Kamfora na zdrowie i wróżenie

Drzewo Kamforowe
Jest to jedna z najświętszych roślin ofiarowywanych bogini Księżyca. Stosuje się również w rytuałach oczyszczających i w celu uwolnienia się od złych wspomnień.

 

Cynamonowiec Kamforowy
Drzewo Kamforowe
Kamforowiec

(Cinnamomum Camphora)

 

Nazwy ludowe: Kafoor, Camphire, Chaong Nao

Rodzaj: żeński

Planeta: Księżyc

Element: woda

Moc: czystość, zdrowie, wróżenie

Kamfora była używana przez wiele wieków jako przyprawa kulinarna, składnik kadzideł i jako lek (kamfora uzyskana z drzewa jest białą krystaliczną substancją). W czasach starożytnych i średniowiecznych na Bliskim Wschodzie i w Europie kamfora była wykorzystywana jako składnik niektórych słodyczy, teraz używana głównie do celów leczniczych. Do czasu renesansu kamfora wyszła z użycia jako składnik kulinarny w Europie. Dzisiaj kamfora jest powszechnie stosowana w kuchni ( np. do dań takich jak kheer deser lub paal paayasam) w Indiach, gdzie jest znana jako karpooram pachha („zielona kamfora”) i jest powszechnie dostępna w tamtejszych sklepach spożywczych. Jest używana podczas tradycyjnej hinduistycznej ceremonii ślubnej, oraz ofiar ogniowych (hawan i jadźńa). W hinduizmie cynamonowiec kamforowy symbolicznie reprezentuje boga Ćandrę (bóstwo Księżyca). Jego znaczenie kultowe zostało objaśnione w tekście Susrutasamhita. Sutry wspominają o rytualnym spożywaniu soku z tego drzewa. W cesarskich Chinach nieautoryzowana wycinka tego drzewa była karana śmiercią.

 

Z rośliny wytwarza się min. olejek kamforowy który stosuje się min. w medycynie, w przemyśle chemicznym, zbrojeniowym i perfumeryjnym. Wydobywanie kamfory jest jednym z najbardziej lukratywnych monopoli państwowych w Japonii. Drewno z kamfory wydziela zapach przez kilka lat, ma działanie grzybobójcze oraz odstrasza mole i inne owady z tego powodu od dawna jest wykorzystywane do produkcji min. skrzyń i kufrów. Drewna używa się również do wyrobu mebli oraz w budownictwie.

W zewnętrznej aplikacji może złagodzić bóle głowy i nerwobóle. (Najlepiej działa zewnętrznie z alkoholem.) Także z alkoholem jest stosowana w leczeniu zębów.
Jest używana do leczenia płuc i dróg oddechowych, ze względu na swoje działanie antyseptyczne. Używa się również spray lub maści z kamforą w leczeniu przeziębień lub grypy. Olejek jest ceniony w aromaterapii ze względu na właściwości przeciwwirusowe i immunostymulujące oraz jako doskonały lek przeciwdepresyjny i uspokajający.

 

Szybko-rosnące, dorastające w naturalnych warunkach do 20 metrów drzewo, należące do rodziny wawrzynowatych (Lauraceae).Naturalnie występuje na terenach górskich w południowych Chinach, w Indochinach, na Tajwanie, w Japonii i Wietnamie. Roślina jest gatunkiem długowiecznym żyje do 1000 lat. Liście długości do 10 cm, błyszczące, po przełamaniu wydzielają zapach kamfory.W Polsce może być uprawiany jako roślina doniczkowa,w lecie wynoszone na zewnątrz, w uprawie domowej nie przekracza 1,5m.

 

Jeśli szukasz rośliny najwyższej jakości polecamy Ci oficjalne konto MagicFind na Allegro:http://allegro.pl/sklep/7405661_magickfind

MagicFind

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram