Kręgi kobiet – czym są i na czym polegają?

Od wieków na całym świecie ludzie w różnych obszarach geograficznych i kulturowych zasiadają w kręgu. Od kilku lat w Polsce pojawia się coraz więcej spotkań nazywanych kręgami, najwięcej obserwujemy kręgów kobiet, chociaż spotykane są też kręgi mężczyzn jak i kręgi mieszane. Kręgi kobiet są powiązane z ideą siostrzeństwa, wzajemnego wspierania się kobiet. W jakim celu organizowane są kręgi kobiet? O co dokładniej chodzi w tego typu spotkaniach?

Znaczenie kręgu

Krąg jest istotnym archetypem, symbolizuje nieskończoność, a zasiadanie w kręgu znane od najdawniejszych czasów ma ogromne znaczenie. Stawia uczestniczące osoby w pozbawionym jakiejkolwiek hierarchii położeniu względem zarówno siebie jak i względem centrum kręgu. Wszyscy są równi, wszyscy się widzą i są dosyć blisko siebie na płaszczyźnie fizycznej, co umożliwia wejście w bliższy kontakt duchowy.

Na czym to polega?

Krąg kobiet to nieformalne spotkanie grupy (najczęściej około 10, czasami więcej), często zupełnie nieznanych sobie kobiet, które spotykają się i zasiadają razem w kręgu. Najczęściej siadają na podłodze, bez butów, chociaż zdarzają się kręgi, gdzie uczestniczki siedzą na krzesłach, poduszkach. Jedna kobieta zwana trzymającą krąg, ma pieczę nad przebiegiem kręgu, czasu, tego, co dzieje się z uczestniczkami. Co nie zmienia faktu, że główną zasadą kręgu jest równość wszystkich uczestniczących. Prowadząca wypowiada się, jak wszystkie uczestniczki.

Grupa kobiet spotyka się w bezpiecznej przestrzeni, może to być dom którejś z uczestniczek lub też wynajęta do tego celu sala. Coraz bardziej popularne stają się też kręgi kobiet online. Ważne, aby każda osoba mogła się tam czuć bezpiecznie, aby było to oddzielone od dźwięków czy spojrzeń z zewnątrz. Czasami kobiety wspólnie płacą za wynajęcie sali. Krąg jest nazywany świętą przestrzenią kobiet, gdzie poszczególne osoby mogą być przyjęte takie jakie są, bez oceniania, udzielania rad, plotek, przestrzenią, gdzie mogą doceniać siebie, swoją wyjątkowość i odrębność. Krąg kobiet nie jest spotkaniem przy kawie, co nie oznacza, że nie można tej kawy w trakcie spotkania pić. Wszystko zależy od pomysłu na konkretny krąg, jak i samych uczestniczek. Warto mieć na uwadze, że zwłaszcza kiedy ilość uczestniczek jest większa przy przygotowywaniu napoi i krojeniu ciasta robi się zamieszanie, a ważne w kręgu jest skupienie i przestrzeganie zasady słuchania każdej osoby z uwagą, bez rozpraszaczy, telefonów, spóźnień.

kręgi kobiet

http://www.simplegraceyoga.com/womens-circle/

Istnieją kręgi organizowane wokół np. książki, jakiegoś konkretnego zagadnienia, kręgi kobiet w ciąży. Pomysły na zakres tematyczny mogą być przeróżne, mogą też nie zakładać z góry żadnego tematu. Bardzo ciekawe są kręgi, gdzie spotykają się kobiety w różnym wieku, z różnymi doświadczeniami.

Każda z siedzących w kręgów kobiet po kolei mówi co jest w niej, w tym momencie w jej życiu dla niej ważne, co jest w niej żywe. Krąg daje przestrzeń do stanięcia oko w oko ze sobą i podzielenia się tym z innymi kobietami. Co ważne, w kręgu nie komentujemy wypowiedzi innych uczestniczek, nie oceniamy, nie udzielamy rad, słuchamy, jesteśmy słuchaniem zarówno siebie jak i innych. Odbywa się kilka, najczęściej trzy, cztery „rundy” mówienia.  Często zaczynamy od intencji, wypowiedzenia co jest we w mnie żywe w tym momencie oraz zamknięcie kręgu poprzez podsumowanie z czym wychodzę z kręgu.

Pochodzenie kręgów

Krąg kobiet ma bardzo długą tradycję, wywodzi się z rdzennych tradycji wspólnotowych, idea kręgu została przekazana w Polsce w 1995 roku, kiedy kobiety w naszym kraju dopiero odkrywały co to znaczy być wolną kobietą. Obecnie w czasach trwającej transformacji, bardzo wiele kobiet i wiele mężczyzn chce żyć w prawdziwym partnerstwie, gdzie każdy człowiek jest wolny, może być sobą i nie ocenia się drugiej osoby, a patrzy otwartym sercem na jego osobę i drogę, którą idzie. Kręgi kobiet, a tym samym budząca się świadomość kobiet o własnej kobiecości, mocy, o współpracy z mężczyznami może być ważnym elementem na drodze wyzwolenia się z patriarchatu, gdzie kobiety pełniły służalczą funkcję wobec mężczyzn i były od nich i ich decyzji zależne.

Tanna Jakubowicz-Mount psychoterapeutka, uzdrowicielka, inicjatorka i propagatorka kręgów w Polsce, przedstawicielka Kręgu Starszyzny Kobiet, inicjatorka Kręgu Kobiet 3M (Miłość Mądrość Moc) podkreśla, że nadszedł czas kobiet na planecie ziemia, kobiety głośniej czują wołanie Matki Ziemi o pomoc, utożsamiają się z nią. Czas kobiet, które chcą współpracować z mężczyznami, a jednocześnie w żaden sposób, nie chcą robić niczego na siłę ani nikogo do czegokolwiek zmuszać.

W 2016 roku grupa kobiet wyszła z inicjatywą: „Obejmiemy Polskę Kręgiem Kobiet”, aby powstawało jak najwięcej kręgów kobiet, aby wyrastały one jak przysłowiowe grzyby po deszczu.

„Tradycja Kręgu została wprowadzona do Polski w latach 90 przez Starszyznę związaną z rdzennymi narodami Ameryki Północnej:  Babcia Twylah, Mattie Davis-Wolfe, David Thomson, Danuta Ogaoeno, Joan Hallifax. W latach 90tych zaczęli przyjeżdżać do Polski uzdrowiciele i zasiadać  z nami w Kręgach. Po pewnym czasie inicjowali jako Starsze, uprawnione do trzymania Kręgów: Tannę Jakubowicz-Mount, Marię Elę Ziemkiewicz, Joannę Eichelberger, Alicję Bednarską, Aniję Miłuńską.  Polska Starszyzna po kilku latach przekazała uprawnienia kolejnym kobietom”. – mówi Tanna Jakubowicz Mount.

kręgi kobiet

https://violetgraydesign.com/womenscircles/

Obecnie kręgi powstają często w oparciu o tą tradycję, aczkolwiek powstaje coraz więcej kręgów kobiet także zupełnie z tą tradycją niezwiązanych. W 2017 r. powstał podręcznik dla zwołujących kręgi, opracowany przez Agatę Dutkowską, Tannę Jakubowicz-Mount i Małgorzatę Balicką.

Co dają kręgi?

„Kręgi Kobiet są po to, żeby stworzyć kobietom bezpieczną przestrzeń, w której mogą wyrażać wszystko, co im leży na sercu. Otrzymać uwagę, empatię, współczucie, zrozumienie, odzwierciedlenie, uzdrowienie, wzmocnienie, wsparcie i inspirację do działania. Naczelną zasadą kręgu jest prawda. Ego zostaje wyautowane, bo tu celem nie jest, żeby komuś zaimponować czy wywrzeć wrażenie. W kręgu chodzi o to, żeby naprawdę dzielić się sobą”. – Tanna Jakubowicz Mount. Siostrzeństwo, to w pewien sposób przynależność do wspólnoty kobiet. Wzajemne wspieranie się jako kobiety, nie podcinanie sobie skrzydeł i akceptowanie siebie nawzajem.

Takie spotkanie daje przestrzeń z której bez udzielania rad możemy odnaleźć odpowiedzi, na pytania które same sobie zadajemy. Możemy też spotkać inne osoby, które szukają głębiej, przede wszystkim w sobie, które szukają połączenia z własną duszą.

Ideą kręgów kobiet jest regularne spotykanie się np. raz na miesiąc, aczkolwiek bardzo dobrym pomysłem może też być Krąg kobiet zorganizowany przy okazji spotkania grupy kobiet, krąg z okazji rozpoczęcia nowej drogi życia lub ważnego wydarzenia w życiu np. ślub, rozwód, macierzyństwo.

Ewelina Wójcik

Źródła, z których korzystałam i które polecam:
„Podręcznik dla zwołujących kręgi” Agata Dutkowska
www.miastokobiet.pl/tanna-jakubowicz-mount-kregi-kobiet-w-polsce/
www.facebook.com/groups/706072809573557
Grafika główna: pureblissloving.com

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

One thought on “Kręgi kobiet – czym są i na czym polegają?


    Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'twentytwelve_comment' not found or invalid function name in /wp-includes/class-walker-comment.php on line 184

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram