W jakim języku komunikujesz się w związku? Języki miłości – warto je znać!

miłości

Związek. Czy istnieje przepis na to, aby się dogadać i sprawiać sobie nawzajem satysfakcję,  bez nieporozumień, bez niedogadania i bez pretensji? Czy związki idealne istnieją? Jeśli tak, to na czym się opierają? 

Jeśli zamkniemy w jednym pomieszczeniu dwie osoby, które rozmawiają w skrajnie różnych językach, szybko zauważymy, że nie ma szans na porozumienie, chyba, że dwie strony zaczną otwierać się na siebie. Zwykle oznacza to włączenie języka migowego oraz metodę prób i błędów.

Podobnie wyglądają relacje miłosne – często wiążą się ze sobą dwie osoby, które mówią w dwóch zupełnie różnych „językach miłości”, po czym obie strony są zdziwione, że ich związek nie jest takim, o jakim marzyli. W relacjach międzyludzkich zapominamy o tak niezwykle istotnym porozumieniu, które zaczyna się od USTALENIA JĘZYKA MIŁOŚCI, w jakim się porozumiewamy.

Istnieje pięć języków miłości. Zazwyczaj okazujemy miłość drugiej osobie w języku, w którym sami kochamy. To błędne założenie, które może prowadzić do nieporozumień. Powinniśmy okazywać uczucia drugiej osobie w takim języku, w którym mówi właśnie ona – tylko wtedy jej apetyt na uczucie zostanie zaspokojony.

To nie jest tak, że posługujemy się w 100% jednym z pięciu języków – zazwyczaj jest to mieszanka w różnych proporcjach. Jeśli określimy swój język miłości oraz język miłości partnera, łatwiej będzie nam zaspokajać potrzebę miłości i kochania drugiej osoby. Kiedy okazujemy partnerowi miłość „językiem”, który on akceptuje i którym się posługuje na co dzień, wtedy dajemy mu poczucie bycia kochanym i akceptowanym. Znikają bariery i nieporozumienia oraz pojawia się poczucie jedności.

Źródło: unsplash.com

Język numer jeden: Wyrażenia afirmatywne

Osoba, która posługuje się tym językiem, potrzebuje słyszeć od partnera, że jest kochana, akceptowana, szanowana i wspaniała na każdej płaszczyźnie. Jej poczucie bycia kochaną jest zaspokajane, kiedy partner wyznaje jej miłość słowami. Słowa posiadają największą wartość w tym języku. Wszystko, co zostaje wypowiedziane, staje się faktem. Negatywne lub obraźliwe komentarze zostają głęboko zakorzenione i nigdy nie są wybaczane.

Język numer dwa: Drobne przysługi

Są jednak takie osoby, dla których słowa to tylko słowa, a jedynie czyny są wyrazem prawdziwej miłości. Ta grupa osób mówi językiem drobnych przysług, a więc wykonując zadanie, odciążając drugą osobę, pomagając jej, wyznają najpiękniej swoje uczucia. Najpiękniejsze “kocham”? Zrobienie kolacji, posprzątanie, masaż. Ludzie, którzy mówią w tym języku, alergicznie reagują na niedotrzymywanie słowa i ‘obiecanki-cacanki’. Kiedy mają do czynienia z kimś leniwym i niechętnym do wyręczania, odbierają to jako brak szacunku i wdzięczności.

Język numer trzy: Przyjmowanie podarunków

Osoby, które opanowały ten język miłości, czują się kochane tylko wtedy, kiedy druga osoba obdarowuje je prezentami. Najlepiej bez okazji. Nie chodzi o wielkie prezenty, ale drobne upominki, które mają wskazywać na pamięć o ukochanym. Prezenty to demonstracja miłości. Ludzie, którzy posługują się tym językiem, muszą zobaczyć miłość i to najlepiej w formie fizycznej. Kiedy nie wręczamy podarków regularnie – osoba czuje się niekochana i niedoceniana.

Źródło: pixabay.com

Język numer cztery: Wspólne spędzanie czasu

Istnieje język, który polega na wspólnym spędzaniu czasu, podczas którego obdarowujemy drugą osobę stuprocentową uwagą. Ludzie, którzy mówią tym językiem, czują się kochani wtedy, gdy ich partner odkłada telefon na bok i nie rozprasza się – jest tu i teraz ze swoim ukochanym. Przekładanie spotkań, zmiana planów, rozproszona uwaga to to, co jest dla osób ceniących bycie razem, szczególnie szkodliwe.

Język numer pięć: Dotyk

Dla osób ceniących dotyk, największym wyznaniem miłosnym jest bliskość fizyczna. Wyrażają miłość do drugiej osoby poprzez seks i nieśmiały kontakt fizyczny. Trzymanie się za ręce jest dla nich bardziej klarowne niż wyszeptane na ucho “kocham cię”. Każdy kontakt cielesny, każde fizyczne połączenie, każdy pocałunek, jest dla nich dowodem miłości. Kiedy dostarczymy odpowiedniej dawki dotyku osobie, która ma taką potrzebę, wtedy dajemy jej poczucie bezpieczeństwa i miłość. Natomiast w momencie gdy pojawia się separacja fizyczna lub, co gorsza, przemoc fizyczna, jest to równoznaczne z wyznaniem “nic do ciebie nie czuję”.

Czy wiesz, że możesz łatwo sprawdzić jakim językiem mówisz ty i twój partner? Zrób test! I przekonaj się w jaki sposób czujesz się kochany. Prześlij test partnerowi i dowiedz się, jak on odbiera miłość.

Żeby wprowadzić wasz związek na wyższy poziom, wystarczy, że będziecie zaspokajać swoje potrzeby nawzajem w taki sposób, w jaki potrzebujecie – okazując miłość w takim języku, w jakim mówi partner.

Może cię również zainteresować artykuł: Twin Flames – po czym rozpoznać relację Bliźniaczych Płomieni?

Nadine Lu


Źródła:
https://www.womenshealthmag.com/sex-and-love/a19954326/love-languages/
https://www.sheknows.com/love-and-sex/articles/1059295/what-are-the-5-love-languages
https://www.huffingtonpost.com/audrey-van-petegem/5-languages-of-love_b_4781589.html?guccounter=1
“5 języków miłości” Gary Chapman

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

One thought on “W jakim języku komunikujesz się w związku? Języki miłości – warto je znać!


    Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'twentytwelve_comment' not found or invalid function name in /wp-includes/class-walker-comment.php on line 184

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram