Być jak kameleon – zmieniając siebie i swoje zdanie, by dostosować się do innych

kameleon

Kameleony to stworzenia, które słyną ze swojej zdolności dopasowania się do otoczenia. Ta umiejętność pozwala im zapewnić sobie bezpieczeństwo i przetrwanie. Jednak nie tylko kameleony potrafią praktykować taką zdolność. Istnieją ludzie, którzy wykorzystują taki talent. Zmieniają siebie i swoje zdanie, by dopasować się i zdobyć społeczną aprobatę. W dzisiejszych czasach tacy ludzie nazywani są kameleonami społecznymi.

Nasze otoczenie wpływa na nas, nierzadko w taki sposób, że musimy dostosować swoje zachowanie do otaczających nas osób. Zazwyczaj robimy to, ponieważ chcemy być lubiani, dostrzegani i zaakceptowani. Szukamy akceptacji, gdyż normy społeczne wymuszają na nas odpowiednie zachowanie w określonych warunkach. Dlatego w zależności od naszego położenia, czerpiemy z różnych aspektów głęboko skrywanej osobowości i na różne sposoby odnosimy się do innych. Takie zmiany w zachowaniu sprawiają, że stajemy się kameleonami społecznymi. Zachowanie to nazywane jest czasem samokontrolą lub kontrolą społeczną. Jak w przypadku każdej umiejętności, są ludzie, którzy stają się mistrzami takiej samokontroli, inni natomiast raczkują i próbują zmieniać się na siłę.

Każda umiejętność, jak większość rzeczy w życiu, posiada swoje przeciwieństwa. Również bycie kameleonem społecznym. Z jednej strony osoby będące kameleonami społecznymi dostosowują się do otoczenia z dyskrecją i gracją. Dokładnie tak, aby inni czuli się swobodnie i komunikowali się na odpowiednim z nami poziomie. Innym razem, takie dostosowanie staje się płytkie, fałszywe i nieszczere, by dopasować się do kaprysów osób będących w naszym otoczeniu.

Może cię również zainteresować artykuł: Niedzielny rytuał otwierający na obfitość i miłość do siebie

Niektórzy uważają, że bycie kameleonem społecznym jest nieautentyczne, wpływa na zachwianie prawdziwej tożsamości. Sposób w jaki zmieniamy swoje nastawienie, opinię czy uczucia próbując dopasować się do innych, wpływa na codzienność i prawdziwe życie. Taka umiejętność wkomponowania się, może być interpretowana negatywnie. Na takie zmiany może wypływać słabe poczucie własnej wartości, potrzeba akceptacji, bądź konieczność aprobaty innych ludzi. Osobom, które posiadają doskonale rozwiniętą zdolność kameleona nie przeszkadza robienie jednej rzeczy, a mówienie o drugiej. Po prostu żyją z taką rozbieżnością, między ich publiczną twarzą a prywatną rzeczywistością. Fachowo poruszają się po różnych scenariuszach, wiedząc dużo o środowiskach w jakich przebywają i zachowując się zawsze stosownie do sytuacji.

Oczywiście, tak jak istnieje negatywna strona bycia kameleonem społecznym, znajdziemy i tą pozytywną. Niekiedy umiejętność dostosowania się do otoczenia odbierana jest jako zdolność do zaaklimatyzowania się w różnych sytuacjach. Bycie kameleonem odbierane jest jako wszechstronna umiejętność. Niezależnie od tego, czy zmiany zachodzą w życiu osobistym, czy zawodowym. Bycie zmiennym jak kameleon jest nierzadko niezbędne do łączenia się i komunikowania z innymi grupami i normami społecznymi. Dla niektórych skuteczność poruszania się w różnych środowiskach jest nadzwyczajnym talentem. Elastyczność emocjonalna i zdolność adaptacji jest kluczem do zdrowego podejścia, kontaktu międzyludzkiego czy nawet zdrowego samopoczucia psychicznego.

Pragnienie bycia kameleonem społecznym tkwi w naszej ludzkiej potrzebie poczucia społecznego zaangażowania i akceptacji. Bardzo interesujące jest to, że każdy z nas jest podatny na tego rodzaju zmiany kształtu osobowości. Czasem jest to naturalna kolej rzeczy, czasem robimy to nieświadomie, nie zdając sobie sprawy ze swoich zdolności. Niekiedy jednak jesteśmy świadomi swoich umiejętności i wykorzystujemy transformację do dopasowania się, by osiągnąć własne egoistyczne cele. Oczywiście, taka zdolność przystosowania sprawia, że ludzie doskonale potrafią kłamać, ale są także mistrzami uspokajania i zatajania, gdy sytuacja wydaje się napięta. Taki kameleon próbuje być właściwą, idealną osobą we właściwym miejscu i we właściwym czasie.

Jak rozpoznać kameleona społecznego?

Bardzo trudno jest uchwycić jaki właściwie jest kameleon społeczny, ponieważ zmienia się na bieżąco, bardzo elastycznie wtapia swój wizerunek w otaczające go środowisko. Porusza się płynnie i swobodnie w wielu sytuacjach, w których przeciętny człowiek już dawno by się pogubił. Jakie więc zachowania i cechy mogą wyróżniać kameleona?

  • Kameleon społeczny nie mówi głośno o swoich uczuciach, nie opowiada wprost co tak naprawdę czuje.
  • Osoba będąca kameleonem jest świetnym obserwatorem, dostosowuje nie tylko własne przekonania do odbiorcy, naśladuje ona również sposób mówienia i gesty do swojego towarzysza.
  • Doskonale nawiązuje kontakt z różnymi grupami społecznymi. Dopasowuje się do dzieci, ludzi młodych i starszych, jak i osób pochodzących z innych grup etnicznych, czy religijnych przekonań.
  • Wokół kameleona społecznego każdy czuje się swobodnie.
  • Kameleon społeczny szuka akceptacji nawet w osobie, której nie lubi i nie toleruje. Jest do niej przyjaźnie nastawiona i szuka z nią kontaktu.
  • Dostosowuje swoje umiejętności do kształtowania swojego wyglądu zewnętrznego, gdy wymagają tego nietypowe sytuacje.
  • Osoba będąca kameleonem drobiazgowo bada każde sygnały społeczne. Z zapałem śledzi zachowania innych ludzi, aby dowiedzieć się, czego mogą od niej oczekiwać. Kameleon szybko analizuje informacje przed udzieleniem odpowiedzi i odpowiednio reaguje.
  • Kameleon społeczny nawet gdy nie bawi się dobrze w towarzystwie, udaje, że jest zachwycony sytuacją i spędzonym czasem.
  • Jest nieszczery z otaczającymi go ludźmi, nie daje się poznać bliżej.

Mimo pozytywnych cech i rezultatów, jakie można osiągnąć będąc kameleonem społecznym, osoba taka nie potrafi być po prostu sobą. Nieustannie gra i analizuje zachowania innych. Jest to proces bardzo męczący i niebezpieczny. Pozbawia możliwości tworzenia głębokich i trwałych więzi. Czy więc warto być kameleonem społecznym? Jest to bardzo trudne pytanie, ponieważ dostosowanie do pewnych sytuacji jest niezbędne, aby przetrwać. Na pewno należy uważać na skrajność, aby nie zatracić swoich przekonań, wartości, uczuć i własnego zdania.

Może cię również zainteresować artykuł: Tak, Ty też jesteś pod kontrolą systemu (oraz 8 kroków do wolności)!

Aniela Frank


Źródła:
susancyoung.com/being-a-social-chameleon/
psychologytoday.com/intl/blog/cutting-edge-leadership/201201/are-you-skilled-social-actor-or-social-chameleon
aconsciousrethink.com/10490/social-chameleon-personality/
imsmagazine.com/social-chameleon-ism-survival-of-the-fittest-schmoozer/
christophersol.com/2016/05/17/the-self-made-prison-of-the-social-chameleon/
kobietapo30.pl/kim-jest-kameleon-spoleczny-i-dlaczego-lepiej-nie-zaprzatac-sobie-nim-glowy/

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram