigurację, wyznaczają trajektorie, spin i orbitę elektronów. Nauki hermetyczne identyfikują męski pierwiastek rodzaju z „pozytywnym” ładunkiem elektrycznym, a żeński z „negatywnym”. Żeńskie cząsteczki gwałtownie wibrują pod wpływem męskiej energii i bardzo szybko krążą dookoła niej. Tym samym dając początek, narodziny nowego atomu. Jest on tak naprawdę stworzony ze związku męskich protonów i żeńskich elektronów. W momencie swojego zjednoczenia tworzą nową jakość – atom, który ma określone właściwości, lecz nie wykazuje już cech wolnej elektryczności.

Prawo rodzaju manifestuje się również na płaszczyźnie mentalnej. W wielkim skrócie można powiedzieć, że pierwiastek męski utożsamiany jest z jego świadomą aktywnością, dokonującą obiektywnej oceny bodźców, które przerabia. Natomiast żeński odpowiada pasywnemu funkcjonowaniu podświadomości oraz za subiektywizację wszystkich zjawisk, których doświadcza. Zanurkujemy głębiej w to zjawisko. Każdy człowiek posiada „jestem” w swojej jaźni. To „jestem” można w swojej świadomości podzielić na dwie części. Istnieje tam „ja”, jak i „mnie”.

pixabay.com

„Mnie” jest częścią mentalu, w której myśli, idee, emocje, uczucia i inne stany mentalne mogą być tworzone. Jest pewnego rodzaju „mentalnym łonem” – jak opisywali to starożytni – zdolnym do tworzenia mentalnego potomstwa. „Mnie” posiada ogromne pokłady uśpionej mocy i twórczej energii zdolnej generować mentalny plon wszelkiego rodzaju i odmian. Jednak, aby być świadomym i aktywnie działać, tworzyć musi na nią podziałać pewna forma energii. Za to odpowiada „ja”, posiada ono wolę, którą sprawia, że „mnie” działa według ustalonego toru tworzenia. Jest również w stanie stać obok jako obserwator całego procesu, badać go i wyciągać wnioski. W naszym mentalu „ja” reprezentuje pierwiastek męski, „mnie” pierwiastek żeński. Pierwiastek żeński nastawiony jest na odbiór impresji oraz bodźców formujących i organizujących. Tworzy nowe idee, koncepcje, odpowiedzialny jest za pracę wyobraźni. Pierwiastek męski natomiast zajmuje się działaniem woli oraz wyrażaniem i wytwarzaniem bodźców.

Prawo rodzaju jest niestety wykorzystywane w zjawiskach mentalnego wpływu oraz sugestii. Bez aktywności męskiego pierwiastka, pierwiastek żeński spoczywa, tworząc mentalne obrazy będące rezultatem impresji otrzymanych z zewnątrz. Energia wibracyjna „ja” manipulatora kierowana jest ku „mnie” drugiej osoby, która przyjmuje to ziarno obcej myśli i rozwija je w sobie. W ten sposób można zagnieździć pewne idee, koncepcje w innych umysłach, które z czasem uznają je za swoje własne. Między innymi dlatego ważny jest balans pomiędzy tymi dwoma pierwiastkami w umyśle, ich koordynacja i harmonijne działanie we wzajemnym połączeniu.

Działanie prawa rodzaju możemy odnaleźć w przejawionym funkcjonowaniu WSZYSTKIEGO, w tworzeniu i funkcjonowaniu wszechświata. Pierwiastkiem żeńskim możemy określić całą przestrzeń, w której rozgrywa się istnienie jak i wypełniającą ją substancję pierwotną, z której złożone są wszystkie obiekty występującej na każdej płaszczyźnie fizycznej, mentalnej i duchowej. Pierwiastkiem męskim będzie natomiast zasada organizująca stworzenie, czyli PRAWA będące objawioną świadomością WSZYSTKIEGO.

Pozostałe części serii znajdziesz TUTAJ.

Z.G.

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram