Zmiany nawyków i przyzwyczajeń nie są łatwe. Spójrzmy prawdzie w oczy – gdy widzimy zmianę na horyzoncie, ogarnia nas dreszcz. Nie lubimy zmian! Zmiana pielęgnacji, która wymaga od nas więcej czasu i odpowiednich przyzwyczajeń to również zmiana, przed którą w pierwszej chwili możemy się bronić. Warto jednak przynajmniej spróbować podejść do naturalnej pielęgnacji, którą wdrożymy przy pomocy produktów dostępnych w domowej spiżarni. Wybierając własnoręcznie wykonane produkty kosmetyczne, stawiamy na prostotę, naturalność i minimum składników.
Dlaczego warto robić kosmetyki w zaciszu swojego domu?
- To świadoma pielęgnacja – wiemy, czego dokładnie używamy.
- Unikamy dodawania sztucznych składników nieznanego pochodzenia, sztucznych barwników i aromatów oraz chemii.
- Mamy wpływ na skład, a więc możemy zrezygnować ze składników, które nas uczulają lub nie działają korzystnie dla naszej skóry.
- Jednocześnie oszczędzamy i dostajemy produkt wysokiej jakości.
- Możemy samodzielnie skomponować produkty, które będą dobrze na nas działać, będą dla nas bezpieczne i będą łechtać nasz zmysł węchu.
- Satysfakcja! Stworzony własnoręcznie, działający kosmetyk to uczucie satysfakcji i spełnienia.
- Kosmetyk robiony własnoręcznie to świetny sposób na prezent.
Może cię również zainteresować artykuł: 8 sprawdzonych metod usuwania całej negatywnej energii z domu
Nie wiesz od czego zacząć? Poniżej przedstawiamy kilka przepisów na produkty kosmetyczne, które możesz wykonać z udziałem składników, które w większości masz już w domu:
Maseczka do włosów z awokado: jedno dojrzałe awokado, łyżka miodu i 2 łyżeczki oliwy z oliwek. Wszystkie składniki rozgniatamy na gładką papkę i nakładamy na włosy jak maskę: po 30 minutach spłukujemy.
Maseczka/peeling i tonik owsiany: Garść płatków owsianych zalewamy wrzątkiem. Po ostudzeniu płatki nakładamy na twarz, odczekujemy kilka minut (maseczka), intensywnie przecieramy twarz (peeling), a przed nałożeniem kremu, przemywamy twarz wacikiem z wodą owsianą.
Tonik do twarzy ryżowy: Ryż wsypujemy do miseczki i zalewamy gorącą, przegotowaną wodą dwa centymetry ponad poziom ryżu. Miseczkę przykrywamy ścierką i odstawiamy na kilka godzin, pamiętając, żeby od czasu do czasu pomieszać jej zawartość. Kiedy mikstura staje się mętna, jest gotowa do użycia. Otrzymany płyn przelewamy do buteleczki i wkładamy do lodówki. Czas przechowywania: do trzech dni.
Tonik z zielonej herbaty: 3/4 szklanki zaparzonej zielonej herbaty, 1/4 szklanki octu jabłkowego. Kiedy herbata będzie miała temperaturę pokojową, łączymy ją z octem jabłkowym. Używamy przez 10 dni za pomocą wacika lub butelki ze spryskiwaczem.
Peeling do ciała: około 50 ml oliwy z oliwek lub ulubiony olej, 100 g mielonej kawy, 20 kropli ulubionego olejku eterycznego. Składniki mieszamy do uzyskania pasty. Przecieramy peelingiem umyte ciało i spłukujemy.
Dwufazowy płyn do demakijażu: 100 ml oliwy z oliwek, 160 ml ulubionego hydrolitu, 50 ml olejku rycynowego. Składniki mieszamy i trzymamy w butelce z ciemnego szkła. Przed użyciem należy wstrząsnąć. Zmywamy makijaż wacikiem.
Balsam/olejek do ciała pod prysznic: Tworzymy mieszankę ulubionych olejów: olej kokosowy, oliwa z oliwek, olej z nasion malin, z pestek moreli, z awokado. Nakładamy na ciało pod prysznicem i spłukujemy.
Puder do twarzy/suchy szampon: drobno zmielona mąka ryżowa stanie się bezbarwnym pudrem do twarzy (nakładamy miękkim pędzlem odrobinę i nakładamy na twarz). Jeśli dodamy odrobinę pigmentu w kolorze naszej skóry, otrzymamy puder kolorowy. Mąka ryżowa wtarta w przetłuszczone włosy zadziała niczym suchy szampon.
Róż w kremie: Masło shea – 30 ml, pigment/pokruszony cień do powiek, resztka starego różu. Wszystkie składniki mieszamy do uzyskania kremu w kolorze naszego różu. Trzymamy szczelnie zamknięte.
Maseczka kurkumy na cerę kapryśną, trądzikową: kurkumę mieszamy z miodem. Pastę nakładamy na twarz na 20-30 minut. Uwaga! Maseczka barwi skórę i ubrania.
Antyperspirant: 50 g oleju kokosowego, 15 kropli olejku eterycznego z drzewa sandałowego, 3 łyżki sody oczyszczonej. Wszystkie składniki mieszamy, przekładamy do zakręcanego słoiczka lub do opakowania po antyperspirancie w kremie. Przechowujemy w lodówce.
Szampon do codziennego mycia włosów: Liście pokrzywy (świeże lub suszone), 1 szklanka wrzątku, 5 kropli eterycznego olejku eukaliptusowego, 1/2 szklanki sody oczyszczonej, sok z 1/2 cytryny. Liście pokrzywy zalej szklanką wrzątku i pozostaw napar do ostygnięcia. Do miski wsypujemy sodę i dodajemy do niej sok z cytryny. Przelewamy napar pokrzywowy przez sitko, następnie uważnie dodajemy go do sody z cytryną cały czas mieszając. Do gotowego produktu dodajemy 5 kropli olejku eukaliptusowego. Masa jest gotowa do umycia głowy i włosów.
Serum na noc: 2 łyżeczki olejku z nasion róży, 2 łyżeczki olejku jojoba,1 łyżeczka olejku z ziaren granatu, łyżeczka witaminy E w płynie, 5 kropli olejku lawendowego, 2 krople olejku z geranium. Wszystkie składniki mieszamy w butelce z kroplomierzem. Aplikujemy po wykonaniu demakijażu i po uspokojeniu skóry tonikiem na twarz, szyję i dekolt.
Może cię również zainteresować artykuł: Środki czystości – naturalne i domowe sposoby (zamiast chemii!)
Nadine Lu
Źródła:
ograniczamsie.com/2016/10/warto-zrobic-krem-recznie-robione-kosmetyki.html
natemat.pl/228219,nie-kupuj-zrob-je-sama-piec-prostych-przepisow-na-kosmetyki-domowej-roboty-z-udzialem-produktow-ktore-masz-w-kuchni
cnz.to/recipes/round-ups/super-easy-diy-natural-cosmetics/
wellnessmama.com/5801/diy-beauty-recipes/
pl.pinterest.com/livesimplymom/diy-beauty-personal-care-products/
formulabotanica.com/making-homemade-skincare/