Przesądy Bożonarodzeniowe – Jakiś w Wigilię, takiś cały rok?

przesądy

Dawniej przesądy odgrywały ogromną rolę podczas celebrowania Bożego Narodzenia. Niegdyś brakowało wiedzy i zrozumienia, dlatego świąteczne zabobony stały się idealnym sposobem na ochronę domostwa i rodziny. Dzięki nim upewniano się, że złe duchy nie wpłyną na szczęście w nadchodzącym roku i że bliskich nie opuści dobrobyt.

Święta Bożego Narodzenia nierzadko koncentrują się na wielu różnych tradycjach i zabobonach. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to święto, które przesiąknięte jest wiarą ludową i przesądem. Takie świąteczne przesądy istnieją od wieków i przewijają się przez wiele domów, aż do dziś. Prawie każda tradycja, którą od dziecka obserwujemy, zakorzeniona jest w naszej rodzinie od wielu pokoleń.

Jakich to więc sytuacji powinniśmy się wystrzegać i co musimy zrobić według naszych dziadków, aby nie opuściło nas szczęście? Co przyniesie nam dobrobyt, a dzięki czemu uchronimy rodzinę?

Może cię również zainteresować artykuł: Hiszpania, Portugalia, Włochy, Rosja, Meksyk i nie tylko… Jak wygląda tradycja Świąt Bożego Narodzenia w różnych zakątkach świata?

Źródło: pixabay.com

  • Świąteczne wieńce, najlepiej z kawałkiem ostrokrzewu zawieszone na drzwiach ochronią domostwo przed złymi czarownicami.
  • Zdmuchiwanie świeczek ustami w Boże Narodzenie przynosi pecha. Tego dnia świeczki najlepiej gasić palcami.
  • Nie należy kroić świątecznego ciasta przed rozpoczęciem Wigilii, ponieważ możemy sprowadzić nieszczęście.
  • Aby zapobiec kłótni w Boże Narodzenie, członkowie rodziny muszą umieścić swoje buty, w których najczęściej się poruszają, obok siebie w rzędzie.
  • Ostrokrzew wprowadzony do domostwa zapowie kto będzie “nosił spodnie” w danym domu. Kłujący krzew zapowiada panowanie mężczyzny, natomiast gładki ostrokrzew gwarantuje panowanie kobiecie przez cały rok. Ponadto jest to roślina, która znana jest na całym świecie ze swoich ochronnych mocy.
  • Noszenie nowych butów w Boże Narodzenie może przynieść klęskę w nadchodzący rok.
  • Aby cieszyć się dobrym zdrowiem, należy zjeść jedno jabłko w Wigilię.
  • Kromka chleba pozostawiona na stole po kolacji Wigilijnej, zapewnia brak chleba w nadchodzącym roku.
  • Jemioła w domu, podobnie jak ostrokrzew, chroni całą rodzinę przed urokami. Niektóre podania mówią, że jemioły nie wolno wnosić do domu przed Sylwestrem. Inne natomiast podają, że jemiołę należy przynieść w poranek Bożonarodzeniowy. Kawałek wysuszonej rośliny powinien pozostać w domostwie przez cały rok, aż nadejdzie kolejny okres świąt i zastąpi ją świeża jemioła lub powinna zostać spalona przez niezamężną kobietę.
  • Nie należy dawać butów jako prezentu pod choinkę, gdyż dajemy obdarowanemu środki do odejścia i zerwania kontaktu.
  • Powodzenie przez cały rok możemy zyskać dzięki pocałowaniu z rana w policzek najstarszej osoby w całym domostwie.
  • W Wigilię nie wolno się kłócić, płakać ani sprzeczać, ponieważ niezgoda może gościć w naszym domu do następnego święta.
  • Igła, która została w domu po wyniesieniu choinki zapowiada spotkanie z goblinem. Według niektórych podań, znalezienie samotnej igły na podłodze zapowiada śmierć członka rodziny.
  • Ten kto unika całowania pod jemiołą, będzie miał pecha w miłości przez następne 365 dni. Tradycyjnie to mężczyzna może skraść całusa kobiecie stojącej pod gałęzią, w tym czasie powinien również zrywać owoce jemioły. Gdy owoce znikną, całowanie może ustać.


  • Liczba potraw umieszczona na stole musi być nieparzysta, zapewni to urodzaj rodzinie w nadchodzącym roku. Dodatkowo, powinno się spróbować każdego dania, a w trakcie kolacji nie odchodzić od stołu.
  • Aby zapewnić sobie zdrowie, należy z samego rana wykąpać się w zimnej wodzie i natrzeć zęby czosnkiem. Dzięki takiemu zabiegowi kości i zęby nie zabolą ani razu przez kolejne 365 dni.
  • Zjedzenie na śniadanie kromki chleba moczonej w miodzie i wódce ma zapewnić dostatek jedzenia i napojów.
  • Nieszczęściem jest pozwolić, aby w sezonie świątecznym w kominku lub domowym palenisku zgasł ogień. Ogień powinien płonąć przez dwanaście dni Bożego Narodzenia.
  • Cokolwiek wymarzymy sobie w okresie jednej z dwunastu nocy między Bożym Narodzeniem, a świętem Trzech Króli, spełni się w ciągu nadchodzącego roku.
  • Szczególnie dobry los przyniesie gospodarstwu domowemu pierwszy gość, którym będzie mężczyzna. Jeśli jako pierwsza drzwi przekroczy kobieta, zapowiada to domostwu katastrofę i pech.

Niezależnie od religijnych znaczeń i tradycji, Boże Narodzenie to czas, w którym każdy z nas odpoczywa i zastanawia się nad przyszłością. Zima to szczególna pora roku, w której noce są długie i ciemne. Ta odrębność zrodziła przekonanie, że świat staje się w tym czasie bardziej mistyczny i tajemniczy.

Istnieje jeszcze wiele, nawet mnóstwo przeróżnych przesądów związanych z okresem świąt Bożego Narodzenia. Niektóre zabobony Wigilijne mogą wydawać się co najmniej dziwne lub niestosowne, jednak były one przekazywane z pokolenia na pokolenie od wielu wieków.

Może ty znasz jakiś ciekawy przesąd, który w twojej rodzinie przestrzegany jest w każde święta?

Może cię również zainteresować artykuł: Maria, matka Jezusa – historia prosto z protoewangelii Jakuba

Aniela Frank


Źródła:
snopes.com/fact-check/christmas-superstitions/
folklorethursday.com/folklife/2349/
scribol.com/anthropology-and-history/cultures/10-christmas-superstitions-and-traditions/
superstitionsonline.com/christmas-superstitions/
holidaysmart.com/articles/christmas-superstitions-around-world
auntyflo.com/Superstition-dictionary/christmas-supersitions
paranormalscholar.com/christmas-superstitions-how-supernatural-belief-shapes-our-festive-traditions/
philstar.com/entertainment/2010/12/25/642133/christmas-superstitions

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram