Kąpiel leśna – prosta droga do zdrowia i relaksacji

Kąpiel leśna

Kąpiele leśne, termin przyjęty w języku polskim i szwedzkim, w Japonii nazywa się Shinrin – Yoku. To coraz popularniejsza metoda walki ze stresem, depresją, lękami, niską odpornością i przemęczeniem, występujących głównie u mieszkańców dużych miast. W Szwecji i Japonii oficjalnie dostaniecie zalecenie kąpieli leśnych na receptę. Co kryję się pod tym terminem i jak może nam pomóc ta prosta forma aktywności?

Więź z naturą jest w nas instynktowna, nasi przodkowie żyli niezwykle blisko natury i w głębokim szacunku do jej odwiecznych praw. Pamiętam, jak w dzieciństwie najłatwiej było mi poczuć obecność Boga w lesie, na łące lub w parku. Podczas podziwiania zapierających dech w piersiach zachodów Słońca, przy pięknie górskich szczytów, w pokorze względem morskiego żywiołu, w trakcie letniej burzy – w tych chwilach czułam istnienie czegoś większego ode mnie i jednocześnie czułam się częścią harmonijnej całości ze wszystkim, co żywe. Niestety współczesny styl życia częściej narzuca nam przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, w zgiełku miast, klaustrofobicznych biurach, odizolowanych od ludzi i przyrody mieszkaniach. Pośpiech nie pozwala nam cieszyć się naturą, nawet gdy już ją mijamy. Przyczynia się to do stanów depresyjnych, lękowych, fobii i poczucia odizolowania.

Kontakt z naturą jest równie ważny jak zdrowa, zbilansowana dieta i odpowiednia dawka ruchu. 40 lat temu przeprowadzono w Japonii pierwsze badania ukazujące pozytywny wpływ przebywania w lesie na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Nie ma co się dziwić, że właśnie tam rozpoczął się ten ruch. Kraj ten składa się w ⅔ z  lasów. Jednocześnie obie oficjalne religie (buddyzm i shinto) w Kraju Kwitnącej Wiśni uznają las za świętą przestrzeń. Z pokolenia na pokolenie w opowieściach ludowych przekazuje się wiedzę, mówiącą, że w drzewach znajdują się leśne bóstwa – kodamy, odpowiedniki naszych driad. Japończycy posiadają nawet własny mit o tym, jak powstały lasy w ich kraju. Bóg burzy Susanoo – no – Mikoto wyrywał sobie po włosku z różnych części ciała i zamienił je w najpopularniejsze japońskie drzewa. Następnie jego dzieci miały zadbać o zalesienie całego kraju. Pośród podstawowych zasad estetyki zen znajduję się również wątek natury. Z racji potrzeby bliskiego kontaktu z przyrodą w zasadach aranżacji wnętrz, w architekturze, w przedmiotach codziennego użytku, czy nawet ubraniach powinien być obecny ten motyw, a aranżacje przestrzeni miejskiej tworzone są w zgodzie z naturalnym krajobrazem. W kulturze japońskiej znajdziemy również wiele świąt powiązanych z porami roku i naturą oraz tradycję specjalnego układania kwiatów – ikebana. Tradycje i kultura tego kraju są zrośnięte z naturą.

Może cię również zainteresować artykuł: Jak natura może pomóc ci w rozwoju osobistym oraz lepszym zdrowiu

horoskop celtycki

Dziś w Japonii dostępnych jest ponad 48 ścieżek leśnych do praktyki kąpieli leśnych. Powstały specjalne ośrodki ze specjalistami, którzy wybiorą najlepszą trasę do twoich potrzeb. Po drodze możesz zjeść posiłki przygotowane całkowicie z darów lasu. Znajdziesz też miejsca noclegowe, by terapia trwała dłużej niż dobę. W Polsce na Podlasiu znajduję się Centrum Terapii Lasem. Jednak skorzystać możemy z dobrodziejstw natury w każdym innym lesie, najważniejsze by był oddalony od autostrady i zgiełku miasta. Brak hałasu samochodów to jedyny wyznacznik idealnego miejsca do leśnych kąpieli. Wystarczą też zaledwie dwie godziny do odczucia pozytywnych skutków z leśnego spaceru.

Korzyści płynące z przebywania w lesie

Drzewa i rośliny leśne emitują fitoncydy – lotne substancje aromatyczne o zbawiennym wpływie na organizm ludzki. Badania wykazały, że leśna aromaterapia dzięki tym substancjom:

  • poprawia jakość snu;
  • obniża poziom hormonów stresu;
  • poprawia nastrój;
  • obniża stan niepokoju, gniewu, znużenia;
  • obniża ciśnienie krwi i tętno;
  • przywraca równowagę układowi nerwowemu i odpręża;
  • dodaje więcej energii.

Obok fitoncydów naszym sprzymierzeńcem jest również niegroźna bakteria Mycobacterium vaccae, występująca w glebie.

Dodatkowo zanurzenie się wszystkimi zmysłami w lesie zwiększa naszą produktywność, kreatywność, pamięć i zdolność koncentracji. Poprawia funkcjonowanie systemu immunologicznego i zdolność do radzenia sobie z emocjami. Czasem wystarczy sama obecność drzew – na ulicy, przed domem, w widoku zza okna. Już to poprawia nasz nastrój, przedłuża młodość, wspiera proces rekonwalescencji, a nawet daje uczucie bogactwa! Przywraca też nasze naturalne zdolności – intuicję, wewnętrzną mądrość, zdolność do podejmowania właściwych decyzji i realizowania życiowych celów. Las umożliwia nam kontakt z naszą duszą!


Do lasu polecamy zabrać swoje ulubione kamienie, których energia w naturze będzie działać jeszcze intensywniej.


Jak przeprowadzić kąpiel leśną?

Zostaw telefon, aparat, laptop i inne sprzęty elektroniczne w domu. Na kąpiel leśną zaplanuj 2 – 3 godziny. Jeśli masz daleko do lasu, to dodatkowo dolicz czas dojazdów. Spakuj wodę oraz prowiant i śmiało możesz ruszyć na spotkanie z lasem! Od jakiegoś czasu, kiedy wchodzę do lasu, proszę jego strażników o opiekę i mówię im na głos dzień dobry. Czasem wypowiadam na głos moją intencję. Zawsze pamiętam też, aby po wyjściu podziękować im za pomoc i opiekę. Polecam i tobie traktować las jako żywego partnera w terapii.

Pozwól poprowadzić się leśnym ścieżkom, wsłuchaj się w dźwięki natury, poszukaj konkretnych ptaków, które właśnie śpiewają dla ciebie. Przytul się do drzewa, powąchaj kwiaty, sprawdź fakturę kory i liści. Dotknij gleby i poczuj zapach ziemi. Pozwól sobie na przyjemność bliskiego obcowania z mchem. Ściągnij buty i przez chwilę ukorzeń się, stojąc boso na trawie. Zwolnij tempo i spaceruj uważnie. Kiedy poczujesz zmęczenie, odpocznij, siadając na trawie lub przewróconym drzewie. Zamiast robić zdjęcia aparatem, rób je swoimi oczami – dostrzegaj każdy szczegół i pozwól sobie na zachwyt, zdziwienie, może współczucie względem jakiejś leśnej tragedii, do której przyczynił się twój bliźni.

Jeśli po pewnym czasie potrzebujesz już jakichś aktywności, możesz poćwiczyć jogę, potruchtać, przez chwilę poczytać książkę na łonie natury lub wyciągnąć notes i pisać w nim lub rysować. Przestrzeń lasu to też idealne miejsce do medytacji lub ćwiczeń oddechowych. Przykładowe ćwiczenia znajdziesz w artykule: Jak z pomocą oddechu poradzić sobie ze stresem [5 technik]

Celebruj chwile spokoju, nastrajaj się pozytywnie zielenią i intensywnością zapachów. Może zechcesz uczyć się gatunków roślin występujących na twoim terenie lub wykonywać mandale z szyszek i żołędzi. A może podczas spaceru tak bardzo zatracisz się w teraźniejszości, że nawet nie zauważysz jak minie 5 godzin. Mogą przyjść do ciebie nowe pomysły, rozwiązania problemów, zapomniane marzenia lub konkretne cele na przyszłość. Może też pojawią się jakieś sytuacje z przeszłości i emocje, którym pozwolisz przepłynąć przez siebie i uwolnić się wreszcie od nich. A może odkryjesz siebie na nowo. W leśnej magii wszystko jest możliwe.

Może cię również zainteresować artykuł: 5 sposobów, aby naładować się pozytywną energią na łonie natury

Arunika

Źródła:
„Shinrin-Yoku Sztuka i teoria kąpieli leśnych” – dr Qing Li
womanmagazine.pl/zdrowie/kapiel-w-lesie-czym-sa-lesne-kapiele/
spaeden.pl/zdrowie-i-forma/forma-i-ksztalt/2906-shinrin-yoku-czyli-lesne-kapiele-na-recepte
.drgaja.pl/7-obszarow-szczescia/obcowanie-z-natura/kapiele-lesne
culture.pl/pl/artykul/katarzyna-simonienko-las-nas-przygarnie-i-zrozumie-wywiad
ulicaekologiczna.pl/lektury/kapiele-lesne-czerpac-zdrowie-natury
sznyt.pl/2020/04/15/czy-e-papierosy-sa-faktycznie-tak-samo-szkodliwe-jak-zwykle-papierosy-warto-w-koncu-przyjrzec-sie-badaniom/

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram