Jemioła tradycyjnie kojarzy się z okresem świąt Bożego Narodzenia, jako ozdoba, która wieszana jest pod sufitem. Jak głoszą tradycje, trzeba się pod nią pocałować. A odkładając na bok otaczający ją mit, jest to roślina częściowo pasożytnicza, która rośnie na pniach niektórych gatunków drzew i posiada sporo leczniczych właściwości.
Jemioła, jak się okazuje, jest niezwykle ciekawą rośliną. Można ją zobaczyć najczęściej zimą, kiedy to drzewa zrzucą swoje liście. Rosnąc przybiera postać kulki. Swoje korzenie wczepia w żywiciela, gdzie wysysa z niego wodę i niezbędne minerały. Jemioła jest rośliną zieloną, co zapewnia jej fotosyntezę, jednak ze względu na swój styl bytowania okrzyknięta została półpasożytem. Na całym świecie możemy znaleźć blisko trzydzieści odmian jemioły. Jednak, to jemioła europejska jest odmianą, którą czcili pradawni Druidzi i to właśnie ją wykorzystuje się w medycynie.
Może cię również zainteresować artykuł: Przesądy Bożonarodzeniowe – Jakiś w Wigilię, takiś cały rok?
Symbolika i znaczenie jemioły
Wielu z nas ma jemiołę w swoim domu w okresie świąt Bożego Narodzenia. Wielu akceptuje również tradycję związaną z całowaniem się pod zieloną rośliną. Całowanie pod jemiołą stało się powszechną i szeroko stosowaną tradycją w świecie zachodnim. Zabobon głosi, że gdy kobieta odmawia pocałunku, jej życie miłosne nie rozkwitnie w nadchodzącym nowym roku. W XIX wieku, z każdym skradzionym pocałunkiem mężczyzna miał obowiązek zerwać jedną jagodę z wiszącego krzaka. Kiedy owoców zabrakło, całowanie ustawało.
W średniowieczu jemioła stała się silnym promotorem płodności i była afrodyzjakiem. Kobiety, które pragnęły potomka, nosiły kawałek jemioły schowany w małym pudełeczku lub owijały ją wokół nadgarstków. Z powodu tego, że pasożytnicza roślina bytuje na górnych koronach drzew, uznano ją za roślinę świętą, która woli być bliżej bogów i nieba. Dodatkowo, jej wiecznie zielone ubarwienie, nawet podczas zimy, sprawiło, że stała się symbolem nowego życia i nieśmiertelności.
Druidzi uważali jemiołę za roślinę świętą, taką której należy oddawać cześć. Kojarzyli ją z ochroną, zdrowiem, miłością i lekarstwem na wszystkie schorzenia. Wierzono, że jemioła podawana w napoju zapewnia płodność każdemu niepłodnemu zwierzęciu i jest antidotum na wszelkie trucizny.
Natomiast w starożytnym Rzymie odbywało się niezwykłe święto na cześć boga Saturna. Jemioła była wówczas powszechnie zawieszana w domach. Praktykowano pod nią wtedy rytuały płodności i całowano się namiętnie.
Zapraszamy do naszego sklepu, w którym znajdziecie wiele artefaktów wspierających rozwój i dobrą energię, jak: biżuterię i talizmany wysokowibracyjną, minerały, kadzidła, świece, olejki, orgonity i wiele więcej…
Zastosowanie jemioły w lecznictwie
Preparaty na bazie jemioły wykorzystywane były już wieki temu. Dawniej stosowanie ziela koncentrowało się głównie na problemach z układem nerwowym. Jagody i liście, a nawet łodygi wykorzystywane są do sporządzania ekstraktów, które zwykle podaje się podskórnie lub doustnie. Właściwości i zastosowanie jemioły jako pierwszy przebadał i opisał Teofrast, były uczeń Arystotelesa. Ilości składników jakimi wypełniona jest jemioła zależne są od drzewa jakim się żywi. Ziele to może poszczycić się peptydami, lektynami, aminokwasami oraz awonoidami.
Roślina ta działa moczopędnie i uspokajająco oraz obniża ciśnienie krwi. Ponadto w zielu znajdują się wiskotoksyny i lektyny – są to składniki, które wykazują działanie niszczące komórki nowotworowe oraz pobudzające układ odpornościowy. Jemioła może również wzmocnić układ trawienny i przyspieszyć metabolizm. Ponadto jest doskonałym lekarstwem na ból głowy i wspomaga leczenie nadciśnienia. Stosowanie jemioły pomaga również rozwiązać typowe problemy menopauzy, może też rozwiązać kłopoty wielu kobiet związane ze zbyt obfitymi miesiączkami.
Mimo że jemioła przedstawiana jest w pozytywnym świetle i opisana została już w starożytności, zioło to powinno być stosowane tylko przez doświadczonych praktyków. Nie powinniśmy na własną rękę tworzyć wywarów lub jeść jagód. Liście bądź owoce stosowane doustnie mogą powodować szkodliwe, bolesne skutki. Preparaty oparte na bazie jemioły z powodzeniem znajdziemy w sklepach zielarskich i aptekach. Substancji z jemioły nie powinniśmy również stosować w połączeniu z lekami na astmę. Kobiety w ciąży, jak i matki karmiące, nie mogą samodzielnie stosować jemioły, chyba że pod nadzorem doświadczonego lekarza.
Symbol świąt Bożego Narodzenia, piękna dekoracja i niezwykły lek stosowany już od starożytności. Symbol płodności i odrodzenia. Ta niezwykła mała roślina, nie tylko nadaje świętom niepowtarzalnego klimatu, jest ona również niezwykłym lekarstwem o wielu wspaniałych znaczeniach.
Może cię również zainteresować artykuł: Jak spędzić okres świąt Bożego Narodzenia w bliskości ze sobą
Aniela Frank
Źródła:
nccih.nih.gov/health/mistletoe
rxlist.com/european_mistletoe/supplements.htm
drugs.com/npc/mistletoe.html
theherbalacademy.com/the-medicinal-mistletoe/
en.heilkraeuter.net/herbs/mistletoe.htm
poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/jemiola-wlasciwosci-lecznicze-i-dzialanie-jemioly-pospolitej-aa-T7eX-fqZb-12Db.html
goodlucksymbols.com/mistletoe/